«Նեզավիսիմայա գազետա»-ում հակահայկական հոդվածի հետքերով ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը դիմել է դատախազություն և Ռոսկոմնադզոր
«Նեզավիսիմայա գազետա» ռուսական պարբերականում Սումգայիթում հայերի ջարդերի մասին հոդվածը նոր զարգացումներ է ունենում. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը հայտարարել է, որ հոդվածում հրապարակված տեղեկությունների հիման վրա դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազություն:
««Նեզավիսիմայա գազետա» պարբերականից մենք չենք պահանջի հերքում, քանի որ կարծում ենք՝ այդ թերթի հրապարակումը վայրագություն է և քրեորեն հետապնդելի: Առաջին հերթին, մեր կարծիքով, դրա պատասխանատվությունը կրում է պարաբերականը, որը լիցենզավորված ձեռնարկություն է: Մեր իրավաբանների կարծիքով, այդ հրապարակմամբ թերթը խախտել է ԶԼՄ մասին օրենսդրությունը: Այդ հոդվածի հրապարակումը քրեական հոդվածնեի խախտումների փունջ է, ինչի կապակցությամբ դիմել եմ դատախազությանը՝ պահանջելով սկսել ուսումնասիրություն ազգատյացության, քսենոֆոբիայի և կրոնական անհանդուրժողականության տարածման փաստի առթիվ»,- «Говорит Москва»-ին ասել է դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Նշենք, որ այդ պարբերականում հոդվածագիր Լև Ակսերևը գրել էր, որ 1988-ին սումգայիթյան իրադարձությունների թիկունքում կանգնած են եղել Բաքվի և Ստեփանակերտի Գրիգորյան եկեղեցու հոգևորականները, որոնք էլ պատրաստել են հայ քարոզիչ-գրոհայիններ: Տողանյանը նաև կասկածներ է հայտնել հոդվածում ներկայացված փաստական տվյալների կապակցությամբ՝ նշելով, թե հայտնի չէ՝ ինչ արխիվային նյութերի մասին է խոսքը և որքանով են դրանք լուրջ, արդյոք խեղաթյուրված չեն: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը նշել է, որ դիմել է նաև «Ռոսկոմնադզոր»՝ բարձրացնելով թերթի պատասխանատվության հարցը:
«Պետք է պատասխանատու գտնել ու հասկանալ, որ այս պարագայում խոսքը պարզ զրպարտության մասին է, ատելության հրահրման մասին: Այդ պատճառով էլ դիմել ենք դատախազություն ու Ռոսկոմնադզոր՝ պարզելու արդյոք խախտվել են լրատվամիջոցների լիցենզավորման պայմանները և ԶԼՄ մասին օրենսդրությունը», -հավելել է Վարդան Տողանյանը:

Посол Армении обратился в Генпрокуратуру РФ из-за статьи «Независимой газеты» о сумгаитском погроме
Посол Армении обратился в Генпрокуратуру РФ из-за статьи «Независимой газеты» о сумгаитском погроме.
В материале за авторством Льва Аскерова говорится, что «зачинщиками событий 1988 года были священнослужители григорианских церквей Баку и Степанакерта, которые готовили армянских агитаторов-боевиков».
Посол Армении в России Вардан Тоганян заявил «Говорит Москва», что не будет требовать от издания опровержений, но уже обратился к генпрокурору РФ с требованием начать проверку по факту разжигания национальной розни, ксенофобии и религиозной нетерпимости.
«Мы не будем требовать у «Независимой газеты» опровержения, потому что считаем это кощунственным, диким и уголовно наказуемым. В первую очередь, на наш взгляд, несёт ответственность издательство, газета, которая является лицензированным предприятием. У них есть лицензия СМИ и фактически, на взгляд наших юристов, там есть явное нарушение законодательства о СМИ, и в этом материале собран большой букет уголовных статей, в связи с чем я обратился к генеральному прокурору России с требованием начать проверку по факту разжигания национальной розни, ксенофобии, религиозной нетерпимости».
Дипломат также усомнился в качестве документов, на которые ссылается автор статьи.
«Я не знаю, о каких архивных материалах идёт речь. У спецслужб, наверное, есть различные материалы. Мы знаем, как сейчас искажается история, не только XX века. И мы понимаем, что всё что угодно можно найти в архивах, и как те или иные материалы в отдельных делах можно взять и использовать, за какие деньги».
Посол Армении добавил, что обратился не только в Генпрокуратуру РФ, но и в Роскомнадзор.
«Всё-таки средство массовой информации в каком-то плане несёт ответственность за ту или иную информацию. Нужно исходить из ответственности, понимая, что в данном случае речь идёт об обычной клевете, обычном разжигании ненависти. Поэтому я и обратился в прокуратуру — не только я, но и многие армянские общественные организации — и, конечно, в Роскомнадзор, дабы проверить, нарушены ли условия лицензии средства массовой информации и закон о СМИ».
Накануне общественная организация «Объединение армян России» обратилась к «Независимой газете» с требованием опровергнуть информацию в статье «Сумгаитская трагедия. С чего начиналось и как это было».