ՆԱՏՕ-ն կարևորում է քաղաքական երկխոսության շարունակումը ՀՀ-ի հետ. ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը՝ Արմեն Սարգսյանին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող՝ Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիզին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի բնականոն համագործակցությունը և գործընկերային հարաբերությունները: Նա նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է իր կարևոր ներդրումն ունենալ խաղաղության ու կայունության հաստատման միջազգային հավաքական ջանքերում:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչն ասել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքն արժևորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը և կարևորել քաղաքական երկխոսության շարունակումը: Նա նաև ընդգծել է այն մեծ ներդրումը, որ Հայաստանն ունի ՆԱՏՕ-ի առաքելություններում և միջազգային անվտանգության ապահովման հարցում:
Նախագահ Սարգսյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձել են պատերազմից հետո մեր երկրում և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, զարգացումներին ու մարտահրավերներին: Խոսելով պատերազմի հետևանքով առաջացած մարդասիրական խնդիրների մասին՝ Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է անազատության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ անհասկանալի ու լուրջ խնդիր է 44-օրյա պատերազմին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի՝ Թուրքիայի ակտիվ ներգրավվածությունը, որի մասին նա բարձրաձայնել էր նաև 2020թ. հոկտեմբերին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան այցի ընթացքում:

НАТО придает важность продолжению политического диалога с РА - спецпредставитель генсека
Президент Армен Саркисян принял сегодня специального представителя генсека НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьера Коломина Пириса.
Как сообщает пресс-служба президента, Саркисян подчеркнул сотрудничество и партнерство Армении с НАТО. Он отметил, что Армения продолжает вносить весомый вклад в международные коллективные усилия по установлению мира и стабильности.
Специальный представитель генсека НАТО сказал, что альянс ценит сотрудничество с Арменией и отметил важность продолжения политического диалога. Он также подчеркнул большой вклад Армении в миссии НАТО в обеспечении международной безопасности.
Президент Саркисян и спецпредставитель генерального секретаря НАТО коснулись ситуации, сложившейся в стране и в регионе после войны. Говоря о гуманитарных проблемах, вызванных войной, президент Армении отметил, что в Азербайджане продолжают удерживать армянских военнопленных, мирных жителей, что является грубым нарушением международного гуманитарного права.
Президент Саркисян еще раз подчеркнул, что активное участие члена НАТО Турции в 44-дневной войне в Арцахе непонятно и является серьезным вопросом, о чем он говорил во время визита в штаб-квартиру НАТО в октябре 2020 года.