Մոսկվայում Միրզոյանն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման կարևորությունը
Մայիսի 19-ին Մոսկվայում կայացել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների կատարմանը: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է բանակցային գործընթացին զուգահեռ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ համագործակցության օրակարգին:

Министр Мирзоян подчеркнул, что параллельно с переговорным процессом необходимо исключить применение силы или угрозы силой
19 мая в Москве состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Были обсуждены вопросы региональной стабильности и безопасности, процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Стороны коснулись реализации трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана. В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул важность прекращения незаконного блокирования Лачинского коридора.
Министр Мирзоян подчеркнул, что параллельно с переговорным процессом необходимо исключить применение силы или угрозы силой.