Մոսկվայում մեկնարկում է ՀԱՊԿ ԽՎ նիստը. Հայաստանըչի մասնակցում
Այսօր Մոսկվայում մեկնարկում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը եւ ՀԱՊԿ ԽՎ XVI լիագումար նիստը. Հայաստանը հրաժարվել է մասնակցել այս միջոցառումներին։
Օրակարգում ներառված են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման հարցերը եւ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին դիմակայելու մոդելային օրենքների պատրաստումը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի խոհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցելու ՀԱՊԿ ԽՎ նիստերին, ինչի մասին նա տեղեկացրել է Վոլոդինին պաշտոնական նամակում։ Միջոցառումներին չի մասնակցելու նաեւ Հայաստանի խորհրդարանի պատվիրակությունը։

В Москве стартует заседание ПА ОДКБ: Армения отказалась от участия
Сегодня в Москве состоятся заседание Совета Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности и XVI пленарное заседание ПА ОДКБ: Армения в данных мероприятиях участвовать не будет.
В повестку включены вопросы гармонизации законодательств государств-членов ОДКБ и подготовка модельных законов по противодействию вызовам и угрозам безопасности в зоне ответственности Организации.
Ранее стало известно, что спикер парламента Армении Ален Симонян не примет участия в заседаниях в рамках ПА ОДКБ, о чем он уведомил Володина в официальном письме. Также в мероприятиях не примет участие делегация парламента Армении,