Մոսկվան պատրաստ է առաջիկայում կազմակերպել ՌԴ, ՀՀ եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում. Զախարովա
Ցանկացած շփում, որը կարող է նպաստել լարվածության վերացմանը Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ, մենք միայն ողջունում ենք։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վաչապետերի հանդիպումը Վրաստանում։
«Այն ամենը, ինչն օգտակար է կողմերին եւ ընդհանրապես տարածաշրջանին, մենք ողջունում ենք։ Մեր կողմից ելնում ենք այն բանից, որ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզ է մնում եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրը, որոնք ընդունվել են 2020-2022թթ.։ Այն ներառում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրում երկու երկրների միջեւ, ապաշրջափակում, տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակում Հարավային Կովկասում, սահմանազատում եւ այլն։ Առաջիկայում մենք պատրաստ ենք Մոսկվայում կազմակերպել ՌԴ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների եռակողմ հանդիպում»,- ասել է Զախարովան։

Захарова: Москва готова в ближайшее время организовать встречу глав МИД РФ, Армении и Азербайджана
Любые контакты, которые способствуют снятию напряженности или раздражения между Баку и Ереваном, мы только приветствуем. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя встречу премьер-министров Армении и Азербайджана в Грузии.
«Все то, что идет на пользу сторонам и региону в целом, мы приветствуем. Со своей стороны мы исходим из того, что дорожные карты нормализации двухсторонних отношений остается комплекс трехсторонних договоренностей, которые были приняты в период с 2020 по 2022 годы: он включает подписание мирного договора между двумя странами, разблокировку, разблокировку транспортных и экономических связей на Южном Кавказе, делимитацию границ и много другое. В ближайшее время мы готовы организовать в Москве трёхстороннюю встречу глав МИД РФ, Армении и Азербайджана», - заявила Захарова.