Մոսկովյան տնտեսական ֆորումը Ռուսաստանի, Հարավային Կովկասի և նոր աշխարհակարգի մասին
Ապրիլի 1-3 մասնակցեցի Մոսկովյան VIII-րդ միջազգային տնտեսական ֆորումի աշխատանքներին: Այդ համաժողովին մասնակցում էր 1688 մարդ: Հրավիրված էին բանախոսներ և զեկուցողներ աշխարհի 15 երկրներից՝ Չինաստանից, Հնդկաստանից, ԱՄԷ-ից, Եգիպտոսից, Իրանից, Վրաստանից, Ադրբեջանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Ուզբեկստանից, ինչպես նաև Գերմանիայից, Իտալիայից, Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետությունից, Բրազիլիայից: Հայաստանից հրավիրված էր միայն տողերիս հեղինակը: Այս նշանակալից տնտեսագիտական հասարակական-քաղաքական և մշակութային-քաղաքակրթական միջազգային հարթակն իրենից ներկայացնում էր չորս պլենար նիստ, 14 բաժանմունքների աշխատականք, ինչպես նաև ակտիվ բանավեճեր և քննարկումներ կուլուարներում: Ստորև ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում իմ տպավորություններն ու որոշ քննարկումների արդյունքներ հայ հասարակությանը հետաքրքրող թեմաների վերաբերյալ:
Նոր աշխարհակարգին հարիր նոր մտածողություն Ռուսաստանում
Մինչև վերջերս Ռուսաստանի տնտեսագիտական և աշխարհաքաղաքական քննարկումների գլխավոր հարթակը նշանավոր Գայդարի ֆորումն էր, որտեղ իշխում էր գլոբալիզմի և լիբերալիզմի ոգին: Այդտեղ էին գնում Ռուսաստանի քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները նոր գաղափաներ ստանալու, դրանցով լիցքավորվելու և սեփական դիրքորոշումներն արտահայտելու համար: Հիմա ժամանակները փոխվել են: Ուկրաինական ճգնաժամի սկզբից ի վեր գայդարյան ֆորումի շատ զեկուցողներ և փորձագետներ հեռացել են Ռուսաստանից, արտասահմանից քննադատում են Ռուսաստանի դիրքորոշումներն ու այլևս հետաքրքիր չեն ռուսական էսթաբլիշմենթի համար:
Մոսկովյան միջազգային ֆորումը, որը գոյություն ունի արդեն տասը տարուց ավել, սովորաբար եղել է ռուս հայրենասերների, պահպանողականների, ինչպես նաև ձախ հայացքներ դավանող ինտելեկտուալների հավաքատեղի: Այս ֆորումի նախագահն է ռուս արդյունաբերող, հասարակական ու քաղաքական գործիչ, բարեգործ, մեծ ինտելեկտուալ Կոնստանտին Բաբկինը: Տեղին է ասել, որ այս կարգի գործիչ մենք հայաստանյան իրականության մեջ չունենք: Նրան հաջողվել է անցած տարիների ընթացքում հյուր դարձնել Ռուսաստանի ճակատագրով շատ մտահոգ բազմաթիվ նշանավոր մտավորականների, հոգևորականների, կոմունիստ և  «Արդար Ռուսաստանից» քաղաքական գործիչների: Այստեղ են նաև ժամանակակից գիտությունների ամենաառաջադեմ ներկայացուցիչներ, որոնց ելույթները նվիրված էին տեսանելի հեռանկարում ամենատարբեր բնագավառներում Ռուսաստանի ապագային:
Ֆորումում հավաքված ինտելեկուալների և ակտիվիստների ելույթներում այսօրվա Ռուսաստանի վիճակն էր իր ոչ միայն նվաճումներով ու հաջողություններով, այլև մեծ խնդիրներով, լուրջ անհանգստության պատճառներով և տարբեր բնագավառներում ընթացիկ իրավիճակի խոր վերլուծություններով: Տեղին է նաև ասել, որ գայդարյան ֆորումի փակվելուց հետո այս մոսկովյան ֆորումը հավակնում է դառնալ Ռուսաստանի ինտելեկտուալների խոշորագույն հավաքատեղի, որին սկսելու է շատ ավելի ուշադիր և բծախնդիր հետևել ռուասաստանյան քաղաքական իշխանությունը: Թույլ ենք տալիս մեզ կանխատեսել, որ հաջորդ, IX-րդ տնտեսական ֆորումի հյուրն են լինելու նաև Ռուսաստանի քաղաքական վերնախավի առաջին դեմքերը:
Այս միջոցառմանը մասնակցող բազմաթիվ լրագրողների (իրականում ներկա չէին գլխավոր ռուսական հեռուստաալիքները, բայց գլխավոր տեղեկատվական հովանավորը ՌԲԿ ալիքն էր) հետաքրքրում էր, թե ինչ լուծումներ են առաջարկում հրավիրված զեկուցողները Ռուսաստանի արագանցիկ զարգացումն ապահովելու համար: Հարկ է նշել, որ շատ քննարկվող թեմաներից մեկը Ռուսաստանի տնտեսական զարգացումն է և ցանկությունը 2030թ.-ին դառնալ աշխարհի 4-րդ տնտեսությունը՝ Ճապոնիայից և Գերմանիայից առաջ (համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշով):
Շատ մտահոգիչ թեմաներից էին օրինակ ռուս բնակչության թվի նվազեցումը և այլ ազգությունների թվի աճը, որը հանգեցնում է ապաբնակեցման: Միգրացիայի խնդիրները սկսում են հուզել քաղաքական շրջանակներին, որովհետև սպառնում են փոխել ժամանակակից Ռուսաստանի դեմքը: Եվրասիական տնտեսական ինտեգրումը իր գոյության տասը տարում բերում է ինչպես պատկառելի հաջողություններ, այնպես էլ նոր խնդիրներ: Ռուսաստանյան ժամանակակից հասարակության մեջ աղոտ և անորոշ է ԵԱՏՄ-ում ծավալվող ինտեգրացիոն գործընթացի ապագան և դրա մասին պատկերացումները հասարակ քաղաքացիների շրջանում: Ակնհայտ է, որ ժամանակակից աշխարհակարգը ոչ միայն փախվում է, այլև արդեն փոխվել է: Ռուսաստանի տարածքը գերիշխող դիրք ունի ժամանակակից Եվրասիայում, որտեղ տնտեսական զարգացման կենտրոնը տեղափախվում է Արևմուտքից Արևելք: Չինաստանի, Հնդկաստանի, Բրազիլիայի և այլ երկրների պատկառելի ներկայացուցիչներ չեն վախենում խոսել աշխարհում գլոբալ կենտրոնի թուլացման և բազմակենտրոն աշխարհի ձևավորման մասին: Արտասահմանյան կարևոր զեկուցողների ներկայությունը ֆորմալ առումով պետության կողմից չհովանավորվող այս միջազգային ֆորումի բեմերում խոսում էր այն մասին, որ մեծ է հետաքրքրությունը Ռուսաստանի հետ արտոնյալ պայմաններում տնտեսական համագործակցություն ծավալելու և դրանից շատ շոշափելի ու բացատրելի օգուտներ ունենալու նպատակով:
Ելույթների տրամադրությունից և միջանցքների մտքերի փոխանակությունից պարզ է դառնում, որ շատ դժվար է կանխատեսել, թե երբ կավարտվի Ուկրաինական ճգնաժամը: Բայց նույնիսկ Արևմուտք-Ռուսաստան գլոբալ առճակատման պայմաններում զեկուցողների շրջանում նշանավոր գերմանացի և իտալացի ունենալու հանգամանքը խոսում էր Ռուսաստանի աճող հնարավորությունների հանդեպ նրանց ունեցած անթաքույց հետաքրքրության մասին:
Եվ վերջապես: Մեզ հարկավոր է ուշադրությամբ հետևել հասարակական բուռն քննարկումների արդյունքում ակնհայտորեն փոխվող Ռուսաստանի իրավիճակին: Այստեղ պատրաստվում են խորացնել բարձր տեխնոլոգիաների տիրապետումը Չինաստանի, Հնդկաստանի, Իրանի և էլի մի քանի երկրների հետ համագործակցության արդյունքում: Մենք Հայաստանում պարտավոր ենք իմանալ, որ մեր հարևան Իրանը 2023թ. տվյալներով մտել է աշխարհի տեխնոլոգիապես ամենազարգացած տասը երկրների շարքը: Այստեղ չեն թաքցնում, որ ակնկալում են էական օգուտներ Ռուսաստանի հետ ոչ միայն տնտեսական, այլև գիտական ու քաղաքակրթական ոլորտներում համագործակցությունը մեծացնելուց: Ռուսաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ամենանշանավոր գիտնականները որոշել էին լայնորեն ներկայանալ այս համաժողովում և ներկաներին մանրամասնորեն բացատրել արհեստական ինտելեկտի զարգացման պայմաններում սպսելիքները տեխնոլոգիաներից և սպասելիքները ապագա մարդուց (թե որ ոլորտներում է մարդը լինելու անգերազանցելի և անփոխարինելի): Ընդհանուր առմամբ ֆորումը առաջ էր տանում Եվրասիական Մեծ գործընկերության թեզը, որն ինչպես հայտնի է, սկսել է ակտիվորեն շրջանառվել Ռուսաստանի նախագահ Վ.Պուտինի, Չինաստանի նախագահ Ս.Ցզինպինի և Հնդկաստանի վարչապետ Ն.Մոդիի կողմից: Այս հարթակներում մոտական տարիներին իշխելու է Մեծ Եվրասիայում տնտեսական առաջանցիկ զարգացման պայմաններում միջքաղաքակրթական երկխոսությունը խթանելու տեսլականը:
Տրանսպորտային լոգիստիկ միջանցքների խնդիրը Եվրասիայում և Հարավային Կովկասը
Տողերիս հեղինակը հնարավորություն ունեեցավ զեկուցելու այս ոլորտում ՀարավայինԿովկասի տեսանելի հեռանկարի մասին: Հասկանալի է, որ Հայաստանի վարչապետի կողմից ձևակերպված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը արդյունք է մեր տարածաշրջանում արդեն իսկ ծավալվող աննախադեպ գործընթացների: Տարածաշրջանի խոշոր տերությունների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի կողմից պաշտպանվող տրանսպորտային բոլոր ուղիների վերաբացման ծրագիրը պարզորեն ցույց է տալիս, որ հայ-ադրբեջանական բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման և միմյանց ճանաչման ուղղությամբ տեսանելի հեռանկարում կավարտվեն: Դրանից հետո շատ արագ տրամաբանական ավարտին կհասցվեն հայ-թուրքական բանակցությունները: Վերին Լարսի անցակետը (որը միացնում է Վրաստանն ու Ռուսաստանը) իր հզորությամբ գերազանցում է նույնիսկ խոշոր նավահանգիստների աշխատանքին: Շատ ինտենսիվ են աշխատում ոչ միայն Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան տրանսպորտային անցումները, այլև Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան և նավահանգիստներ-Վրաստն-Ռուսաստան անցումները: Հարևան Վրաստանը խոչընդոտնռր չի դնում այս աննախադեպ ապրանքային ծավալների տեղափոխության հարցում: Հետաքրքիր է, որ Նորվեգիայից մինչև Սև ծով ռազմական թատերաբեմ հիշեցնող սահմանների փակման պայմաններում Հյուսիս-Հարավ միջանցքը գործում է ոչ միայն Իրանը Ռուսաստանին կապող բեռնափոխադրումների համար, այլ նաև մեզանով են անցնում աշխարհի տարբեր մասերից Թուրքիայով Ռուսաստան տեղափոխվող բեռները: 2023թ. տվյալներըցույց են տվել, որ աննախադեպ աճում են վերաարտահանման ծավալները ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի տարածքով և Հայաստանը աննախադեպ օգուտներ ունի այս գործընթացից: Քանի որ ոչ ոք չի կարող ասել, թե երբ կավարտվի Ուկրաինական ճգնաժամը և երբ կսկսվեն Արևմուտք-Ռուսաստան բանակցությունները հարաբերությունները նորմալացնելու ուղղությամբ, վստահոտրեն կարելի է ասել, որ Հայաստանը որպես ԵԱՏՄ անդամ նորանոր օգուտներ է ստանալու այս համագործակցությունից: Բայց ավելի կարևոր է այն, որ Հարավային Կովկասի տրանսպորտային-լոգիստիկ հնարավորթյունների և տեսանելի հեռանկարում դրանց տնտեսական և աշխարհաքաղաքական նշանակության վերաբերյալ ինչ են մտածում աշխարհի մյուս մասերի ինտելեկտուալները:
Իրանցի զեկուցողը համոզված էր, որ Հարավային Կովկասի տրանպորտային նշանակությունը մոտակա տարիներին անկասելիորեն աճելու է: Իտալացի մասնակիցը համոզված ասում էր, որ անկախ այն բանից, թե Եվրոպան ինչպես է վերաբերվում ժամանակակից Ռուսաստանին, անվիճելի է, որ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջազնցքի դերը տեսանելի հեռանկարում միայն աճելու է: Ընդ որում աճելու է այնպես, որ գրավելու է ոչ միայն Եվրասիայի երկրների, այլև օվկիանոսներով առևտուր անող աշխարհի մնացած մասերի բիզնեսի համար: Վրացի բանախոսը մեկ այլ բաժանմունքում վերլուծում էր Հարավային Կովկասի երկրների անվտանգության և կայունության փաստարկները և մի յուրօրինակ վարկանիշ սահմանելով ըստ անվտանգության ամրության, դասակարգում էր մեր երեք երկրները: Նրա համոզմամբ, ամենաբարձր անվտանգության երաշխիքն  ունի Թուրքիայի հետ ինտեգրվող Ադրբեջանը: Երկրորդ տեղում Վրաստանն է, և միայն երրորդ տեղում մեր Հայաստանը, որն անվտանգային առումով խոցելի ու հարցեր առաջացնող տեղ ունի: Ընհանրապես, մի քանի բաժանմունքներում հարցերի քննարկումներից կարելի էր եզրակացնել, որ տարբեր երկրներ ներկայացնող ինտելեկտուալները հասկանում են, որ աշխարհն արդեն գնացել է ռեգիոնալացման ճանապարհով և անվտանգ են այն երկրները, որոնք ներդաշնակ կերպով տեղավորված են տարածաշրջանային համագործակցության մեջ: Իմ բազմաթիվ զրուցակիցներ համաձայնել են այն գաղափարին, որ «3+3» խորհրդատվական հարթակը Հարավային Կովկասի համար կարող է լրացուցիչ երաշխիքներ տրամադրել ձևաչափի մասնակիցներին, այդ թվում Հայաստանին: Մի առանձին թեմա է այն, թե ինչպես է Հայաստանը փորձելու ամրապնդել իր անվտանգության երաշխիքները և նվազեցնել իր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ սպառնալիքները: Սրա մասին հայ հասարակությունում վեճերի պակաս չկա: Բայց խիստ պակաս կա այն հարցում, թե ինչ որակի և ինչ մասնագիտական պատրաստվածության արդյունք են այդ քննարկումները և Հայաստանի «քաղաքական վերևներին» առաջ մղելու համար առաջարկվող որոշումները:
Եվ վերջում: Ֆորումում զարմանք առաջացրեց իմ հրապարակային առաջարկը բազմազգ գիտական կոլետիվ ստեղծել Հարավային Կովկասով անցնող Արևմուտք-Արևելք և Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքների տնտեսագիտական արդյունավետությունը ժամանակակից մաթեմատիկա-տնտեսագիտական մեթոդներով հաշվարկելու նպատակով: Եվրասիական տնտնեսական հանձնաժողովի անդամ-նախարար Ա.Կոժոշևը անմիջապես արձագանքեց, ասելով, որ գաղափարը կփոխանցի ԵՏՀ-ի կոլեգիային և կփորձեն նրա հովանու տակ նման կոլեկտիվ ձևավորել: Չորրորդ բաժանմունքում, որտեղ ես ելույթ էի ունենում, իրանցի զեկուցողը ևս հայտնեց պատրաստակամություն իր երկրի ներակայացուցչին նման կոլեկտիվ գործուղելու համար:
Եվ վեջապես, Մոսկովյան ֆորումի կազմկոմիտեում ասացին, որ 2024, 2025թթ. լրջորեն կմտածեն մի լրացուցիչ քննարկում-համաժողով անցկացնելու վերաբերյալ, որը կլրացնի գիտելիքի այդ զարմանալի բացը և կուղղորդի խոշոր բիզնեսին օգտվելու Հարավային Կովկասի, մասնավորապես Հայաստանի առաջարկած զարգացող տրանսպորտային հնարավորութուններից:

Московский экономический форум о России, Южном Кавказе и новом миропорядке
С 1 по 3 апреля я участвовал в работе Московского VIII-го международного экономического форума. В нем участвовало 1688 человек. Были приглашены спикеры из 15 стран – Китая, Индии, ОАЭ, Египта, Ирана, Грузии, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Германии, Италии, Южно-Африканской Республики и Бразилии. Из Армении был приглашен только автор этих строк. Эта представительная экономическая, общественно-политическая и культурно-цивилизационная международная площадка состояла из четырех пленарных заседаний, 14-и секций, а также включала в себя активные дискуссии, обсуждения и интервью в кулуарах. Представляю вашему вниманию мои впечатления и результаты некоторых дискуссий на темы, интересующие армянское общество.
Новое мышление в России, соответствующее новому миропорядку
До последнего времени главной площадкой экономических и геополитических дискуссий России являлся известный Гайдаровкий форум, где витал дух глобализма и либерализма. Там собирались представители политических властей России для получения новых идей и подходов, а также для выражения собственных позиций. Сейчас времена изменились. С началом Украинского кризиса многие спикеры и эксперты гайдаровского форума уехали за рубеж и оттуда критикуют позицию России, этим перестав быть интересными российскому эстаблишменту.
Московский международный форум, который существует уже более десяти лет, традиционно является местом собрания российских патриотов, консерваторов, а также интеллектуалов с левыми идеями. Председателем этого форума является русский промышленник, известный общественный и политический деятель, меценат, большой интеллектуал Константин Бабкин. К месту будет сказано, что фигуры подобного ранга в нашей армянской общественной действительности нет. Ему удалось за прошедшие годы пригласить многих известных интеллектуалов, представителей духовенства, политических деятелей из КПРФ и партии “Справедливая Россия”, озабоченных судьбой России. Здесь были также самые прогрессивные представители современных наук, выступления которых были посвящены будущему России в различных областях в обозримой перспективе.
В выступлениях интеллектуалов и активистов, собранных на Форуме, было положение России, не только с ее успехами и достижениями, но и большими проблемами, причинами серьезного беспокойства и глубоким анализом текущего состояния в самых разных сферах. Важно также сказать, что после закрытия гайдаровского форума, этот московский форум реально претендует стать крупнейшим местом собрания интеллектуалов России, за которым начнет более внимательно и скурупулезно следить российская политическая власть. Я позволю себе сделать прогноз, что гостями следующего, IX-го экономического форума могут быть также первые лица российских “политических верхов”.
Многих участвующих в работе форума жирналистов (в действительности не присутствовали ведущие российские телеканалы, но главным информационным партнером был телеканал “РБК”) интересовало, какие решения предлагают приглашенные докладчики для обеспечения опережающего развития России. Интересно, что одной из обсуждаемых тем было экономическое развитие России и желание к 2030г. стать четвертой экономикой мира (опережая Японию и Германию по показателю внутреннего валового продукта). Одной из тем, вызыающих озабоченность, было снижение числа русского населения при увеличении числа других национальностей, что приводит к депопуляции многих регионов. Задачи миграции начинают волновать политические круги, потому что грозят изменить лицо современной России.
Евразийская экономическая интеграция за десять лет своего существования обеспечивает значительные успехи, но в то же время рождает новые вопросы. Для российского современного общества пасмурным и неопределенным остается будущее интеграционного процесса в ЕАЭС. Простые граждане мало информированы и плохо осведомлены о целях и перспективе этих процессов.
Очевидно, что современный миропорядок не только меняется, но уже и изменился. Территория России имеет доминирующую позицию в современной Евразии, где центр экономического развития смещается из Запада на Восток. Уважаемые представители из Китая, Индии, Бразилии и других стран не боятся говорить об ослаблении глобального центра и формировании многополярного мира. Присутствие важных зарубежных спикеров на этом международном форуме, который формально и, в действительности, не покравительствует государство, говорило о том, что есть большой интерес к развертыванию экономического сотрдунчиества с Россией с привилегированными условиями и с целью получения очень ощутимых и реланых выгод. Из настроений выступающих и обмена мнениями в кулуарах становилось ясно, что очень трудно спрогнозировать, когда завершится Украинский кризис. Однако даже в условиях глобального противостояния Запад-Россия, присутствие среди спикеров известных граждан Германии и Италии, свидетельствовало об их нескрываемом интересе к возрастающим возможностям России.
И наконец. Нам необходимо внимательно следить за очевидным образом меняющимся положением России в результате бурных обсуждений. Здесь готовятся углублять овлодевание высокими технологиями в результате сотрудничества с Китаем, Индией, Ираном и некоторыми другими странами. Мы в Армении обязаны знать, что наш соседний Иран по данным 2023г. вошел в десятку самых развитых технологически стран современного мира. Там не скрывают, что желают получить значительную пользу от углубления сотрудничества не только в экономической, но и научной и цивилизационной сферах. Самые известные специалисты России в области высоких технологий решили предстать перед аудиториями этого форума и присутствующих подробным образом объяснить, какие могут быть ожидания от будущего человека в условиях развития искусственного интеллекта (в каких сферах человек обозримого будущего будет непреодолим и незаменим). В целом, форум продвигал тезис Большого евразийского партнерства, который, как известно, начал активно продвигаться на основе договоренностей президента России В.Путина, президента Китая С.Цзинпина и премьер-министра Индии Н.Моди. На этих площадках в ближайшие годы будет витать видение поощрения межцивилизационного диалога в условиях опережающего экономического развития Большой Евразии.
Вопрос транспортно-логистических коридоров в Евразии и Южный Кавказ
Автор этих строк имел возможность выступить в качестве спикера о видимых перспективах Южного Кавказа в данной сфере. Понятно, что предложенная премьер-министром Армении инициатива “Перекресток мира” является следствием беспрецедентных процессов, разворачивающихся в нашем регионе. Программа возобновления всех транспортных коммуникаций, которую поддерживают крупные державы большого региона-Россия, Турция и Иран, ясно показывает, что армяно-азербайджанские переговоры по нормализации отношений и признанию друг-друга в обозримой перспективе будут завершены. После этого очень быстро к логическому завершению придут и армяно-турецкие переговоры. Транспортный узел верхний Ларс (который связывает Грузию с Россией) своей мощью превосходит даже некоторые крупные порты. Очень интенсивно работают не только транпортные переходы Иран-Азербайджан-Россия, но и Армения-Грузия-Россия и порты Грузия-Россия. Соседняя Грузия не препятсвует этим беспрецедентно возросшим товарным перемещениям. Интересно, что от Норвегии до Черного моря в условиях закрытия границ и напоминающих военные условиях, коридор Север-Юг действует не только для грузоперевозок из Ирана в Россию, но также через нашу страну проходят грузы из разных стран, перемещающиеся из Турции в Россию.
Данные 2023г. показывают, что беспрецедентно растут объемы реэкспорта по территории члена ЕАЭС Армении, и что Армения имеет беспрецедентные выгоды от этого процесса. Так как никто не может сказать, когда закончится Украинский кризис, и когда начнутся переговоры между Западом и Россией о нормализации отношений, уверенно можно сказать, что Армения, как член ЕАЭС, будет получать новые выгоды от этого сотрудничества. Но более важно то, что о транспортно-логистических возможностях Южного Кавказа и их значении для экономики и геополитики, в обозримой перспективе, думают интеллектуалы других частей мира.
Иранский докладчик был убежден, что транспортное значение Южного Кавказа в ближайшие годы будет расти. Итальянский участник убежденно говорил, что независимо от того, как Европа относится к современной России, неоспоримо, что роль международного транспортного коридора Север-Юг в обозримой перспективе будет только расти. При этом он будет развиваться так, что будет интересен не только для стран Евразии, но и бизнеса других частей света, заинтересованных в развитии торговли. Грузинский спикер в другой секции анализировал факторы безопасности и стабильности стран Южного Кавказа, сформулировал некий рейтинг на основе фактора безопасности. По его убеждению, самыми большими гарантиями безопасности обладает интегрирующийся с Турцией Азербайджан. На втором месте Грузия. И только на третьем месте наша Армения, которая имеет уязвимую систему безопасности, что вызывает целый ряд вопросов. В целом, от обсуждений в нескольких секциях можно сделать вывод, что интеллектуалы, представляющие разные страны, понимают, что мир уже пошел по пути регионализации и безопасными являются те страны, которые гармоничным образом встреорны в региональное сотрудничество. Мои многие собеседники были согласны с той идеей, что консультативная площадка “3+3” для Южного Кавказа может обеспечить дополнительные гарантии участникам данного формата, в том числе Армении. Отдельной темой являетя то, каким образом Армения будет пытаться укрепить свои гарантии безопасности и уменьшить угрозы в отношении свеого суверенитета и территориальной целостности. Об этом идут жаркие споры внутри армянского общества. Однако очевидно, что не хватает качества и проработанности многих подходов и аргументов, которыми аппелируют участники этих споров, претендующих на то, чтобы передать “политическим верхам” Армении основы предлагаемых решений, которые нужно продвигать.
И последнее. На форуме вызвало удивление мое публичное предложение по созданию многонационального научно-исследовательского коллектива для экономического обоснования и прогнозирования международных транспортных коридоров Запад-Восток и Север-Юг, проходящих по Южному Кавказу. Речь идет, в том числе, в исследовании с применением экономико-математических и других современных методов. Член Коллегии Евразийской экономической комиссии - Минситр по квоте Кыргызстана А.Кожошев сразу отреагировал, сказав, что идею передаст Коллегии ЕЭК. В четвертой секции, где я выступал, иранский спикер также высказал готовность представителей своей страны быть участником такого исследовательского коллектива.
В оргкомитете Московского экономического фоума предварительно сообщили, что в обозримой перспективе будут серьезно думать о проведении дополнительного обсуждения, который заполнит эту удивительную брешь в научном знании и поможет международному бизнесу воспользоваться развивающимися транспортными возможностями Южного Кавказа и, в частности, Армении.