Երևանի և Բաքվի «միջանցքի» հարցը հանվել է օրակարգից, փոխարինվելով՝ ՀՀ ինքնիշխանությամբ տարանցիկ ճանապարհով․ Մոհաջերանի
Իրանի կառավարության խոսնակ Ֆատիմա Մոհաջերանին դրական է արձագանքել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի վերաբերյալ վերջերս հայտարարված հայտարարությանը՝ այն անվանելով «նշանակալի զարգացում տարիներ տևած հակամարտությունից և անվստահությունից հետո», հաղորդում է Mehr-ը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը աջակցում է ցանկացած գործընթացի, որը հանգեցնում է բախումների դադարեցմանը, լարվածության նվազեցմանը և կայունության հաստատմանը, ասել է Մոհաջերանին շաբաթ օրը իրանական IRNA թերթում հրապարակված պարսկերեն հոդվածում։
«Իհարկե, այս աջակցությունը պայմանական է և հիմնված է տարածաշրջանի երկրների կողմից համաձայնեցված սկզբունքների վրա», - գրել է Մոհաջերանին։
Նա ընդգծել է Թեհրանի երեք անսասան սկզբունքները՝ երկրների լիակատար ինքնիշխանության պահպանումը իրենց տարածքների նկատմամբ, բոլոր պետությունների տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը և միջազգային սահմանների ցանկացած փոփոխության վճռականորեն դեմ լինելը՝ հավելելով, որ այդ սկզբունքները հաշվի են առնվել Բաքվի և Երևանի վերջին համատեղ հայտարարության մեջ։
Մոհաջերանին ընդգծեց, որ հիմնական փոփոխություններից մեկը վիճահարույց «Զանգեզուրի միջանցքի» ծրագրի չեղարկումն էր։
«Կողմերի կարծիքով՝ «միջանցքի» հարցը հանվել է օրակարգից և փոխարինվել է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության ներքո տարանցիկ երթուղով», - ասաց նա՝ փոփոխությունը անվանելով «դրական և ողջամիտ», քանի որ այն և՛ երաշխավորում է ինքնիշխանությունը, և՛ թույլ է տալիս տնտեսական համագործակցություն։
Այնուամենայնիվ, Իրանի վարչակազմի ներկայացուցիչն անհանգստացած է արտաքին ուժերի միջամտությունից։
«Կովկասյան հակամարտությանը ոչ տարածաշրջանային ուժերի կամ խաղացողների միջամտությունը կարող է երկարաժամկետ բացասական հետևանքներ ունենալ խաղաղության և կայունության համար», - զգուշացրեց նա՝ ընդգծելով, որ երկարաժամկետ լուծումները պետք է հիմնված լինեն տարածաշրջանի երկրների միջև համագործակցության և երկխոսության վրա, այլ ոչ թե արտաքին ճնշման։
Մոհաջերանին եզրափակեց, որ Իրանը պատրաստ է գործել որպես «պատասխանատու հարևան և հուսալի գործընկեր», եթե համաձայնագիրը աջակցի ինքնիշխանությանը, կայունությանը և տարածաշրջանային համագործակցությանը։

Мохаджерани: По мнению Еревана и Баку, вопрос о «коридоре» снят и заменен транзитной дорогой с суверенитетом Армении
Представитель правительства Ирана Фатима Мохаджерани положительно отреагировала на недавнее объявление о заключении соглашения между Арменией и Азербайджаном, назвав это «значительным событием после многих лет конфликта и недоверия», передает Mehr.
Исламская Республика Иран поддерживает любой процесс, который ведет к прекращению столкновений, снижению напряженности и созданию устойчивой стабильности, отметила Мохаджерани в статье на фарси, опубликованной в субботу в иранской газете IRNA.
«Конечно, эта поддержка обусловлена и основана на принципах, согласованных странами региона», - написала Мохаджерани.
Она подчеркнула три непоколебимых принципа Тегерана, а именно сохранение полного суверенитета стран над своей территорией, защита территориальной целостности всех государств и решительное противодействие любым изменениям международных границ, добавив, что в последнем совместном заявлении Баку и Еревана эти принципы приняты во внимание.
Мохаджерани подчеркнула, что одним из ключевых изменений стала отмена спорного плана «Зангезурского коридора».
«По мнению сторон, вопрос о «коридоре» снят с повестки дня и заменен транзитной дорогой под полным суверенитетом Армении», - сказала она, назвав это изменение «позитивным и разумным», поскольку оно одновременно гарантирует суверенитет и позволяет осуществлять экономическое сотрудничество.
Однако представитель администрации Иранапредостереглаот вмешательства внешних сил.
«Вмешательство внерегиональных сил или игроков в кавказский конфликт может иметь долгосрочные негативные последствия для мира и стабильности», - предупредила она, подчеркнув, что долгосрочные решения должны быть основаны на сотрудничестве и диалоге между странами региона, а не на внешнем давлении.
Иран, заключила Мохаджерани, готов действовать как «ответственный сосед и надежный партнер», если соглашение будет поддерживать суверенитет, стабильность и региональное сотрудничество.