Մնացականյանը ԵԱՀԿ նախագահին է ներկայացրել ԼՂ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները
Բրատիսլավայում ընթացող ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում դեկտեմբերի 6-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակին: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է իր սլովակ գործընկերոջը ԵԱՀԿ-ում հաջող նախագահության կապակցությամբ՝ նշելով, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում ծավալվել է արդյունավետ համագործակցություն Սլովակիայի նախագահության առաջնայնությունների իրականացման և կազմակերպության նպատակների առաջմղման ուղղությամբ:
Նախարար Մնացականյանը Միրոսլավ Լայչակին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները: Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը կարևորել են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը՝ այդ առնչությամբ դրական գնահատելով Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի ԶԼՄ ներկայացուցիչների միջև փոխանակման ծրագրի իրականացումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Միրոսլավ Լայչակն անդրադարձել է նաև հայ-սլովակական օրակարգի մի շարք հարցերի՝ ուրվագծելով երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ առաջիկայում ձեռնարկվելիք քայլերը: Երկուստեք կարևորվել է տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացումը, այդ թվում՝ փոխայցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման միջոցով:

Мнацаканян представил председателю ОБСЕ последние развития в процессе карабахского урегулирования
В рамках проходящей в Братиславе 26-й Министерской конференции ОБСЕ 6 декабря министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчаком.
Министр Мнацаканян поздравил своего словацкого коллегу с успешным председательством в ОБСЕ, отметив, что за прошедший год развернулось эффективное сотрудничество в направлении реализации приоритетов председательства Словакии и продвижения целей организации.
Министр иностранных дел Армении и действующий председатель ОБСЕ подчеркнули важность шагов по формированию способствующей миру среды, положительно оценив в этой связи реализацию программы обмена между представителями СМИ Армении, Азербайджана и Арцаха.
Зограб Мнацаканян и Мирослав Лайчак коснулись также ряда вопросов армяно-словацкой повестки, наметив предстоящие шаги по полноценному применению потенциала расширения двустороннего сотрудничества.