Միրզոյանը Չեխիայի իր գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը
Օգոստոսի 22-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Յան Լիպավսկիի հետ։
Ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից ԼՂ 120 հազար բնակչությունը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ շրջափակման հետևանքով ԼՂ չի մատակարարվում նույնիսկ սնունդ և առաջին անհրաժեշտության դեղորայք, իսկ իրավիճակը շատ մոտ է իրական հումանիտար աղետի:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի գործելաոճը շարունակվում է ի հեճուկս միջազգային գործընկերների, կառույցների հասցեական ուղերձներին, Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումներին՝ ներկայիս իրավիճակում հրատապ համարելով Լաչինի միջանցքի վերաբացման ուղղությամբ հստակ քայլերի իրականացումը: Ընդգծվել է ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից խնդրին հետևողական անդրադարձի և հասցեագրման կարևորությունը:

22 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Чехии Яном Липавским.
Проинформировав о нарастающем гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха находятся в полной блокаде. Министр Мирзоян подчеркнул, что в результате блокады в Нагорный Карабах не поставляются даже продукты питания и необходимые медикаменты, и ситуация на грани превращения в настоящую гуманитарную катастрофу.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что образ действия Азербайджана продолжается, несмотря на адресные обращения международных партнеров, структур и два решения Международного Суда ООН. Глава МИД Армении отметил, что в нынешней ситуации считает осуществление конкретных шагов по открытию Лачинского коридора срочной необходимостью. Была подчеркнута важность последовательного обращения к проблеме и ее рассмотрения Европейским союзом и его государствами-членами.