Միրզոյանն ու Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը քննարկել են ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ:
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից Ադրբեջանին ուղղված հասցեական հայտարարությունների անհրաժեշտությունը և նոր ագրեսիաները կանխելու նպատակով գործուն քայլերի իրականացումը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է հատկապես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ հանդիպումների ընթացքում Հնդկաստանի բարձրաձայնած դիրքորոշումը։
Քննարկվել են նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն ու Սուբրամանյամ Ջայշանկարն անդրադարձ են կատարել հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել միջազգային հարթակներում Հայաստանին վերաբերող հարցերում հնդկական կողմի արտահայտած դիրքորոշումները։
Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի հրավերով մասնակցել է Հնդկաստանի անկախության 75-ամյակին, Հնդկաստան- ՄԱԿ համագործակցությանը նվիրված միջոցառմանը։

Встреча министров иностранных дел Армении и Индии
24 сентября Нью-Йорке в рамках 77-й сессии ГА ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром.
Министр Мирзоян представил своему коллеге последствия широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении суверенной территории Армении.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость адресованных Азербайджану заявлений со стороны международных партнеров и осуществления действенных шагов по предотвращению новых агрессий. В этом контексте он особо подчеркнул высказанную в ходе экстренных заседаний Совета Безопасности ООН позицию Индии.
Были обсуждены также вопросы, связанные с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, и отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян и Субраманьям Джайшанкар коснулись вопросов, касающихся развития армяно-индийских отношений. Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил позиции, выраженные индийской стороной на международных платформах, по вопросам, связанным с Арменией.
В тот же день министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял участие в мероприятии, посвященном 75-летию независимости Индии и сотрудничеству Индия-ООН.