ՄԽ շրջանակներում բանակցությունները ուղղված են եղել համաձայնության գտնել հենց Արցախի կարգավիճակի հարցում.«Ապրելու երկիր»
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ նախօրեին Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ արած հայտարարության վերաբերյալ։ Հայտարարությունը՝ ստորև.
««Ապրելու երկիր» կուսակցությունը տարածաշրջանում կայուն ու երկարատև խաղաղության հաստատման գերակայությունը միանշանակ ընդունելով հանդերձ, հայտնում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարարի հայտարարությունը պարունակում է որոշակի անհստակություններ՝ կապված Հայաստանի՝ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն առանց նախապայմանների ստորագրելու հետ։
Մասնավորապես, հայտարարության մեջ նշված Ալմա-Աթայի Հռչակագրի հիմք հանդիսացող Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն Խորհուրդը 1992թ․ փետրվարին վավերացրել է վերապահումներով։ Հայաստանի համար գործում է Համաձայնագրի 5-րդ հոդվածը՝ հետևյալ կարևոր բովանդակությամբ՝ «Կողմերը ճանաչում և հարգում են ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը»։
Ավելին, Հռչակագրում օգտագործված բառապաշարը՝ «ճանաչելով և հարգելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու գոյություն ունեցող սահմանների անխախտելիությունը» վերաբերել է գոյություն ունեցող սահմաններին, որոնք Ադրբեջանի մասով հարաբերական են եղել հենց Արցախի Հանրապետության գոյության փաստի ուժով, ինչը նշանակում է, որ հստակ սահմանազատում չի եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Իսկ ԽՍՀՄ վարչատարածքային բաժանումը չէր կարող uti possidetis juris սկզբունքի տրամաբանությամբ դառնար պետական սահման, որովհետև նախ այդ սկզբունքը մեխանիկորեն գործող սկզբունք չէր և կիրառվել է միայն Հարավային Ամերիկային և Աֆրիկայի որոշ ապագաղութացվող պետությունների միջև հստակ համաձայնության առկայության ու շատ խիստ պայմանականություններով, իսկ այնուհետև՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը՝ որպես անկախ պետություններ, մինչև նշված Հռչակագրի վավերացումը, երբևէ սահմանազատում և սահմանագծում չեն արել, որպեսզի գոյություն ունենար Հռչակագրում նշված սահմանը։
Միևնույն ժամանակ, Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացած բանակցությունները, որոնք տևել են երկուսուկես տասնամյակ, ուղղված են եղել համաձայնության գտնելուն հենց Արցախի կարգավիճակի հարցում, այլ ոչ թե Ալմա-Աթայի Հռչակագրի՝ պարոն Լավրովի մեկնաբանության հաստատմանը։
Վերահաստատելով, որ Հայաստանի Հանրապետության համար ԱՊՀ շրջանակներում պետք է գերակա մնա ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը՝ անկախ որևէ ստորագրված հայտարարության և պայմանագրի, ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ Արցախը չի՛ եղել, չի՛ կարող և չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում»։

Арцах не был, не может быть и не будет в составе Азербайджана: «Страна жизни»
Партия «Страна для жизни» распространила заявление по поводу заявления министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова о том, что власти Армении согласившись составить мирный договор с Азербайджаном на основе алма-атинской Декларации, предусматривающей взаимное признание границ стран СНГ, де факто, якобы, признали Арцах в составе Азербайджана.
«Партия «Страна для жизни», однозначно признавая приоритет установления стабильного и длительного мира в регионе, подчеркивает, что заявление министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова содержит определенные неясности в связи с подписанием Арменией Алма-Атинской декларации без предусловий.
В частности, указанное в заявлении соглашение о создании Содружества Независимых Государств, являющееся основой Алма-Атинской декларации, Верховный Совет Республики Армения в феврале 1992 года ратифицировал с оговорками. Для Армении действует статья 5 Соглашения со следующим важным содержанием: «стороны признают и уважают право наций на свободное самоопределение, территориальную целостность друг друга и неприкосновенность границ». Более того, использованная в Декларации лексика «признавая и уважая территориальную целостность друг друга и нерушимость существующих границ» относилась к де-факто существующим на тот момент границам.
А в момент подписания Декларации Республики Арцах уже самоопределилась и вышла из состава Советского Азербайджана. А административно-территориальное деление СССР не могло быть равнозначно государственной границе по логике принципа unidetis juris, потому что, во-первых, этот принцип не был механически действующим и применялся только при наличии четкого согласия между Южной Америкой и некоторыми деколонизированными государствами Африки на основе очень строгих договоренностей, а Армения и Азербайджан, как независимые государства, до ратификации указанной декларации никогда не проводили демаркацию и делимитацию границ, следовательно юридически очерченной между двумя странами границы на момент подписания декларации не было.
В то же время, переговоры в рамках Минской группы, которые длились два с половиной десятилетия, были направлены на нахождение согласия именно в вопросе статуса Арцаха, а не на Алма-Атинской декларации. Подчеркиваем, что для Республики Армения в рамках СНГ должно оставаться приоритетным право наций на свободное самоопределение, независимо от каких-то подписанных договоров. Еще раз подчеркиваем, что Арцах не был, не может быть и не будет в составе Азербайджана»,- говорится в заявлении.