Ղազախստանը հերքում է գործարար Դավիթ Գալստյանի հիմնադրած «Mosston» ընկերության կողմից Թուրքիային զենք եւ զինամթերք մատակարարելու մասին լուրերը
InfoPort.am-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից զենքի և զինամթերքի մատակարարման վերաբերյալ հետաքննության շրջանակներում դիմել է Ղազախստանի Հանրապետության արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների զարգացման նախարարություն՝ խնդրելով ճշտել, թե արդյոք իրականությանը համապատասխանում է լրատվամիջոցներում և սոցցանցերում լայնորեն շրջանառվող տեղեկատվությունն այն մասին, որ գործարար Դավիթ Գալսյատնի կողմից Ղազախստանում ստեղծված "Mosston Engineering LTD" ընկերությունը փամփուշտներ է մատակարարել ղազախական մեկ այլ "Կազտեխնոլոգիա" ԲԸ-ին ՝ դրանք Թուրքիայի Հանրապետություն տեղափոխելու համար:
Այսօր մենք ստացել ենք Ղազախստանի արդյունաբերության և ենթակառուցվածքային զարգացման փոխնախարար Թալգաթ Ժանժումենովի պատասխանը, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ և առանց խմբագրման:
"Ղազախստանի Հանրապետության արդյունաբերության եւ ենթակառուցվածքային զարգացման նախարարությունը, քննարկելով Թուրքիայի Հանրապետությանը զենքի եւ զինամթերքի արտահանման վերաբերյալ հարցումները "Mosston Engineering LTD" (այսուհետ ' "Mosston") ընկերության կողմից, հաղորդում է հետեւյալը. "Կազտեխնոլոգիա" ԲԸ-ի կողմից Թուրքիայի Հանրապետություն սպառազինության և զինամթերքի մատակարարում չի իրականացվել։
Անհրաժեշտ է նշել, որ 2018 եւ 2019 թվականներին Արդյունաբերության եւ ենթակառուցվածքների զարգացման նախարարությունը երկու անգամ պատճառաբանված մերժել է "Mosston" ընկերությանը Թուրքիայի Հանրապետություն ռազմամթերքի արտահանման լիցենզիա ստանալու հարցում: 2019 թվականի մարտի 1-ից մինչ այժմ "Mosston" ընկերության հետ համագործակցություն չի իրականացվում ։ Ղազախստանի Հանրապետությունում գործում է արտահանման վերահսկողության համակարգ, որը թույլ է տալիս միջազգային օրենսդրության հիման վրա չեզոքացնել զենքի մատակարարման առկա ռիսկերը, որոնք հանգեցնում են ռազմական հակամարտությունների սրմանը":
Այսպիսով, Ղազախստանի Հանրապետության արդյունաբերության և ենթակառուցվածքային զարգացման նախարարությունը հերքում է լրատվամիջոցներում և սոցցանցերում շրջանառվող տեղեկատվությունն այն մասին, որ գործարար Դավիթ Գալստյանի հիմնադրած "Mosston Engineering LTD" ընկերությունը զենքի և զինամթերքի մատակարարում է իրականացրել Թուրքիայի Հանրապետություն: Ավելին, InfoPort.am-ի ղազախական իշխանական աղբյուրները հայտնել են, որ Ղազախստանի Արդյունաբերության եւ ենթակառուցվածքային զարգացման նախարարության կողմից Թուրքիա փամփուշտների մատակարարումների արգելման պատճառ է դարձել հենց "Mosston" ընկերության դիմումն այն բանից հետո, երբ նրա ղեկավարությունը տեղեկացել են, որ "Կազտեխնոլոգիայի" ԲԸ-ի պատվերը պետք է ուղարկվի Թուրքիա:
Նշենք, որ վերջին շրջանում լրատվամիջոցներում եւ ցանցերում լայնորեն շրջանառվում է տեղեկատվություն այն մասին, որ Ղազախստանում գործարար Դավիթ Գալստյանի հիմնադրած "Mosston Engineering LTD" ընկերությունը փամփուշտներ է մատակարարել թուրքական ուղղությամբ, որոնք հետագայում փոխանցվել են Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող սիրիացի գրոհայիններին:

Мининдустрии и инфраструктурного развития Казахстана опровергает информацию о поставках основанной предпринимателем Давидом Галстяном компанией «Mosston» оружия и боеприпасов в Турцию
Портал InfoPort.am в рамках расследования относительно поставок оружия и боеприпасов со стороны Минобороны РА обратилось в Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан с просьбой уточнить соответствует ли действительности широко муссируемая в СМИ и соцсетях информация о том, что созданная предпринимателем Давидом Галсятном в Казахстане компания «Mosston Engineering LTD» поставляла патроны другой казахстанской компании АО «Казтехнологии» для их переправки в Турецкую Республику.
Сегодня мы получили ответ заместителя министра индустрии и инфраструктурного развития Казахстана Талгата Жанжуменова, который представляем полностью и без редактирования: «Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, рассмотрев запросы касательно экспорта оружия и боеприпасов Турецкой Республике иностранной компанией «Mosston Engineering LTD» (далее – «Mosston»), сообщает следующее.
Компанией АО «Казтехнологии» поставка вооружения и боеприпасов в Турецкую Республику не осуществлялась. Представленное информационным агентством InfoPort.am фотоизображение сертификата конечного пользователя, выданное Турецкой Республикой компании «Mosston», не является основанием для разрешения реализации военного имущества из Казахстана. Необходимо отметить, что в 2018 и 2019 годах Министерством индустрии и инфраструктурного развития компании «Mosston» было дважды мотивированно отказано в получении лицензии на экспорт боеприпасов в Турецкую Республику.
С 1 марта 2019 года и по настоящее время сотрудничество с компанией «Mosston» не проводится. В Республике Казахстан действует система экспортного контроля, которая позволяет на основании международного законодательства нивелировать существующие риски поставки оружия, приводящие к эскалации военных конфликтов».
Таким образом, Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан опровергает муссируемую в СМИ и соцсетях информацию о том, что основанная предпринимателем Давидом Галстяном компания «Mosston Engineering LTD» осуществляла поставки оружия и боеприпасов в Турецкую Республику.
Более того, источники InfoPort.am в казахстанском истеблишменте сообщили, что поводом для запрета поставок Министерством индустрии и инфраструктурного развития Казахстан патронов в Турцию стало обращение самой компании «Mosston» после того, как ее владельцы узнали, что заказ компании АО «Казтехнологии» будет направятся в Турцию. Отметим, что в последнее время в сетях и СМИ широко муссируется информация о том, что основанная предпринимателем Давидом Галстяном в Казахстане компания «Mosston Engineering LTD» поставляла патроны в турецком направлении, которые впоследствии передавались подконтрольным Турции сирийским боевикам.
В муссируемой информации также указывалось имя министра обороны Давида Тонояна и ему инкриминировалось сотрудничество с Галсятном в сфере поставок оружия и боеприпасов. Меж тем, конкретно данная не состоявшаяся сделка датировалась концом 2017-ого – началом 2018-ого года, когда Давид Тоноян не занимал пост министра обороны Армении.