Մինչ օրս Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառակուսի կիլոմետրը օկուպացված է․ Մարուքյան
Հայաստանի օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը կարող է լուրջ քայլ լինել կողմերի միջև վստահության ամրապնդման ճանապարհին: Այս մասին գրառում է կատարել ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
«Ուղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա իրականացրեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, որի արդյունքում ունեցանք ավելի քան 200 զոհ և բազմաթիվ վիրավորներ:
Մինչ օրս Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շուրջ 150 քառակուսի կիլոմետրը օկուպացված է, և չնայած միջազգային հանրության պահանջներին ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս չեն բերվել օկուպացված տարածքներից:
Երկու օր առաջ գնահատելով խաղաղ գործընթացի արդյունքները ՝ խոսել եմ վստահության ամրապնդման քայլերի մասին։ Հայաստանի օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը կարող է լուրջ քայլ լինել կողմերի միջև վստահության ամրապնդման ճանապարհին:
Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը, իսկ բոլոր ռազմագերիները և մյուս ձերբակալվածները պետք է ազատ արձակվեն Ադրբեջանի բանտերից»,- գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։

Вывод войск Азербайджана с территории Армении может стать серьезным шагом на пути к укреплению доверия: Эдмон Марукян
Вывод азербайджанских войск с оккупированных территорий Армении может стать серьезным шагом на пути к укреплению доверия между сторонами. Такую ​​позицию выразил посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян на своей странице в социальной сети Х (бывашая Twitter).
«Ровно год назад Азербайджан осуществил военную агрессию против суверенной территории Республики Армения, в результате которой мы имеем более 200 жертв и множество раненых. Все еще оккупировано около 150 квадратных метров суверенной территории Армении», - написал Марукян.
Он подчеркнул, что, несмотря на требования международного сообщества, вооруженные силы Азербайджана не были выведены с оккупированных территорий. Посол напомнил, что, оценивая итоги мирного процесса, он два дня назад высказался о шагах по укреплению доверия.
«Вывод азербайджанских войск с оккупированных территорий Армении может стать серьезным шагом в направлении укрепления доверия между сторонами. Вооруженные силы Азербайджана должны покинуть суверенную территорию Армении, а все военнопленные и другие удерживаемые лица должны быть освобождены из азербайджанских тюрем», - подчеркнул Марукян.