Միջազգային հանրությունը պետք է Ադրբեջանից պահանջի դուրս բերել իր զորքերը օկուպացված տարածքներից․ Մարուքյան
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը X-ի իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման հավանականությանը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանը չունի որևէ օրինական հիմք Հայաստանի վրա հարձակվելու համար։
«Ինձ հաճախ են հարցնում, թե Ադրբեջանը կրկին հարձակվելո՞ւ է Հայաստանի վրա։ Իմ պատասխանն այն է, որ Ադրբեջանը չունի որևէ օրինական հիմք Հայաստանի վրա հարձակվելու համար։ 2021 թվականից սկսած՝ բոլոր գործողություններն ագրեսիա են և համարվում են հանցագործություններ՝ միջազգային քրեական իրավունքի համաձայն։
Ադրբեջանի կողմից հայկական տարածքների օկուպացիան մնում է անպատիժ։ Միջազգային հանրությունը պետք է ընդունի Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի լեգիտիմության բացակայությունը և պահանջի դուրս բերել իր զորքերը օկուպացված տարածքներից՝ կոչ անելով վերադառնալ բանակցություններին»։

Международное сообщество должно потребовать от Азербайджана вывести свои войска с оккупированных территорий: Марукян
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян ответил на часто задаваемый вопрос: нападет ли Азербайджан на Армению?
Марукян написал в социальной сети X, что его ответ на этот вопрос заключается в том, что у Азербайджана нет никаких правовых оснований для нападения на Армению. Более того, начиная с 2021 года, все действия Азербайджана являются агрессией и считаются преступлениями по международному уголовному праву.
«Оккупация Азербайджаном армянских территорий остается безнаказанной. Международное сообщество должно признать нелегитимность военной агрессии Азербайджана и потребовать вывода его войск с оккупированных территорий, призвав вернуться к переговорам», - заключил Марукян.