Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացված նողկալի, չհրահրված գործողությունների այս շղթան․ Մարուքյան
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը դիմել է միջազգային հանրությանը և X-ի իր էջում արված գրառման մեջ նշելով ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինկենին, ԵՄ խորհրդի նախագահ Միշելին, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնին և ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Բորելին, կոչ  է արել Ադրբեջանի կողմից իրականացված նողկալի, չհրահրված գործողությունների  շղթան։
«Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության հայտարարության համաձայն ՝ այս գիշեր նրանք իրականացրել են «հատուցում» գործողությունը՝ հարձակվելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տեղակայված սահմանապահների դիրքերի վրա, ինչի հետևանքով երկու հայ զինծառայող է սպանվել, ևս մի քանիսը վիրավորվել են:
Սկզբում Ադրբեջանը հայտարարում է, որ հայկական կողմից գնդակոծություն է եղել, կարծես վիրավոր է եղել, հետո հայկական կողմը հայտարարում է, որ հետաքննելու է միջադեպը, իսկ ադրբեջանական կողմը հարձակվում, սպանում և վիրավորում է մարդկանց ՝ չսպասելով որևէ հետաքննության ՝ դրանով իսկ ցույց տալով, որ նրանք պատրաստ են եղել հարձակման և եղել են պարզապես պատճառ փնտրելը:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում իր ավանդական հանցավոր, ագրեսիվ պահվածքից և սկզբում տարածում է անվերահսկելի, միակողմանի, կեղծ լուրեր, կարծես հայկական կողմից կրակոցներ են եղել, իսկ հետո պատրաստի գործողություն է իրականացնում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ՝ սպանելով և խեղաթյուրելով նոր կյանքեր:
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր արարքների այս շղթան պետք է դադարեցվի ։ Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացված նողկալի, չհրահրված գործողությունների այս շղթան և կոչ անի Ադրբեջանին դուրս բերել իր օկուպացիոն ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ավելի քան 215 քառակուսի կիլոմետրից, ինչը փաստացի ագրեսիա և սադրանք է Հայաստանի դեմ»,- ասված է գրառման մեջ:

Эдмон Марукян։ Международное сообщество должно осудить эту цепочку отвратительных, ничем не спровоцированных действий
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян обратился к очередной агрессии Азербайджана против Армении, в результате которой с армянской стороны есть жертвы и раненые.
«Согласно заявлению Государственной пограничной службы Азербайджана, сегодня ночью они провели операцию «Возмездие», атаковав позиции пограничников, дислоцированных на суверенной территории Армении, в результате которой двое армянских военнослужащих были убиты и еще несколько человек получили ранения.
Вначале Азербайджан заявил, что стрельба была с армянской стороны, кажется, были раненые, затем армянская сторона заявила, что инцидент будет расследоват. После азербайджанская сторона нападает, убивает и калечит людей, не дожидаясь какого-либо расследования, тем самым доказав, что они были готовы напасть и просто искали повод.
Таким образом, очевидно, что Азербайджан не отказывается от своего «традиционного» криминального, агрессивного поведения и сначала распространяет бесконтрольные, однобокие, фейковые новости, будто с армянской стороны была стрельба, а затем проводит готовую операцию на суверенной территории Армении, убивая и калеча новые жизни.
Эту цепочку преступных действий, осуществляемых Азербайджаном, необходимо остановить. Международное сообщество должно осудить эту цепочку отвратительных, ничем не спровоцированных действий, совершенных Азербайджаном, и призвать Азербайджан вывести свои оккупационные силы с более чем 215 квадратных километров суверенной территории Армении, что является фактической агрессией и провокацией против Армении», - написал Марукян на своей странице в X.