Մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, որ ծրագրեր կան ԼՂ-ից ելք թույլ տալու եւ մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ. Փաշինյան
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է, և ՀՀ Կառավարության մասնավոր հատվածի և Ֆրանսիայի կողմից ԼՂ-ի համար նախատեսված մոտ 400 տոննա հումանիտար բեռը շարունակում է սպասել Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ: Այդ մասին Կառավարության՝ օգոստոսի 24-ի նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Միևնույն ժամանակ հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում շարունակում է մնալ լարված: Իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ Կարմիր խաչի և ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով:
Միևնույն ժամանակ, մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվել Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքն՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու և մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ այս պահին էլ ՀՀ-ում են գտնվում ԼՂ-ի բազմաթիվ բնակիչներ, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ ԼՂ, նրանցից շուրջ 5000-ը նախորդ տարվա դեկտեմբերից ի վեր Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակ լինելու հետևանքով, ևս շուրջ 30 հազարը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության չկատարման հետևանքով»,- ասաց վարչապետը:
Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը ազդարարում է, որ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հսկողության ներքո, իսկ դրույթի չկատարումը և մյուս փաստերը շարունակաբար վկայում են, որ Ադրբեջանի հիմնական նպատակը ԼՂ հայությանը էթնիկ զտման ճանապարհով ԼՂ-ից հեռացնելն է, լինի դա սովամահության, սովահարության, ռազմական օպերացիայի, թե այլ միջոցներով:

Есть информация, что Баку собирается в одностороннем порядке открыть Лачинский коридор, выпуская жителей Нагорного Карабаха оттуда и не допуская их обратного въезда, с целью этнической чистки: Пашинян
Незаконное блокирование Лачинского коридора со стороны Азербайджана продолжается, и около 400 тонн гуманитарного груза, предназначенного для Нагорного Карабаха Правительством Республики Армения, частным сектором, Францией, продолжает ждать у входа в Лачинский коридор. В то же время гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается крайне напряженной. Об этом сегодня на заседании правительства РА заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Единственная перемена в ситуации заключается в том, что через Красный Крест и миротворческий контингент Российской Федерации в Нагорном Карабахе началось определенное передвижение других граждан, нуждающихся в лечении, через Лачинский коридор.
В то же время до нас дошли достоверные сведения о том, что разрабатываются планы по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке, то есть по разрешению выхода из Нагорного Карабаха и недопущению обратного въезда граждан. Хочу напомнить, что и на данный момент в Республике Армения находятся многочисленные жители Нагорного Карабаха, которые не могут вернуться туда. Около 5 тысяч из них находятся в Армении в результате незаконного закрытия Лачинского коридора с декабря прошлого года, еще порядка 30 тысяч - в результате невыполнения Азербайджаном 7-го пункта Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Напомню, что, что пункт 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года гласит: «Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев».
Невыполнение этого положения и другие факты постоянно свидетельствуют о том, что основной целью Азербайджана является удаление армян Нагорного Карабаха путем этнической чистки, морения голодом, военной операцией или другими средствами»,- заявил Пашинян.