Մեծ հնարավորություններ հարաբերությունների զարգացման համար․ զրուցել են ՀՀ և Սինգապուրի նախագահները
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սինգապուրի Հանրապետության նախագահ Հալիմա Յակոբի հետ:
Ինչպես InfoPort.am-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել երկու երկրներում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակի և դրա հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի մասին:
Սինգապուրի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը Հայաստանի կողմից վավերացնելու համար: Հայաստանի նախագահն իր հերթին նշել է, որ այն մեծ հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ և բազմակողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը Սինգապուրի նախագահին ներկայացրել է նախագահական ATOM (Advance TOMorrow) նախաձեռնությունը, որի հիմնական նպատակը բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում Հայաստանը տարածաշրջանային հարթակ դարձնելն է: Նրա խոսքով՝ մի շարք պետություններ, միջազգային ֆինանսական հաստատություններ և համաշխարհային հռչակ ունեցող տեխնոլոգիական ձեռնարկություններ արդեն իսկ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել, և նրանցից մի քանիսի հետ շուտով կկնքվեն նախնական պայմանագրեր:
Անդրադառնալով փոքր և հաջողակ պետությունների ակումբ ստեղծելու իր նախաձեռնությանը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ծրագիրը քննարկվել է մի շարք երկրների ղեկավարների հետ և արժանացել հավանության: Նախաձեռնության նպատակը փոքր պետություններին միավորելն է. համագործակցության և երկխոսության այս շրջանակում փոքր երկրները կկարողանան փորձ ու գաղափարներ փոխանակել, մշակել ապագայի վերաբերյալ տեսլական և օգնել միմյանց։ Սինգապուրի նախագահը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել այս ակումբի ստեղծման գաղափարի նկատմամբ:

У Армении и Сингапура большие возможности для развития отношений
Президент Армении Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Республики Сингапур Халимой Якоб.
Президенты обменялись информацией о ситуации, обусловленной эпидемией коронавируса в обеих странах, и прилагаемых усилиях по ее преодолению.
Халима Якоб выразила благодарность Армении за ратификацию договора о создании свободной экономической зоны между ЕАЭС и Сингапуром. Президент Армении  в свою очередь отметил, что это создаст большие возможности для развития двусторонних и многосторонних торгово-экономических отношений.
В ходе телефонной беседы президент Саргсян представил президенту Сингапура инициативу ATOM (Advance TOMorrow), основной целью которой является превращение Армении в региональную платформу в сферах высоких технологий и искусственного интеллекта. По его словам, ряд государств, международных финансовых учреждений и всемирно известные технологические предприятия уже выразили готовность к сотрудничеству, и с некоторыми из них вскоре будут заключены предварительные договора.
Коснувшись своей инициативы создания клуба малых и успешных государств, президент Саргсян отметил, что эта программа обсуждалась с руководителями ряда стран и удостоилась одобрения. В рамках этого сотрудничества и диалога малые страны смогут обмениваться опытом и идеями, разрабатывать видение будущего и помогать друг другу. Президент Сингапура проявила большой интерес к идее создания этого клуба.