Հայաստանում Կառավարության, գործող քաղաքական ուժի խնդիրն է երկրում սահմանել արդարադատության նոր ստանդարտ. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանում Կառավարության, գործող քաղաքական ուժի խնդիրն է երկրում սահմանել արդարադատության նոր ստանդարտ: Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով բարձր մակարդակի համաժողովում:
«ՀՀ-ում և Հայաստանի հանրության ամենամեծ ակնկալիքը եղել և շարունակում է մնալ արդարությունը, արդարությունը բոլոր ոլորտներում՝ սկսած սոցիալականից՝ ավարտած քաղաքականով: Եվ իհարկե, արդարության ամենակարևոր արտահայտումը, թերևս, արդարադատությունն է»,-ասաց Փաշինյանը՝ վստահեցնելով, որ որպես քաղաքական իշխանություն՝ իրենք այս ուղերձն ամեն օր իրենց հետ ունեն՝ սկսած սոցիալականից մինչև արդարադատության ոլորտում էական բարեփոխումներ իրականացնելով:
Նա նշեց նաև, որ այս տարիներին  աշխատավարձի էական բարձրացումներ են արել արդարադատության ոլորտում: Նաև, դատախազության համակարգի աշխատավարձերն են գրեթե կրկնապատկվել: Բարձրացումներ եղել են դատական համակարգում, քննչական համակարգում: Վարչապետը հասկանալի համարեց, որ այդ մոտեցումները միշտ չէ, որ ընդունվում են բարյացակամորեն:
«Բայց ամեն անգամ ես, աշխատավարձերի բարձրացմանն անդրադառնալով, ասում եմ, որ մենք դա անում ենք առաջնահերթ ոչ թե հանուն դատախազների,դատավորների, քննիչների, այլ, առաջին հերթին, հանուն քաղաքացիների, քանի որ այդ միջոցով մենք նպատակ ունենք բարձրացնել քաղաքացիներին մատուցվող ծառայության, արդարադատության որակը: Եվ այս առումով մեր քաղաքական խնդիրն է Հայաստանում արդարադատության նոր ստանդարտ սահմանելը: Եվ ես հավատում եմ, որ այդ նոր ստանդարտը հաստատման ճանապարհին է: Դա հեշտ ճանապարհ չէ, բայց հետևողականորեն գնում ենք դրանով»,-ասաց վարչապետը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում երկար քննարկումների, բանավեճերի արդյունքում ի վերջո դատախազության համակարգում ստեղծվել է ապօրինի գույքի բռնագանձման համակարգը: Եվ այդ մեխանիզմը սկսել է գործել: Փաշինյանը նշեց՝ արդյունքները դեռ առջևում են, սակայն նաև միջազգային գործընկերների աջակցությամբ կկարողանան այս ոլորտում ՀՀ քաղաքացիների ակնկալիքներն օրենքի գերակայության պայմաններում ապահովել:
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետության լրահոսում շատ հաճախ են հայտնվում տեղեկություններ, որ, օրինակ, ամենատարբեր առիթներով հարուցված քրեական գործերով քաղաքացիները, այդ թվում՝ ընդդիմության ներկայացուցիչներն, արդարանում են, նաև՝ դատապարտվում են: Եվ սա նույնպես արդարադատության նոր ստանդարտի հաստատումն է: Կար ժամանակ, երբ որևէ մեղադրանք գնում էր դատարան, ըստ էության՝ 99.9 տոկոս հավանականություն կար, որ դատարանում այդ մեղադրանքը կհաստատվի: Հիմա միշտ չէ, որ այդպես է: Բայց մյուս կողմից մենք ակնկալում ենք, և դատախազության մոտեցումն էլ այն է, որ մենք ամեն գործի վերաբերվենք այն տրամաբանությամբ, որ մեղադրանքները դատարանում պատշաճ պաշտպանվեն»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ դատախազն և դատախազական համակարգի նկատմամբ Կառավարության և քաղաքական մեծամասնության ուշադրությունն ունի նաև տնտեսական շատ կարևոր շարժառիթ: Վարչապետն ընդգծեց, որ երկրում շատ լավ տնտեսական դինամիկա է հաստատված: Կառավարությունը հավատում է, որ արդարության, արդարադատության ոլորտում իրականացված լրացուցիչ ծախսերն ու ներդրումներն ապահովում են հետագա տնտեսական աճը, քանի որ տնտեսության և ներդրումների համար ամենակարևոր պայմաններից մեկն օրենքի գերակայությունն  ու հավասար իրավական դաշտի առկայությունն է:
Վարչապետն ընդգծեց, որ Դատախազության 150-ամյա պատմության ընթացքում առաջին անգամ գլխավոր դատախազի պաշտոնում պաշտոնավարում է կին իրավաբան, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է: Սակայն գլխավոր դատախազի թեկնածու առաջադրելիս քաղաքական մեծամասնությունը ոչ թե գենդերային, այլ՝ մասնագիտական արժանիքների տրամաբանությամբ է առաջնորդվել: Բայց մյուս կողմից երկրում տեղի ունեցող խորը բովանդակային, սոցիալ-հոգեբանական փոփոխությունների տեսանկյունից նա դա շատ կարևոր սիմվոլ համարեց:
Շնորհակալություն հայտնելով դատախազության աշխատանքի համար ներդրում ունեցած բոլոր գլխավոր դատախազներին՝ վարչապետը հույս հայտնեց, որ այդ սիմվոլիկ փոխակերպումը կբերի դատախազության համակարգի խորը փոփոխությունների:
Վարչապետը կատարած աշխատանքի համար շնորհավորեց և շնորհակալություն հայտնեց դատախազության բոլոր աշխատողներին:
«Մեր ժողովրդի՝ արդար հանրություն ունենալու ակնկալիքի առաջնագծում դատախազությունն է՝ դատարանների և քննչական մարմինների միջև: Եվ մենք հույս ունենք ու համոզված ենք, որ այդ առաքելությունը կիրականացվի: Դատախազության և իրավակարգի դերը պետք է լինի նաև ժողովրդավարության պաշտպանությունը, իրավունքի պաշտպանությունը»,-ասաց Փաշինյանը՝ մեկտեղ կարևորելով նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը:

Наша политическая задача – утвердить новый стандарт правосудия в Армении. Никол Пашинян
Задача правительства, нынешней политической силы в Армении— установить новый стандарт справедливости в стране.
Օб этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на конференции высокого уровня, посвященной 105-летию образования Прокуратуры РА на тему «Независимость прокуратуры как гаранта верховенство закона».
«Самым большим ожиданием Республики Армения и общественности Армении была и остается справедливость— справедливость во всех сферах, начиная с социальной и заканчивая политической. И, конечно же, самым важным выражением справедливости является, пожалуй, правосудие», — сказал Пашинян, заверив, что как политическая власть они несут этот посыл с собой каждый день, начиная с социальных реформ и реализуя значительные реформы в сфере юстиции.
Он также отметил, что в эти годы были проведены значительные повышения заработной платы в сфере юстиции. Почти вдвое выросли также зарплаты в системе Прокуратуры. Произошло усиление судебной системы, следственной системы. Премьер-министр считает понятным, что такие подходы не всегда воспринимаются доброжелательно.
«Но каждый раз, говоря о повышении зарплаты, я говорю, что мы делаем это в первую очередь не ради прокуроров, судей или следователей, ав первую очередь— ради граждан, потому что так мы стремимся повысить качество службы и справедливости, оказываемой гражданам. И в этом смысле наша политическая задача состоит в том, чтобы утвердить новый стандарт справедливости в Армении. И я считаю, что новый стандарт находится на пути к своему утверждению. Это нелегкий путь, но мы последовательно идем по нему", - сказал премьер-министр.
Он напомнил, что в результате долгих дискуссий и дебатов в стране в прокуратуре наконец была создана система конфискации незаконно нажитого имущества. И этот механизм начал работать. Пашинян отметил, что результаты еще впереди, но при поддержке международных партнеров они смогут оправдать ожидания граждан РА в этой сфере —в условиях верховенства права.
«Сегодня в новостях РА часто появляется информация о том, что, например, граждане, в том числе представители оппозиции, оправданы или осуждены по уголовным делам, возбужденным по разным поводам. И это тоже установление нового стандарта справедливости. Было время, когда любое обвинение передавалось в суд и, по сути, существовала 99,9-процентная вероятность того, что обвинение будет поддержано в суде. Теперь это не всегда так. Но с другой стороны, мы ожидаем, и подход прокуратуры также заключается в том, чтобы подходить к каждому делу с той логикой, что обвинения будут должным образом защищены в суде", - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что внимание правительства и политического большинства к прокурору и системе прокуратуры имеет и очень важный экономический мотив. Премьер-министр подчеркнул, что в стране сложилась очень хорошая экономическая динамика. Правительство считает, что дополнительные расходы и инвестиции в сфере юстиции обеспечивают дальнейший экономический рост, так как одним из важнейших условий экономики и инвестиций является верховенство закона и наличие равноправного правового поля.
Премьер-министр подчеркнул, что впервые за 150-летнюю историю Прокуратуры должность Генерального прокурора занимает женщина, что является очень важным событием. Однако при выдвижении кандидата на этот пост политическое большинство руководствовалось логикой профессиональных качеств, а не пола. Но с другой стороны, он считал ее очень важным символом с точки зрения глубоких содержательных, социально-психологических изменений, происходящих в стране.
Выразив благодарность всем генпрокурорам, внесшим свой вклад в работу прокуратуры, премьер-министр выразил надежду, что это символическое преобразование приведет к глубоким изменениям в системе самой Прокуратуры.
Премьер-министр поздравил и поблагодарил всех сотрудников Прокуратуры за работу.
«В авангарде ожидания нашего народа — иметь справедливое общество, находится прокуратура, стоящая между судами и следственными органами. И мы надеемся и убеждены, что эта миссия будет выполнена. Роль Прокуратуры и правовой системы также должна заключаться в защите демократии, защите прав», - сказал Пашинян, подчеркнув также борьбу с коррупцией.