Մեր իշխանության օրակարգում ռուսական ռազմաբազան հանելու հարց գոյություն չունի․ Ալեքսեյ Սանդիկով
Մեր իշխանությունների այսօրվա օրակարգում Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռեւսական ռազմաբազայից հրաժարվելու հարց բացարձակապես չկա, InfoPort.am-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովը՝ մեկնաբանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի բազայի դուրս բերման վերաբերյալ հայտարարությունը։
Հիշեցնենք՝ Ծառուկյանն մասնավորապես նշել էր, որ հայ հասարակության մեջ ներմուծվում է այն թեզը, որ անհրաժեշտ է վերանայել Ռուսաստանի հետ ռազմական համաձայնագիրը, ինչը կհանգեցնի ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի մեր երկրից դուրս բերմանը:
«Հակառակը մեր իշխանության ժամանակ էր, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարի այցի շրջանակում համալրվեց ռուսական ռազմաբազայի պոտենցիալը։ Բարձր-բարձր գոռացող և անհանգստացող քաղաքական և հասարակական գործիչները, կարծում եմ, չէր խանգարի, որ ծանոթանային այդ ռազմաբազայի պայմանագրին: Բազայի դուրս բերման հարց չի կարող լինել այն պարզ պատճառով, որ այն մեծ օգուտ է բերում թե հայկական, թե ռուսական կողմերին», -ասաց պատգամավորը։
Նա ընդգծեց, որ ցանկացած երկրի հետ ՀՀ-ի գործընկերության հիմքում պետք է դրվի այն միտքը, որ Հայաստանը պետք է տվյալ երկրին նույնչափ, որքան այդ երկիրը՝ Հայաստանին։ «Այստեղ հպատակության, կրունկի տակ գտնվելու, վիզը ծուռ քաղաքականության կարծրատիպից պետք է դուրս գալ ռուսի ասած՝ раз и навсегда», - հավելեց պատգամավորը։
Նշենք, որ բազայի դուրս բերման խոսակցություններին երեկ անդրադարձել է նաև ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ով իր խոսնակի միջոցով փոխանցել է. «102-րդ ռազմաբազայի գործունեության կասեցման թեմայով հայտարարություններն ու հրապարակումները բարոյականության պակասի, աշխարհաքաղաքական և ռազմաքաղաքական տհասության հետևանք են»:

Алексей Сандыков: в повестке властей Армении нет вопроса о выводе российской военной базы
В повестке властей Армении нет вопроса о выводе дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военной базы. Об этом в беседе с InfoPort.am заявил депутат от правящей фракции «Мой шаг» Алексей Сандыков, комментируя заявление лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна о выводе военной базы.
Напомним, Царукян, в частности, отметил, что в армянском обществе имплементируется тезис о необходимости пересмотра военного соглашения с Россией, что приведет к выводу 102-й российской военной базы.
"Наоборот, именно при нынешних властях Армении в рамках визита министра обороны Российской Федерации был пополнен потенциал российской военной базы. Вопроса вывода базы не может быть по той простой причине, что она приносит большую пользу как армянской, так и российской сторонам",- сказал депутат.
Он подчеркнул, что в основе партнерства РА с любой страной должна лежать мысль о том, что Армения нужна данной стране так же, как эта страна - Армении. «Здесь нужно выйти из устоявшихся стереотипов вертикальных отношений», - добавил депутат.
Отметим, что вчера муссируемые слухи о выводе российской базы прокомментировал также министр обороны Армении Давид Тоноян, который передал через своего пресс-секретаря: «Заявления и публикации на тему приостановления деятельности 102-ой военной базы являются следствием нехватки морали, геополитической и военно-политической незрелости».