Մեր հիմնական նպատակն Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելու խնդրի լուծումն է. Վահագն Խաչատուրյանը՝ «France 2»-ին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «France 2» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում անդրադարձել է ներկայումս Հայաստանում և տարածաշրջանում առկա իրադրությանն ու Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանվածների խնդրիրներին:
Նախագահը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից ավելի քան 9 ամիս տևած շրջափակման և դրան հաջորդած՝ սեպտեմբերի 19-20-ին լայնածավալ ռազմական ուժի կիրառման հետևանքով ավելի քան հարյուր հազար հայեր հարկադրված են եղել ընդամենը օրերի ընթացքում տեղափոխվել Հայաստան՝ որտեղ նրանց ֆիզիկական գոյությունը վտանգված չի լինի:
Նախագահն անդրադարձել է նաև վերջին ամիսներին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով միջազգային տարբեր կառույցների նախաձեռնություններին և նշել, որ չնայած գնահատելի են մասնավորապես Ֆրանսիայի և տարբեր հեղինակավոր կառույցների ջանքերը խնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծման և ելքեր գտնելու ուղղությամբ, այնուամենայնիվ դրանք բավարար չեն եղել ինչպես Լաչինի հումանիտար միջանցքն ապաշրջափակելու, այնպես էլ Ադրբեջանին զսպելու և ուժի կիրառումը բացառելու համար:
«Այստեղ պետք է հասկանալ մեկ այլ, առավել լայն ասպեկտ, խոսքը չի վերաբերում միայն Լեռնային Ղարաբաղին, այլև աշխարհի ցանկացած կետում ինչպես ենք մենք վերաբերվելու նմանօրինակ հիմնախնդիրներին, ինչ լծակներ կան նման զարգացումները կասեցնելու համար, արդյոք մենք պետք է սպասենք աղետալի իրադարձությունները տեղի ունենան, հետո նոր միայն փաստենք զոհերի, արտագաղթողների, ունեզրկվածների ու բռնի տեղահանվածների առկայությունը, սա խնդիր է, որը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին, այլև աշխարհի ցանկացած բնակավայրում ապրող մարդուն»,- նշել է նախագահը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցության հնարավորությանը Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 11-12-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական ագրեսիան պարզ դարձրեց, որ առկա անվտանգային համակարգերը բավարար չեն մեր երկրի տարածքային ամբողջականության լիարժեք պաշտպանության համար, ուստի Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում երկրի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ զարգացնելով գործընկերների՝ այդ թվում Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները և նոր կապեր ստեղծելով: Նախագահը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ ռազմական ոլորտում Ֆրանսիայի և այլ երկրների հետ համագործակցությունը ուղղված չէ որևէ երրորդ երկրի դեմ և միայն պաշտպանական նպատակ ունի:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին՝ Հանրապետության նախագահն ասել է. «Մեր հիմնական նպատակն Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելու խնդրի լուծումն է, մենք տարածաշրջանում երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղության հաստատման կողմնակից ենք, մեր քաղաքականությունը միտված է դրան և մեր միջազգային գործընկերներից մենք ակնկալում ենք աջակցություն հենց այս հարցում, մենք ցանկանում ենք խաղաղ ապրել մեր երկրում և հարևանների հետ խնդիրները հարթել խաղաղ գործիքակազմերով և զարգացնել բարիդրացիական հարաբերությունները»:

Наша главная цель - решить проблему мирной жизни с Азербайджаном: президент
Президент Армении Ваагн Хачатурян в интервью телеканалу France 2 коснулся текущей ситуации в Армении и регионе и проблем вынужденных переселенцев в результате военных действий, развязанных Азербайджаном в Нагорном Карабахе.
Президент подчеркнул, что в результате продолжавшейся более 9 месяцев блокады со стороны Азербайджана и последовавшего за ней применения широкомасштабной военной силы 19-20 сентября более ста тысяч армян были вынуждены всего за несколько дней переехать в Армению, где их физическое существование не будет под угрозой.
Президент коснулся также инициатив различных международных структур с целью разрешения сложившейся в последние месяцы ситуации вокруг Нагорного Карабаха и отметил, что несмотря усилия Франции и различных авторитетных структур по мирному решению проблемы и поиску путей ее решения, тем не менее, их было недостаточно как для разблокирования Лачинского гуманитарного коридора, так и для сдерживания Азербайджана от применения силы.
«Здесь нужно понять другой, более широкий аспект: речь идет не только о Нагорном Карабахе, но и о том, как мы будем относиться к подобным проблемам в любой точке мира, какие рычаги есть для пресечения подобных развитий, должны ли мы ждать катастрофических событий, только потом констатировать наличие жертв, эмигрантов, лишенных имущества вынужденных переселенцев. Это проблема, которая касается не только Армении и Нагорного Карабаха, но и человека, проживающего в любой точке земного шара», - отметил президент.
Касаясь возможности военного сотрудничества между Арменией и Францией, Ваагн Хачатурян отметил, что военная агрессия Азербайджана против суверенной территории Армении 11-12 сентября 2022 года ясно дала понять, что существующих систем безопасности недостаточно для полноценной защиты территориальной целостности страны, поэтому Армения предпринимает шаги по повышению обороноспособности, развивая отношения с партнерами, в том числе с Францией, создавая новые связи.
В то же время президент подчеркнул, что сотрудничество с Францией и другими странами в военной сфере не направлено против какой-либо третьей страны и имеет лишь оборонительную цель. Что касается отношений с Азербайджаном, президент республики сказал:
«Наша основная цель -решение проблемы мирной жизни с Азербайджаном, мы являемся сторонниками установления долгосрочного и стабильного мира в регионе, наша политика направлена на это, и мы ожидаем от наших международных партнеров содействия именно в этом вопросе, мы хотим мирно жить в нашей стране, решать проблемы с соседями мирным инструментарием и развивать добрососедские отношения».