«Ընդգծում ենք, որ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականությունը, մեր կարմիր գիծն է». Ջավադ Զարիֆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Երևանում իր պաշտոնակից Արա Այվազյանի հետ հանդիպմանը նշել է, որ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականությունը, իրենց կարմիր գիծն է:
Նրա խոսքով, Իրանը շատ մտահոգ է վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի սահմանին տեղի ունեցած սրացումներից։
«Մենք բազմիցս զգուշացրել ենք, որպեսզի զսպվածություն ցուցաբերվի և հարգվի ինքնիշխանությունը», - ասել է նա մայիսի 26-ին Երևանում Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ հանդիպմանը:
Նկատելով, որ Հայաստանին սահմանին նոր ճգնաժամի լուծման ուղղությամբ Իրանը հատուկ ջանքեր է գործադրել, Զարիֆը նշել է, որ մասնավորապես, հատուկ բանագնացին՝ Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալին գործուղել է տարածաշրջան։
«Կոնկրետ իմ այս այցի նպատակը հետևյալն է, որպեսզի ջանքեր գործադրեմ՝ որպես հարևան երկրի ներկայացուցիչ, կարողանանք օգտակար լինել, որպեսզի նմանատիպ սրացումները լուծում ստանան»,- ասել է Զարիֆը։
Իրանի արտգործնախարարը հայտնել է, որ մայիսի 25-ին Բաքվում հանգամանլից զրույց է ունեցել, այսօր էլ հանդիպելու է Հայաստանի վարչապետի և նախագահի հետ․ «Հուսով եմ, որ կկարողանանք տարբերակներ գտնել վերջին ժամանակահատվածում սրված իրավիճակը կարգավորելու համար»։
«Մենք ընդգծել ենք և դարձյալ ընդգծում ենք, որ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականությունը, մեր կարմիր գիծն է»,- նշել է նա՝ հայտնելով, որ Իրանը հարգում է բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը։ «Իրանի քաղաքականությունը մշտապես եղել է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության պահպանումը», - նկատել է նա։

Подчеркиваем, что международно признанные границы - красная линия для Ирана: глава МИД ИРИ
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф на встрече со своим коллегой Ара Айвазяном в Ереване отметил, что международно признанные границы, а также территориальная целостность государств - красная линия для ИРИ. По его словам, Иран очень обеспокоен обострениями на границе Армении за последние две недели.
«Мы неоднократно предупреждали о необходимости проявления сдержанности и уважения суверенитета», - сказал он на встрече с и. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном 26 мая в Ереване.
Заметив, что Иран приложил особые усилия для решения нового кризиса на границе с Арменией, Зариф отметил, что, в частности, в регион был командирован спецпосланник ИРИ в лице заместителя министра иностранных дел.
"Целью моего визита, как представителя соседней страны, является содействие решению подобных кризисов", - сказал Зариф.
Министр иностранных дел Ирана сообщил, что 25 мая в Баку состоялась обстоятельная беседа с руководством АР, а сегодня он встретится с премьер-министром и президентом Армении.
"Надеюсь, что мы сможем найти варианты для урегулирования обострившейся в последнее время в регионе ситуации",- заявил он.
«Мы подчеркивали и вновь подчеркиваем, что международно признанные границы, а также территориальная целостность государств - красная линия для ИРИ», - заявил Зариф, сообщив, что Иран уважает суверенитет и территориальную целостность всех стран.