Մենք ուզում ենք, որ Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների լուծման գործում լինի ավելի շոշափելի. վարչապետն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպել է Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Ողջունելով նրանց՝ վարչապետը նշել է. «Ուրախ եմ, որ մենք այս ծրագիրը շարունակաբար իրականացնում ենք՝ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և բարդությունների: Նաև ուրախ եմ, որ կարող ենք արձանագրել՝ ծրագիրը կոնկրետ արդյունքներ ունի այն նպատակների իրագործման տեսակետից, որ մենք առաջադրել ենք: Իսկ տվյալ դեպքում խոսքը Սփյուռքի ներուժի ներգրավման մասին է՝ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգ:
Ինչպես երևի արդեն գիտեք, մենք ծրագրի մասնակիցներից բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ունենք՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի և Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի, ինչը ցույց է տալիս մեր մտադրությունների լրջությունը: Իհարկե, նախ արտահայտվել է ծրագրի մասնակիցների մտադրությունների լրջությունը, որին մենք համապատասխան ձևով արձագանքել ենք:
Հույս ունեմ, որ այս գործընթացը կշարունակենք, որովհետև նաև ուզում ենք, որ Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի պետական կառավարման համակարգ և մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների լուծման գործում լինի ավելի ու ավելի շոշափելի, ավելի նյութական: Մենք ցանկանում ենք նաև, որ Սփյուռքի մեր հարգելի ներկայացուցիչները խնդիրները տեսնեն ներսից, դրանց գնահատմանը մասնակցեն և նաև կոնկրետ լուծումներ առաջարկեն, որը գուցե թե սովորական ամենօրյա հայացքը չի նկատում:
Իհարկե, կարծում եմ, որ այս գործընթացը կշարունակենք: Նաև ձեր հայացքներից եմ տեսնում, որ դուք իսկապես լուրջ եք տրամադրված, և դրա համար անկեղծ շատ ուրախ եմ, որովհետև գիտեք, որ մենք աննախադեպ մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած, և այդ ոչ սովորական մարտահրավերների հասցեագրումն ու լուծումը պահանջում է ոչ սովորական մոտեցումներ: Հույս ունենք, որ դուք ձեզ հետ կբերեք այդ ոչ սովորական մոտեցումները և նաև մեզ կօգնեք, կհարստացնեք ձեր գիտելիքներով, հմտություններով, ընդունակություններով, և եթե արդեն իսկ արվածից ինչ-որ օգտակար բան կկարողանաք վերցնել, արձանագրել, իհարկե, դրա համար էլ մենք ուրախ կլինենք»:
Վարչապետն ընդգծել է այս ձևաչափով՝ Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի միջոցով Սփյուռքի հետ համագործակցության կարևորությունը. «Գուցե լավ տեղեկացված չեմ, չեմ բացառում, բայց չեմ հիշում, որ Հայաստանի ղեկավարը, ղեկավարությունն այս ֆորմատով նախկինում երբևէ համագործակցություն ունեցած լինի Սփյուռքի հետ: Կարծում եմ, որ նաև այդ ինստիտուցիոնալ փոփոխության կարևոր արդյունք է՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ինքն էլ Սփյուռքի ներկայացուցիչ է, չնայած ինչպես շատերը, Սփյուռքի ներկայացուցիչ լինելուց առաջ Հայաստանի ներկայացուցիչ է եղել: Այս թեմայի առանձնահատկությունը հենց դրա համար է: Եվ մենք ուզում ենք այդ սահմանները գոյություն չունենան: Այսօրվա գլոբալ աշխարհում երբեմն էական էլ չէ աշխարհի որ կետում ես գտնվում: Հեռավորությունը ժամանակակից աշխարհում ավելի շատ հոգեբանություն է, քան տարածություն: Եվ, հետևաբար, ես ամենևին չեմ ուզում թերագնահատել տարածությունը, բայց չեմ ուզում նաև հոգեբանությունը թերագնահատել: Մենք պիտի հաղթահարենք հոգեբանությունը տարածության միջոցով և տարածությունը՝ հոգեբանության միջոցով: Կարծում եմ՝ այս ծրագիրն այս բանաձևի իրագործման կարևորագույն հարթակներից է:
Իհարկե, ես կոնկրետ դեպքերի մասին խոսեցի, բայց համոզված եմ, որ «իԳործ» ծրագրի մասնակիցները բազմաթիվ աշխատանքներ են արել տարբեր նախարարություններում, մասնակցել տարբեր օրենքների, կառավարության որոշումների, ծրագրերի մշակմանը և իրագործմանը: Ես ներողություն եմ խնդրում, որ բոլորին չեմ կարող հիմա թվարկել, բայց գիտեմ, որ իսկապես մեծ ծավալի աշխատանք է արված: Եվ հույս ունեմ, որ այս ծրագրի մասնակիցները և նախաձեռնողները, բոլորս ի վերջո գոհ կլինենք վերջնարդյունքից: Եթե նույնիսկ շատ շոշափելի արդյունքների մասին խոսելու առիթներ չունենանք այնքան ինչքան կցանկանայինք, այս շփումն, այս հաղորդակցությունն ինքնին շատ կարևոր է և օգտակար: Ես կրկին ողջունում եմ ձեզ, շնորհակալություն եմ հայտնում այս դժվար ժամանակահատվածում ցուցաբերած պատրաստակամության համար և իմ կողմից էլ պատրաստակամություն եմ հայտնում պատասխանել, անդրադառնալ ձեր բոլոր հարցերին և, իհարկե, շարունակել համագործակցությունը»:
Ինչպես նշել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Զարեհ Սինանյանը, ծրագիրը, որի մեկնարկը տրվել է 2020 թվականին, կարելի է համարել հաջողված: «իԳործ»-ը առաջին տարում՝ 2020 թվականին, ստացել է 800 հայտ 27 երկրից․ արդյունքում 52 սփյուռքահայ մասնագետ 19 երկրից աշխատել է 19 տարբեր գերատեսչություններում։ Առաջին փուլի շրջանավարտների մոտ 70 տոկոսը ծրագրի ավարտին Հայրենիքում մնալու որոշում է կայացրել։ Ծրագրի ավարտին նրանցից 16-ը մնացել են պետական համակարգում, որոնցից 9-ի ֆինանսավորումն իրականացվում է «Հովնանյան» հիմնադրամի միջոցով։ 2021-ին ստացվել է 350 հայտ 30 երկրից․ արդյունքում՝ 50 սփյուռքահայ մասնագետների հետ կնքվել են համագործակցության համաձայնագրեր։ Ներկայում 14 երկրներից 47 մասնագետ աշխատում է 25 տարբեր գերատեսչություններում՝ Ազգային ժողովում, նախարարություններում, կոմիտեներում, տեսչական մարմիններում և այլն։ Սփյուռքահայ մասնագետները ժամանել են աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ՌԴ, ԱՄՆ, Լիբանան, Բելգիա, Գերմանիա, Սիրիա, Ֆրանսիա, Կիպրոս, Շվեյցարիա և այլն:
Հանդիպման ընթացքում «իԳործ»-ի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ նման հնարավորության համար և ներկայացրել են իրենց աշխատանքը, որն իրականացնում են պետական տարբեր գերատեսչություններում:
Վարչապետը Փաշինյանը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են ՀՀ պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումներին, Հայաստանի միջազգային համագործակցությանը, տնտեսության խթանմանը, Սփյուռքի ներուժի իրացմանը, կրթության, գիտության և ոլորտների խնդիրներին ու դրանց լուծման ուղղությամբ կառավարության քայլերին:
«իԳործ»-ը նպատակաուղղված է բարձագույն կրթություն ստացած, հանրային քաղաքականության ոլորտում մագիստրոսի և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ կամ բակալավրի և նվազագույնը 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող սփյուռքահայ մասնագետներին Հայաստանի պետական կառավարման մարնինների աշխատանքներում ընդգրկելուն, որոնց մասնագիտական և փորձագիտական հմտությունները կնպաստեն նորարարական գաղափարների, լայնածավալ հետազոտությունների իրականացմանը։ Ծրագրի նպատակներից է նաև կիրառել մասնակիցների աշխատանքային փորձը և կարողությունները ՀՀ և Արցախի պետական կառավարման մարմինների կողմից իրականացվող աշխատանքներում և ծրագրերում, ինչը հնարավորություն կընձեռի նպաստել մասնագիտական հայրենադարձմանը և աջակցել պետական կառավարման համակարգի բարելավման գործընթացներին։

Мы хотим, чтобы привлечение потенциала диаспоры к решению стоящих перед нашей страной задач было более ощутимым: премьер-министр принял участников программы “иГорц”
Премьер-министр Никол Пашинян провел в правительстве встречу с участниками программы “иГорц” по привлечению специалистов диаспоры в органы государственного управления Армении.
Приветствуя их, премьер-министр отметил: “Я рад, что мы непрерывно проводим эту программу, несмотря на все трудности и сложности. Я также рад, что мы можем констатировать, что программа имеет конкретные результаты в плане достижения поставленных нами целей. В данном случае речь идет о привлечении потенциала диаспоры в систему государственного управления Армении.
Как вы, наверное, уже знаете, в числе участников программы у нас есть высокопоставленные должностные лица в лице заместителя министра экономики и председателя комитета по туризму, что говорит о серьезности наших намерений. Конечно, в первую очередь была выражена серьезность намерений участников программы, на что мы отреагировали соответствующим образом.
Надеюсь, что мы продолжим этот процесс, так как мы также хотим, чтобы привлечение потенциала диаспоры в систему государственного управления Армении было все более ощутимым и материальным в решении стоящих перед нашей страной задач. Мы хотим, чтобы наши уважаемые представители диаспоры увидели проблемы изнутри, поучаствовали в их оценке и предложили конкретные решения, которые могут быть не замечены обычным обыденным взглядом.
Конечно, я думаю, что мы продолжим этот процесс. Я вижу по вашим глазам, что вы действительно серьезно настроены, и я искренне рад этому, потому что вы знаете, что мы стоим перед беспрецедентными вызовами, и решение этих необычных вызовов требует необычных подходов. Надеемся, что вы принесете с собой эти необычные подходы, что вы поможете нам, что вы обогатите нас своими знаниями, навыками, умениями, и если сможете взять что-то полезное из того, что уже сделано, то, конечно, мы будем рады и этому”.
Премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества с диаспорой в таком формате, в рамках программ офиса главного уполномоченного по делам диаспоры: “Возможно, я недостаточно информирован, не исключаю, но я не припомню, чтобы глава государства, руководство Армении когда-либо раньше сотрудничало с диаспорой в таком формате. Я думаю, что это важный результат институционального изменения, ведь главный уполномоченный по делам диаспоры сам является представителем диаспоры, хотя, как и многие, он был представителе? ? Армении до того, как стал представителем диаспоры.
В этом и особенность этой темы. И мы хотим, чтобы этих границ не было. В сегодняшнем глобальном мире часто не имеет значения, в какой точке мира вы находитесь. В современном мире расстояние — это больше психология, чем пространство. И, следовательно, я вовсе не хочу недооценивать пространство, но и не хочу недооценивать психологию. Мы должны преодолевать психологию через пространство и пространство через психологию. Я думаю, что эта программа является одной из важнейших площадок для реализации этой формулы.< /p>
Я, конечно, говорил о конкретных случаях, но уверен, что участники программы “иГорц” проделали большую работу в разных министерствах, участвовали в разработке и реализации различных законов, решений и программ правительства. Я прошу прощения, что не могу сейчас перечислить все, но я знаю, что было проделано много работы. И я надеюсь, что все участники и инициаторы этой программы останутся довольны конечным результатом.
Даже если у нас не будет возможности говорить об очень ощутимых результатах столько, сколько нам бы хотелось, это общение само по себе очень важно и полезно. Еще раз приветствую вас, благодарю за проявленную готовность в этот непростой период и также со своей стороны выражаю готовность ответить на все ваши вопросы и, конечно же, продолжить сотрудничество”.
По словам главного уполномоченного по делам диаспоры Заре Синаняна, стартовавшую в 2020 году программу можно считать успешной. В первый, 2020 год, было получено 800 заявок из 27 стран․ В результате 52 армянских специалиста из диаспоры из 19 стран работали в 19 различных ведомствах. Около 70% выпускников первой программы решили остаться на Родине по окончании программы. По окончании программы в государственной системе остались 16 из них, 9 из которых финансируются фондом “Овнанян”.
В 2021 году поступило 350 заявок из 30 стран․ В результате были подписаны соглашения о сотрудничестве с 50 армянскими специалистами из диаспоры. В настоящее время 47 специалистов из 14 стран работают в 25 различных ведомствах: Национальном Собрании, министерствах, комитетах, инспекционных органах и т.д. Армянские специалисты диаспоры прибыли из разных стран мира: России, США, Ливана, Бельгии, Германии, Сирии, Франции, Кипра, Швейцарии и др.
В ходе встречи участники программы “иГорц” поблагодарили правительство Республики Армения за такую возможность и представили свою работу, которую они осуществляют в различных государственных органах.
Премьер-министр Пашинян также ответил на ряд вопросов участников встречи, касающихся реформ системы государственного управления, международного сотрудничества Армении, экономического стимулирования, реализации потенциала диаспоры, проблем образования, науки и других сфер, а также шагов правительства по их решению.
Программа “иГорц” направлена на привлечение к работе в органах государственного управления Армении высокообразованных специалистов из числа армян диаспоры, чьи профессиональные и экспертные способности будут способствовать реализации новаторских идей и широкомасштабных исследований. Специалисты должны иметь степень бакалавра и не менее 5 лет профессионального опыта работы или степень магистра (или выше) и 3 года профессионального опыта работы. Одной из целей программы является применение опыта и навыко в работы участников в органах государственного управления Армении и Арцаха, что даст возможность способствовать профессиональной репатриации и поддерживать процессы совершенствования системы государственного управления.