Մեղադրանք է առաջադրվել ՊԵԿ նախագահի նախկին տեղակալին. ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, դեռևս 2019 թվականի փետրվարին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2009-2016 թթ. ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի, այնուհետև ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձը ծառայության շահերին հակառակ չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ վերադասի ազգականներին նյութական օգուտ տալու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով։
Մասնավորապես, հիշյալ պաշտոնատար անձն իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար և այլ անձանց մասնակցությամբ, ՀՀ օրենսդրության դրույթների խախտմամբ, ապահովել է ՀՀ պետական բյուջեի հանդեպ շուրջ 80 միլիարդ ՀՀ դրամի պարտավորությունների դիմաց տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում գրավադրված «Հիդրոապարատ» ԲԲ ընկերության 132.615 հատ բաժնետոմսերի շուկայականից էապես ցածր գնով իրացումը ՊԵԿ նախագահի ազգականների մասնակցությամբ հիմնադրված ընկերությանը, ինչպես նաև իր գործողություններով ազատել է այդ ընկերությունը 5.000.000 եվրոյին համարժեք ներդրում կատարելու պարտավորությունից:
Բացի դրանից, իմանալով, որ վերադասի՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի ազգականների կողմից օֆշորային գոտում գրանցված կազմակերպությունը 6.000.000 ԱՄՆ դոլարի չափով փոխառություն է տրամադրել տնտեսվարող սուբյեկտի, որի գույքերի վրա չկատարած հարկային պարտավորություններն ապահովելու նպատակով դրվել է արգելանք, փոխառության վերադարձն ապահովելու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով և անտեսելով օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ համապատասխան հարկային տեսչության պետին հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել կիրառված արգելանքները վերացնելու ուղղությամբ։
Հիշյալ պաշտոնյայի գործողությունների հետևանքով 2 դրվագով էլ հեղինակազրկվել է պետական մարմինը, խաթարվել է դրա բնականոն գործունեությունը, կոպիտ կերպով խախտվել են հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող պարտավորությունների կատարումն ապահովելու հետ կապված հարաբերությունները և գրավադրված գույքի իրացման գործընթացը կարգավորող օրենսդրության պահանջները, անհավասար պայմաններ են ստեղծվել իրացման գործընթացի հնարավոր այլ մասնակիցների համար, որի արդյունքում առաջացել են ծանր հետևանքներ, պետությանը պատճառվել է մոտ 125 միլիոն ՀՀ դրամի, իսկ կազմակերպությանը՝ ավելի քան 2.5 միլիարդ ՀՀ դրամի նյութական վնաս:
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալի, այնուհետև ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել, որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը։ Նախաքննությունը շարունակվում է։

Экс-замминистра финансов обвиняется в злоупотреблении должностным положением։ СНБ
Служба национальной безопасности РА, будучи приверженной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в рамках отведенных ей законом функций противодействия этому, еще в феврале 2019 года в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в следственном департаменте СНБ РА и расследуемого уголовного дела по факту злоупотребления должностными полномочиями рядом высокопоставленных должностных лиц Комитета государственных доходов РА, получила фактические данные о том, что в 2009-2016 гг. лицо, занимавшее должность заместителя председателя комитета по госдоходам РА, затем заместителя министра финансов, осуществляющее функции представителя власти, вопреки интересам службы, исходя из личной и групповой заинтересованности злоупотребило должностным положением в целях предоставления материальной выгоды родственникам вышестоящего.
В частности, упомянутое должностное лицо с участием должностных и других лиц, находящихся в служебной зависимости от него, в нарушение положений законодательства РА, обеспечило реализацию 132.615 акций задолжавшей бюджету РА порядка 80 млрд  драмов ЗАО «Гидроапарат», родственникам председателя КГД за гораздо более низкую, нежели рыночная цену, а также своими действиями освободило эту компанию от обязательств перед бюджетом в размере 5 млн евро.
Кроме того, зная, что компания, зарегистрированная в оффшорной зоне родственниками министра финансов РА, предоставила 6.000.000 долларов США хозсубъекту, на имущество которого был наложен арест за невыполнение налоговых обязательств, с целью обеспечения возврата кредита, исходя из личной и групповой заинтересованности и игнорируя установленные законодательством требования, используя должностное положение вопреки интересам службы, поручила начальнику налоговой инспекции предпринять меры по аннулированию ареста.
В результате действий упомянутого чиновника по двум эпизодам был дискредитирован государственный орган, нарушена его нормальная деятельность, грубо нарушены отношения, связанные с обеспечением выполнения обязательств, контролируемых налоговым органом, и требования законодательства, регулирующего процесс реализации заложенного имущества, созданы неравные условия для других возможных участников процесса реализации, в результате чего возникли тяжелые последствия, государству был причинен ущерб в размере порядка 125 млн драмов, а организации - в размере более 2,5 млрд драмов.
По совокупности достоверных доказательств, приобретенных по делу, заместителю председателя комитета по госдоходам РА, затем заместителю министра финансов по соответствующей статье Уголовного кодекса РА предъявлено обвинение, в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Следствие продолжается.