Ալիևն ինքն է ընդունում, որ «Զանգեզուրի միջանցք» գոյություն չունի․ Մարուքյան
Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ Բաքուն պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել հաղորդակցման ուղիների բացման վերաբերյալ, իսկ հետո սաբոտաժի է ենթարկել դրանք։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով  դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ մեկնաբանելով այն հարցը, թե «Երևանը տորպեդահարում է հաղորդակցման ուղիների, ինչպես նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման հարցը։
«Այն «Զանգեզուրի միջանցքը», որի մասին խոսում է Հաջիևը (Ադրբեջանի նախագահի օգնական - խմբ.) գոյություն չունի, նույնիսկ Իլհամ Ալիևը (Ադրբեջանի նախագահ - խմբ.) ընդունում է, որ նոյեմբերի 9-ի տեքստում նման պայմանավորվածություն չի եղել. նրանք ներմուծել են այս արհեստական ​​պատմույթը: «Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը, ապա Հայաստանը, 30 տարի գտնվելով  ապօրինի շրջափակման մեջ, շահագրգռված է դրանք բացել կողմերի իրավասության ներքո՝ ինքնիշխանության շրջանակներում, իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա»,- ընդգծել է նա։

Марукян: Сам Алиев признает, что «Зангезурского кордора» не существует
Есть немало случаев, когда Баку достигал договоренностей по вопросу открытия коммуникаций, а затем саботировал их. Об этом в интервью ТАСС заявил посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян, комментируя вопрос о том, что «Ереван торпедирует вопрос открытия коммуникаций, а также «Зангезурского коридора»».
««Зангезурский коридор», о котором говорит Гаджиев (помощник президента Азербайджана – ред.), не существует, даже Ильхам Алиев (президент Азербайджана – ред.) признает, что подобного соглашения в тексте от 9 ноября не было, они ввели этот искусственный нарратив. Что касается открытия региональных коммуникаций, Армения, 30 лет находясь в незаконной блокаде, заинтересована в открытии их под юрисдикцией сторон, в рамках суверенитета, на основе принципов равенства и взаимности», - подчеркнул он.