Մարտահրավերներին դիմակայելու համար ազգային միասնության կարիք կա. ՀԱՍԱԿ-ի մանիֆեստը
Հուլիսի 25-ին տեղի ունեցավ «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության համաժողովը, որի ընթացքում ամփոփվեց կուսակցության նախորդ տարվա իրականացված աշխատանքն ու առաջարկներ հնչեցին հետագա գործունեության հետ կապված՝ հաշվի առնելով երկրում տիրող ծանր սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական իրավիճակը: Այս մասին հայտնում են կուսակցության մամուլի ծառայությունից:
Համաժողովի ընթացքում կուսակցության անդամներն ընդունեցին քաաղաքական նոր մանիֆեստ, որը սահմանում է ՀԱՍԱԿ-ի ծրագրային դրույթները առաջիկայի համար:
Մանիֆեստում նշվում է, որ  կուսակցությունը չի ցանկանում վերադառնալ հին Հայաստան, բայց նաև անընդունելի է ներկայիս իշխանությունների պոպուլիզմն ու իմիտացիոն հեղափոխական հռետորաբանությունը։ Հետևապես առաջարկվում է «երրորդ ճանապարհը»:
Սոցիալ-տնտեսական ոլորտում կուսակցությունը, ի թիվս այլ հարցերի, առաջնահերթ է համարում թոշակների ամենամյա ինդեքսավորումը, աշխա «շքեղության հարկի» սահմանումը,  թափանցիկ կերպով կապիտալի համաներումը,  մարզերում բժշկական և կրթական հաստատությունների ֆինանսավորման ավելացումը, տաղանդավոր երիտասարդությանն աջակցելու համար հիմնադրամի ստեղծումը:
Ինչ վերաբերում է ներքին քաղաքականությանը, «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցությունը, որպես առաջնահերթություն ամրագրել է, որ Հայաստանը հարկավոր է դարձնել հիրավի խորհրդարանական հանրապետություն, որտեղ կներդրվի պրոֆեսիոնալիզմի սկզբունքը պետական առանցքային պաշտոններում նշանակելիս, նվազագույնի կհասցվի քաղաքական ազդեցությունը ուժային կառույցների վրա, իսկ վտանգավոր «անցումային արդարադատությունից» ու «վեթինգից» կհրաժարվեն:
Արտաքին քաղաքականության ոլորտում կուսակցությունն առաջարկում է ձեռնպահ մնալ Արցախյան հիմնախնդրի նկատմամբ պոպուլիստական հռետորաբանությունից և համադրել խելամիտ դիվանագիտության և ռազմական զսպման սկզբունքները, հետևողական և կանխատեսելի քաղաքականություն վարելով՝ վերականգնել ՌԴ հետ հարաբերություններում վստահության մթնոլորտը, զարգացնել տնտեսական և հումանիտար կապերը ԱՄՆ-ի և Եվրամիության հետ, բայց ոչ ի վնաս հայ հասարակության ավանդական արժեքների և մեր երկրի ֆինանսական անկախության:
Իր ելույթում «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ Արման Ղուկասյանը նշեց, որ 2016-ին հիմնադրված կուսակցությունը որոշակի ճանապարհ է անցել՝ մշտապես կառուցողական ձևով իշխանությունների և հասարակության ուշադրությունը հրավիրելով երկրում առկա հրատապ խնդիրներին: Եվ ձեռք բերված այդ փորձը թույլ է տալիս այսօր սահմանել նոր, ավելի հավակնոտ առաջնահերթություններ:
«Այն ցավալի իրավիճակը, որը ձևավորվել է երկրում կորոնավիրուսի համաճարակի արդյունքում, ինչպես նաև կառավարության կողմից  ձեռնարկված հակաճգնաժամային միջոցառումների անարդյունավետության պատճառով, մեզ ստիպում է ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ երկրի քաղաքական կյանքում: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանն այսօր համաճարակի դեմ պայքարում ազգային միասնության կարիք ունի, քանի որ չարիքը դեռ չի պատրաստվում նահանջել», - ասաց նա:
Սակայն, ըստ Ղուկասյանի, այսօր մենք ականատեսն ենք դառնում, որ ազգային միասնությանն աջակցելու և հասարակության ու պետության հիմնախնդիրները լուծելու փոխարեն, իշխանությունները գերադասում են լուծել իրենց նեղ անձնական խնդիրները` կառավարման համակարգն առավել կենտրոնացնելու համար:
Հայաստանի առջև ծառացած մի շարք լուրջ մարտահրավերներին իր ելույթում անդրադարձավ կուսակցության փոխնախագահ Ծովինար Կոստանյանը: Նշելով համաճարակաբանական և սոցիալ-տնտեսական ծանր իրավիճակը, նա ուշադրություն դարձրեց այն հանգամանքին, որ առանց աշխատանքի մնացած հազարավոր քաղաքացիները այսօր ոչ այնքան մասնավոր հիմնադրամների և բարեգործական կազմակերպությունների օգնության կարիքն ունեն, այլ պետության աջակցության, քանզի դեռ պարզ չէ, թե որքան կտևի այս ճգնաժամը.
«Կառավարությունը պետք է ձեռնարկի ոչ թե այնպիսի քայլեր, որոնք ունեն կարճաժամկետ ազդեցություն և նախատեսված են սոցիալական դժգոհությունը ժամանակավորապես թեթևացնելուն, այլև մտածեն բնակչությանն ու բիզնեսին համակարգային աջակցմանն ուղղված միջոցառումների մասին», - ասաց Կոստանյանը:
Կուսակցության խորհրդի անդամ Արման Սաֆարյանն անդրադարձավ տաղանդավոր երիտասարդության ինքնաիրացման խնդիրներին: Նա մատնանշեց ԵԱՏՄ և ԱՊՀ շրջանակներում մեկ մշակութային և հումանիտար տարածքի պահպանման կարևորությունը, որի գոյությունն այսօր Հայաստանի համար մրցակցային առավելություն է: Սաֆարյանի խոսքով, հայ հասարակության ավանդական սոցիալական և ընտանեկան արժեքների ընկալումը դեռ գերակշռում է եվրասիական տարածքում, ինչը մեծ արժեք ունի ժամանակակից գլոբալիզացված աշխարհում:
Իր հերթին, խորհրդի անդամ և կուսակցության խոսնակ Լիա Խոջոյանն իր խոսքում ուշադրություն հրավիրեց տեղեկատվական տարածքն ատելության հռետորաբանությունից մաքրելու անհրաժեշտության վրա, քանի որ, ցավոք, ատելություն սոցցանցերում տարածում են ոչ միայն «ֆեյքային» օգտատերերը, այլև բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրենց հայտարարություններում ու ելույթներում:
Եզրափակելով համաժողովը կուսակցության անդամները շեշտեցին իրենց պատրաստակամությունը հետայսու ևս ակտիվ մասնակցել երկրում քաղաքական գործընթացներին և մասնակցելու հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններին՝ չբացառելով քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությունը, եթե նրանք կիսում են իրենց մոտեցումները ներքին և արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ:

Для противодействия вызовам нужно национальное единство. Манифест партии «Во имя социальной справедливости»
25 июля прошел очередной съезд партии «Во имя социальной справедливости». Члены партии собрались для подведения итогов проделанной за последний год работы и постановки новых задач в свете непростой социально-экономической и политической ситуации в стране.
В ходе съезда партийцы приняли новый манифест, который определяет программные ориентиры партии на ближайшую перспективу.
В манифесте констатируется, что партия не желает возвращения в старую Армению 1990-2010-х гг., но в то же время считает неприемлемыми популизм и псевдореволюционную риторику нынешних властей. Партия «Во имя социальной справедливости» предлагаетдля развития страны «третий путь».
В социально-экономической сфере партия среди прочего считает необходимымиежегодную индексацию пенсий, введение «налога на роскошь», амнистию капитала, создание endowment-фонд для поддержки талантливой молодежи, а такжеувеличение финансирования медицинских и образовательных учреждений в марзах.
Что касается внутренней политики, то партия «Во имя социальной справедливости» в качестве своих приоритетов объявила превращениеАрмении в подлинно парламентскую республику,  внедрение принципа профессионализма при назначении на ключевые государственные должности, минимизацию политического влияния на силовые структуры, а также отказ от опасных экспериментов с «переходным правосудием» и «веттингом».
В сфере внешней политики партия предлагает воздерживаться в отношении нагорно-карабахской проблемы от популистской риторики и сочетать принципы разумной дипломатии и военного сдерживания, восстановить с помощью последовательной и предсказуемой политики  доверительную атмосферу в отношениях с Россией и развивать экономические и гуманитарные связи с США и Евросоюзом (но не в ущерб традиционным ценностям армянского общества и финансовой независимости нашей страны).
В своем выступлении председатель партии «Во имя социальной справедливости» Арман Гукасян отметил, чтос 2016 годапартия прошла определенный путь, всегда в конструктивном ключе обращая внимание властей и общественности на актуальные проблемы в стране. И полученный опыт позволяет ставить перед собой новые, еще более амбициозные задачи.
«К более активному участию в политической жизни нашей страны нас подталкивает и драматическая ситуация, которая возникла из-за эпидемии коронавируса, а также из-за недостаточности предпринятых действующим правительством актикризисных мер. В то же время нашей стране требуется сейчас общенациональное единство в борьбе с эпидемией, которая пока не собирается отступать»,- сказал он.
При этом Гукасян заметил, что можно наблюдать, как вместо поддержания общенационального единства и решения насущных проблем общества и государства власти предпочитают решать свои сиюминутные политические задачи по дальнейшей централизации системы управления в нашей стране.
Ряд серьезных вызовов, с которыми сталкивается Армения, обозначила в своем выступлении зампредседателя партии Цовинар Костанян. Отметив тяжелую эпидемиологическуюи социально-экономическую ситуацию, она выразила уверенность, что оставшиеся без работы граждане нуждаются не столько в помощи частных фондов и благотворительных организаций, сколько в господдержке. Тем более, что пока неясно, сколько в итоге может продлиться вызванный эпидемией кризис. «Правительство должно не только принимать меры, которые имеют краткосрочное действие и призваны временно ослабить социальное недовольство, но и думать о мерах по поддержке населения и бизнеса, которые будут иметь системный характер», - заявила Костанян.
О проблемах самореализации армянской молодежи в своем выступлении рассказал член Совета партии Арман Сафарян. В частности, он отметил важность сохранения единого культурно-гуманитарного пространства в рамках ЕАЭС и СНГ, существование которого является сегодня конкурентным преимуществом для Армении. По словам Сафаряна, на евразийском пространстве все еще доминирует близкое армянскому обществу понимание традиционных общественных и семейных ценностей, что в современном глобализированном мире имеет большую ценность.
В свою очередь, член Совета и пресс-секретарь партии Лия Ходжоян в своем выступлении обратила внимание на необходимость очищения информационного пространства страны от риторики ненависти, которая, по ее мнению, распространена сегодня не только в фейковых аккаунтах в соцсетях, но и в речах высокопоставленных чиновников.
В завершение партийцы отметили готовность участвовать в ближайших парламентских выборах, не исключив возможность сотрудничества с любыми политическими силами, которым близки их внутри- и внешнеполитические установки.