ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նիստի շրջանակներում Ադրբեջանի վերաբերյալ այլընտրանքային լսումներ կանցկացվեն
Մարտի 15-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանի շրջանակներում տեղի կունենա «COP29-ի նախօրեին Ադրբեջանում ԶԼՄ-ները և քաղաքացիական հասարակությունը ճնշման տակ» թեմայով կողմնակի միջոցառում: Միջոցառումը կազմակերպել է Նորվեգական Human Rights House հիմնադրամը։
Միջոցառմանը ելույթ կունենան քաղաքական վտարանդի ադրբեջանցի լրագրողներ՝ Արզու Գեյբուլան, Լեյլա Մուստաֆաեւան և Մարդու իրավունքների նորվեգական տան հիմնադրամի ներկայացուցիչ Քեթի Աբաշիձեն։
Հիմնադրամի տվյալներով՝ երկրում անկախ ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության վրա ճնշումներն աճել են այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը քննարկել է անցյալ տարվա նոյեմբերին Ադրբեջանի վերաբերյալ զեկույցը։ Մասնավորապես, ձերբակալվել են լրագրողներ և ակտիվիստներ։
«Վերջին բռնաճնշումները տեղի են ունեցել Ադրբեջանում 235 քաղբանտարկյալների ֆոնին։ Այս բանտարկյալներից մեկը՝ գիտնական և քաղաքական գործիչ Գուբադ Իբադօղլուն, զրկված է կենսականորեն անհրաժեշտ բժշկական օգնությունից, և նրա առողջական վիճակը շարունակում է լրջորեն վատթարանալ»,- հայտնել են հիմնադրամից։
Այս ամենը տեղի է ունենում փետրվարի 7-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններից առաջ, երբ Ադրբեջանը պատրաստվում է 2024 թվականի նոյեմբերին ընդունել ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության համաժողովը։
Այս ամենը լուրջ հարցեր է առաջացնում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության ոլորտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, նշում է Human Rights House հիմնադրամը։

Альтернативные слушания по Азербайджану пройдут в рамках сессии Совета ООН по правам человека
15 марта в Женеве в рамках 55-й сессии Совета ООН по правам человека пройдет параллельное мероприятие на тему «СМИ и гражданское общество Азербайджана находятся под давлением накануне COP29». Организатором мероприятия является Норвежский фонд Домов прав человека.
На мероприятии выступят азербайджанские журналисты в политическом изгнании – Арзу Гейбулла, Лейла Мустафаева и представитель Норвежского фонда Дома прав человека Кети Абашидзе.
По информации фонда, давление на независимые СМИ и гражданское общество в стране усилилось после того, как Совет ООН по правам человека рассмотрел доклад по Азербайджану в ноябре прошлого года. В частности, были арестованы журналисты и активисты.
«Последние репрессии прошли на фоне 235 политзаключенных в Азербайджане. Один из этих заключенных, ученый и политик Губад Ибадоглу, лишен жизненно важной медицинской помощи, и его здоровье продолжает серьезно ухудшаться», – сообщили в фонде.
Все это произошло накануне президентских выборов 7 февраля, в то время как Азербайджан готовится принять конференцию ООН по изменению климата в ноябре 2024 года.
Все это вызывает серьезные вопросы о ситуации в сфере прав человека и свободы выражения мнений в Азербайджане, отмечает Фонд Дома прав человека.