Լուկաշենկոն հանգիստ է վերաբերվել Փաշինյանի՝ Մինսկ ժամանելուց հրաժարվելուն և առաջարկել է հապճեպ որոշումներ չընդունել. Բելառուսի նախագահի մամուլի քարտուղար
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանգիստ է վերաբերվել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Մինսկ ժամանելուց հրաժարվելուն, առաջարկել է հապճեպ որոշումներ չընդունել, ՛՛ՌԻԱ Նովոստի՛՛-ին հայտնել է Բելառուսի նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը:
Հայաստանի վարչապետը նախագահ Լուկաշենկոյի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել է, որ չի կարողանա մասնակցել նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, երեքշաբթի ավելի վաղ հայտնել էին Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունից:
՛՛Հայաստանի վարչապետի հրաժարականին Բելառուսի նախագահը հանգիստ է վերաբերվել՝ հասկանալով, որ դա ցանկացած պետության ղեկավարի գործն է՛՛, - նշել է Էյսմոնտը։
Նա պարզաբանել է, որ ՛՛հրավերը հասցեագրվել է Հայաստանի վարչապետին այնպես, ինչպես մյուս պետությունների ղեկավարներին՛՛: ՛՛Ռուսաստանի նախագահին, օրինակ, նաև վերջերս կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում։ Նա ընդունել է հրավերը՛՛,-նշել է մամուլի քարտուղարը։
՛՛Եվ ելնելով իր փորձից եւ նման իրավիճակներում որոշ այլ հայտնի քաղաքական գործիչների գործողություններից՝ նախագահը (Լուկաշենկոն - խմբ.) Հայաստանի վարչապետին առաջարկել է չշտապել, հապճեպ որոշումներ չընդունել, այլ լրջորեն մտածել հաջորդ քայլերի մասին, որոնք կարող են ուղղված լինել ապաինտեգրմանը՛՛,-հավելել է Էյսմոնտը:

Лукашенко спокойно отнёсся к отказу премьера Армении от приезда на саммит ОДКБ в Минск, предложил не принимать поспешных решений: пресс-секретарь главы белорусского государства
Президент Белоруссии Александр Лукашенко спокойно отнёсся к отказу премьера Армении Никола Пашиняна от приезда на саммит ОДКБ в Минск, предложил не принимать поспешных решений, сообщила РИА Новости пресс-секретарь главы белорусского государства Наталья Эйсмонт.
Премьер-министр Армении проинформировал в телефоном разговоре с президентом Лукашенко, что не сможет принять участие в саммите ОДКБ в Минске 23 ноября, сообщили ранее во вторник в пресс-службе армянского правительства.
"К отказу премьер-министра Армении приехать на саммит президент Беларуси отнесся спокойно. Понимая, что это дело руководителя любого государства", - отметила Эйсмонт.
Она пояснила, что "приглашение было адресовано премьер-министру Армении так же, как и другим главам государств". "Президенту России, например, также в ходе недавно состоявшегося телефонного разговора. Он приглашение принял", - заметила пресс-секретарь.
"И исходя из своего опыта и поступков в подобных ситуациях некоторых других известных политиков, президент (Лукашенко - ред.) предложил премьер-министру Армении не торопиться, не принимать поспешных решений, а серьезно обдумывать следующие шаги, которые могут быть направлены на дезинтеграцию", - добавила Эйсмонт.