ԼՂ պաշտպանության բանակի գոյության պատճառները յուրաքանչյուրը կարող է գտնել Ադրբեջանի քարոզչության և գործողությունների մեջ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և այլ հարցերի:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օր-օրի սրվում է: Ինչպես տեղյակ եք, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած սադրանքից հետո Լեռնային Ղարաբաղը զրկված է բոլոր տեսակի ապրանքների մատակարարումներից: Մատակարարումներ իրականացնելու հնարավորություն չունեն նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահները, որովհետև Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ամբողջապես:
Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները նույնպես ամիսներ շարունակ խափանված են Ադրբեջանի կողմից: Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք ադրբեջանական հռետորաբանության և քարոզչության շարունակական սրում հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ: Չեն դադարում Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչող ադրբեջանական անհիմն մեղադրանքները, մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանից պահանջել Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերել Հայաստանի բանակի ստորաբաժանումներն այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում զինվոր չունի: Արձանագրում եմ ևս մեկ անգամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության բանակ չկա, Լեռնային Ղարաբաղում գործում է ԼՂ պաշտպանության բանակը, որի գոյության պատճառները յուրաքանչյուր ոք ամեն օր կարող է գտնել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչության և գործողությունների մեջ, որի անթաքույց էությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկելն է:
Ըստ էության, այդ քաղաքականության սողացող իրագործումն ենք այսօր տեսնում Լեռնային Ղարաբաղում: Էթնիկ զտման ադրբեջանական այդ քաղաքականության մասn է նաև այն միջազգային կազմակերպությունների և երկրների թիրախավորումը, ովքեր օբյեկտիվ գնահատական են տալիս Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և Ադրբեջանի գործողություններին:
Այս առումով, Ադրբեջանն ամիսներ շարունակ լայնածավալ հակաքարոզչություն է սկսել Ֆրանսիայի նկատմամբ, որի թե պաշտոնական, թե հանրային հարթակներում հնչում են հասցեական գնահատականներ և ահազանգեր` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ իրագործվող ապօրինի քայլերի մասին: Ֆրանսիայի դեմ ուղղված քարոզչությունն այլ երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամին հասեցական հնարավոր գնահատականները կանխելն է: Հայաստանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային՝ պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի, որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ հասցեական գնահատականներով հանդես գան՝ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ:
Այս ողջ իրավիճակին մեր արձագանքը պետք է լինի շարունակական դիվանագիտական աշխատանքը: Որքան էլ ծանր լինի թե բարոյապես, թե քաղաքական, թե էմոցիոնալ առումով՝ մենք որևէ պարագայում ինքնատիրապետումը չպետք է կորցնենք:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել իր տարածքով տրանսպորտային կապի ապահովման պարտավորությունները չկատարելու մեջ՝ միջանցքային ինչ-որ երկիմաստ մեկնաբանություններով: Այստեղ նույնպես ստիպված եմ կրկնել, որ Հայաստանը երբևէ ոչ գրավոր, ոչ բանավոր որևէ միջանցքային պարտավորություն չի ստանձնել և նման որևէ մեկնաբանություն երբևէ չի ընդունի: Որ Հայաստանը որևէ միջանցքային պարտավորուրթյուն չի ստանձնել՝ կարող է տեսնել յուրաքանչյուր ոք՝ կարդալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավոզորության ներքո ապաշրջափակմանը՝ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է և հայտարարում է, որ պատրաստ է դրան: Արդեն վաղուց Հայաստանի կառավարւթյան որոշման նախագիծ է դրված պաշտոնական շրջանառության, որով նախատեսվում է թվով երեք հսկիչ անցակետերի հիմնադրումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին՝ Հայաստանի կողմից: Այդ որոշումը չի ընդունվում՝ Ադրբեջանի դեստրուկտիվ մոտեցման պատճառով, որը նմանատիպ գործընթաց անգամ չի էլ նախաձեռնել և չի ցանկանում ճանապարհ տրամադրել Հայաստանին: Այսինքն, տրամաբանությունն այն է, որ նույն որոշումը պետք է նաև Ադրբեջանի կողմից կայացվի, որպեսզի և Հայաստանի կողմից, և Ադրբեջանի կողմից լինեն այդ անցագրային կետերը, որպեսզի տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն ապաշրջափակվեն: Ադրբեջանը չի անում սա և Ադրբեջանի մոտեցումն այդպիսին է, որովհետև նա չի հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետությանը շրջափակման ենթարկելու իր 30-ամյա քաղաքականությունից:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել նաև ականապատման հարցերով: Նախ Արդարադատության միջազգային դատարանը սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ հերքեց ականապատման հարցերում Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները և հետո հարաբերությունների կարգավորման հարցում իր անկեղծությունն ու վճռականությունը ցույց տալու համար հայկական կողմը նախորդ տարիներին Ադրբեջանին փոխանցեց վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքների, ականադաշտերի քարտեզները, որոնց օգտագործմամբ այսօր Ադրբեջանում իրականացվում են ականազերծման լայնածավալ աշխատանքներ: Իսկ Ադրբեջանը սրան ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց, մինչև օրս շարունակում է ապօրինի կերպով պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկման գործոն:
Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի ժողովուրդ,
Որքան էլ այսօրվա իրերի դրությունը դժվար է բարոյական, քաղաքական, անվտանգային, էմոնոցիանոլ առումով՝ խաղաղության օրակարգի իրացումն այլընտրանք չունի: Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի: Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընթաց կա: Առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվում է իմ հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահի հետ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ:
Ցավոք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման: Հույս ունեմ՝ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը: Բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով: Շնորհակալություն»:

Причины существования Армии обороны Нагорного Карабаха каждый может найти в пропаганде и действиях Азербайджана: премьер-министр
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян. В начале заседания премьер-министр Пашинян коснулся гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также других вопросов.
В результате незаконного блокирования Лачинского коридора с каждым днем обостряется гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. Как вы знаете, после провокации у моста Хакари 15 июня Нагорный Карабах лишен каких-либо поставок товаров. Даже дислоцированные в Нагорном Карабахе российские миротворцы не имеют возможности доставлять грузы, потому что Лачинский коридор заблокирован полностью.
Поставки природного газа и электроэнергии в Нагорный Карабах также перекрыты Азербайджаном уже на протяжении нескольких месяцев. В то же время мы наблюдаем непрерывное усиление азербайджанской риторики и пропаганды, особенно в адрес Нагорного Карабаха.
Не прекращаются безосновательные обвинения Азербайджана в адрес Республики Армения, в частности, Азербайджан продолжает требовать от Армении вывода подразделений армии Армении из Нагорного Карабаха в условиях отсутствия у Республики Армения солдат в Нагорном Карабахе. Еще раз фиксирую, что в Нагорном Карабахе нет армии Республики Армения, в Нагорном Карабахе действует Армия обороны Нагорного Карабаха, и причины ее существования любой человек и каждый день может найти в официальной пропаганде и действиях Азербайджана, неприкрытая суть которых заключается в том, чтобы подвергнуть армян Нагорного Карабаха этнической чистке и геноциду.
По сути, мы наблюдаем сегодня ползучую реализацию этой политики в Нагорном Карабахе. Частью этой азербайджанской политики этнической чистки является также нацеливание на те международные организации и страны, которые дают объективную оценку возникшему в Нагорном Карабахе гуманитарному кризису и действиям Азербайджана.
В этой связи Азербайджан уже несколько месяцев развернул широкомасштабную антипропаганду против Франции, на официальных и общественных платформах которой звучат адресные оценки и выражается тревога по поводу незаконных шагов, предпринятых Азербайджаном против армян Нагорного Карабаха. Пропаганда против Франции направлена на то, чтобы предотвратить возможную адресную оценку гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе со стороны других стран. Армения, в свою очередь, выражая благодарность Франции, должна принять все меры для того, чтобы все больше и больше стран и международных организаций давали адресные оценки сложившемуся в Нагорном Карабахе гуманитарному кризису.
Нашей реакцией на всю эту ситуацию должна стать постоянная дипломатическая работа. Как бы ни было тяжело и в моральном, и в политическом, и в эмоциональном плане, мы ни при каких обстоятельствах не должны терять самообладание.
Азербайджан с какими-то неоднозначными коридорными трактовками продолжает обвинять Армению в невыполнении своих обязательств по обеспечению транспортного сообщения через свою территорию. Здесь я также вынужден повторить, что Армения никогда не брала на себя никаких письменных или устных обязательств относительно коридора и никогда не примет такое толкование. В том, что Армения не брала на себя никаких обязательств относительно коридора, может убедиться любой, кто прочитает Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
Что касается разблокирования региональных коммуникаций под суверенитетом и юрисдикцией стран, то Армения неоднократно заявляла и заявляет, что готова к этому. В официальном обращении уже давно находится проект постановления правительства Армении, который предусматривает создание Арменией трех контрольно-пропускных пунктов на армяно-азербайджанской границе. Это постановление не принимается из-за деструктивного подхода Азербайджана, который даже не инициировал подобный процесс и не хочет предоставлять Армении дорог. Т.е. логика в том, что аналогичное решение должен принять и Азербайджан, чтобы и со стороны Армении, и со стороны Азербайджана были эти пропускные пункты, чтобы региональные транспортные инфраструктуры были разблокированы. Азербайджан не делает этого, и подход Азербайджана таков, что он не отказался от своей 30-летней политики блокады Республики Армения.
Азербайджан также продолжает обвинять Армению в вопросах минирования. Во-первых, Международный суд своим решением от 22 февраля с.г. отверг обвинения в адрес Армении в вопросе минирования, и затем, для того чтобы показать свою искренность и решимость в вопросе урегулирования отношений, армянская сторона в предыдущие годы передала Азербайджану карты минных полей всех находящихся под контролем последнего территорий, с использованием которых сегодня в Азербайджане проводятся широкомасштабные работы по разминированию. А Азербайджан в ответ на это не предпринял никаких равноценных шагов, по сей день продолжает незаконно удерживать армянских военнопленных и использовать их в качестве фактора политического торга.
Каким бы сложным ни было нынешнее положение дел с моральной, политической, эмоциональной точки зрения, реализация повестки мира не имеет альтернативы. Права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны быть решены в рамках международных механизмов диалога Баку-Степанакерт, и между Арменией и Азербайджаном должен быть подписан мирный договор. Достигнутый на недавних армяно-азербайджанских переговорах в Вашингтоне прогресс не является ощутимым, но определенный прогресс есть. В ближайшее время планируется моя встреча с президентом Азербайджана в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета.
К сожалению, текст мирного договора между Арменией и Азербайджаном еще не готов к подписанию. Надеюсь, зафиксированные в Вашингтоне положительные сдвиги станут более предметными в ходе предстоящей встречи. Все вопросы мы должны решить дипломатическим путем. Спасибо”.