ԼՂ հիմնախնդիրը հնարավոր չէ լուծել ուժային ճանապարհով. Դմիտրի Մեդվեդև
Լեռնային  Ղարաբաղի հիմնախնդիրը հնարավոր չէ լուծել ուժային ճանապարհով, կարգավորումը պետք է իրականացվի բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով: Այս մասին «Վկոնտակտե» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության նոր փուլը կրկին հանգեցրեց արյունահեղության, մարդկանց մահվան: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը չի կարող լուծվել բռնի ճանապարհով: Կարգավորումը պետք է իրականացվի բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով», - գրել է Մեդվեդևը:
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը Ղարաբաղում հակամարտող կողմերին կոչ է արել հանդարտվել, դադարեցնել սրացումը, զերծ մնալ ռազմատենչ հռետորաբանությունից, հակառակ դեպքում աղետից խուսափել հնարավոր չէ:
«Ես  բազմիցս համոզվել եմ դրանում, այդ թվում նաև այն ժամանակ, երբ ես Ռուսաստանի Դաշնությունից միջնորդ էի հանդես գալիս երկու երկրների ղեկավարների բանակցությունների ընթացքում: Այժմ բոլոր կողմերը պետք է հանդարտվեն», - գրել է Մեդվեդևը:

Карабахский конфликт невозможно решить силовым путем: Дмитрий Медведев
Нагорно-карабахский конфликт невозможно решить силовым путем, урегулирование должно осуществляться исключительно политическими и дипломатическими средствами. Об этом заявил заместитель секретаря Совбеза России Дмитрий Медведев.
«Новый этап напряженности в зоне нагорно-карабахского конфликта вновь привел к кровопролитию, гибели людей. Урегулирование должно осуществляться исключительно политическими и дипломатическими средствами», - написал Медведев.
Вице-президент Совета Безопасности РФ призвал конфликтующие стороны в Карабахе успокоиться, прекратить эскалацию, воздержаться от милитаристской риторики, в противном случае избежать катастрофы невозможно.
«Я неоднократно убеждался в этом, в том числе и тогда, когда я выступал посредником от Российской Федерации в ходе переговоров глав двух стран. Сейчас все стороны должны успокоиться»,- написал он.