Պահանջել Ադրբեջանից վերացնել միջանցքի արգելափակումը, տեղակայել փաստահավաք առաքելություն. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի ելույթը
Դեկտեմբերի 12-ից սկսած դադարեցվել  է տեղաշարժը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, քանի որ Ադրբեջանը  բողոքների զանգվածային արշավ է մեկնարկել Լաչինի միջանցքի երկայնքով`  շրջափակելով միակ ճանապարհը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ: Այս մասին Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստին հայտարարեց ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը:
«Խնդրի անհապաղությունը պայմանավորված է իրավիճակով, որը զարգանում է որպես մարդասիրական ճգնաժամ: Այն ստեղծվել է Ադրբեջանի կողմից, որպես ապօրինի շրջափակում ԼՂ բնակչության դեմ` ուղղակիորեն խախտելով իր հանձնառությունները` մասնավորապես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաեւ միջազգային պարտավորությունները: Դեկտեմբերի 12-ից սկսած դադարեցվել  է տեղաշարժը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, քանի որ Ադրբեջանը  բողոքների զանգվածային արշավ է մեկնարկել Լաչինի միջանցքի երկայնքով`  շրջափակելով միակ ճանապարհը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ: Սա արվում է ուղղակիորեն խախտելով եռակողմ հայտարարության 6-րդ պարբերությունը` ըստ որի Լաչինի միջանցքը պետք է կապ ապահովի ԼՂ-ի եւ ՀՀ-ի միջեւ` մնալով ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության ներքո եւ Ադրբեջանի Հանրապետությունը պետք է ապահովի քաղաքացիների, ավտոմեքենաների եւ բեռների ապահով շարժը Լաչինի երկայնքով:  Բնապահպանական մտահոգությունների  մտացածին պատրվակով Լաչինի միջանցքում ապօրինի շրջափակում կազմակերպելով, Ադրբեջանը աղետալի վիճակի է հասցրել բնակչությանը: Այս մարդասիրական,կյանքի ճանապարհի արգելափակումը առաջացրել  է բազմաթիվ  խաթարումներ»,- նշեց նա:
Մարգարյանի խոսքով` ճանապարևհը փակվելու հետեւանքով 1100 Արցախի քաղաքացիներ մնացել են ճանապարհին` չկարողանալով իրենց տուն հասնել. «Երեխաները չեն կարողանում իրենց ծնողների մոտ գնալ, բուժվողների տեղափոխումն է խաթարվել, դարձել անհնարին, որի հետեւանքով մեկ քաղաքացի է մահացել: Առկա է մի շարք մատակարարումների պակաս: Ջեռուցման խնդիրը ազդել է երեխաների դասապրոցեսի վրա` նրանց զրկելով կրթության իրավունքից»:
ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը նշեց, որ ԼՂ-ում կարող է մարդասիրական աղետ տեղի ունենալ, քանի որ խաղաղապահների միջնորդությամբ բանակցություները կողմերի հետ առայժմ որեւէ արդյունք չեն տվել. «Նախորդ միջադեպերը եւս պացուցում են, որ Լաչինի միջանցքի փակումը իրականում նախապես պլանավորված գործողություն է, որն իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից` նպատակ ունենալով վնաս հասցնել Արցախի բնակչությանը եւ մեծածավալ մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնել ԼՂ-ում: Ադրբեջանի պնդումները, որ իրենք որեւէ սահմանափակում չեն իրականացրել Լաչինի միջանցքում պարզապես կեղծ են»:
Նրա խոսքով` նման մասշտաբի ակցիաները առանց պետության աջակցության անհնար է պատկերացնել, ընդ որում նրանք այնպիսի պահանջներ են ներկայացնում, որոնք հակասում են եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
«Սրա հետեւում կանգնած են Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնց նպատակն է ԼՂ-ի  ժողովրդին  ենթարկել էթնիկ զտման»,-ասաց նա` նշելով, որ ամիսներ առաջ էթնիկ զտման էենթարկվել Լեռնաին Ղարաբաղի մեկ գյուղ:
Մհեր Մարգարյանը նշեց, որ եթե Ադրբեջանը հետաքրքրված է, որ բնապահպանական վիճակի անկախ գնահատում իրականացվի, ապա պետք է ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն տեղակայելու հնարավորությունը խնդիրն ուսումնասիրելու նպատակով:
«Այս պահին 120 հազար հոգի` այդ թվում կանայք, երեխաներ եւ տարեցներ, պատանդ են պահվում Ադրբեջանի կողմից, պետության կողմից հովանավորվող ահաբեկման քաղաքականության միջոցով: Իրենց ներկայացուցիչն այստեղ է, որպեսզի հերթական անգամ ստերով փորձի կոծկել  այդ կոպիտ եւ զանգվածային խախտումները: Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները եւ չնվազող սադրանքները ապացուցում են, որ պատժամիջոցների բացակայության պայմաններում ագրեսորը քաջալերվում է, որպեսզի շարունակի  փորձության ենթարկել միջազգային հանրության եւ այս խորհրդի դիմակայունությունը»,- ասաց նա:
ՄԱԿ-ում ՀՀ մտական ներկայացուցիչը նշեց, որ Ադրբեջանի այն պնդումը, թե լուծել է լՂ հարցը ակնհայտ ցեղասպանական նկրտումներ է պարունակում:
Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ-ի ԱԽ խորհրդին կոչ արեց քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Ադրբեջանը հարգի եռակողմ հայտարարության դրույթները եւ  բացի միջանցքը:

Потребовать от Азербайджана снятия блокады коридора, развернуть миссию по установлению фактов: обращение РА в Совбез ООН
Армения призывает Совет Безопасности ООН предпринять шаги, потребовать от Азербайджана снять блокаду Лачинского коридора, а также развернуть в Лачинском коридоре миссию по установлению фактов.  Օб этом заявил постоянный представитель РА при ООН Мгер Маргарян на заседании Совета безопасности, на котором обсуждалась ситуация в Лачинском коридоре.
Он подчеркнул, что Азербайджан начал масштабную кампанию в Лачинском коридоре при государственной поддержке. Азербайджан нацелился на 120 000 человек, организовав незаконную блокаду Лачинского коридора под ложным предлогом. По меньшей мере 1100 граждан не могут вернуться в свои дома, дети разлучены с родителями и семьями, нарушено предоставление медицинских и социальных услуг, что приводит к опасным для жизни ситуациям.
Маргарян также напомнил о приостановке Азербайджаном газоснабжения Арцаха на несколько дней, что повлияло на деятельность школ, лишив детей права на образование.
"Тревожная ситуация в Нагорном Карабахе близка к тому, чтобы стать гуманитарной катастрофой. Несмотря на усилия миротворческих сил, переговоры властей Нагорного Карабаха с азербайджанской стороной, направленные на восстановление безопасной и бесперебойной работы коридора, на сегодняшний день не принесли никаких результатов. Скоординированный характер операций Азербайджана, включая предыдущие инциденты, направленные против гражданского населения и инфраструктуры, является еще одним свидетельством того, что закрытие Лачинского коридора на самом деле является заранее спланированной операцией властей Азербайджана, направленной на причинение вреда гражданскому населению и крупномасштабных разрушений, кризиса в Нагорном Карабахе", - сказал представитель Армении.
Любая ссылка на экологические проблемы является не чем иным, как ложным предлогом для оправдания лишения карабахского населения средств к существованию и лишения его основных прав.
Представитель Армении подчеркнул, что в Азербайджане один из самых низких рейтингов демократии, что подтверждается историей подавления протестов, наказания десятков политзаключенных. «Мысль о том, что активисты гражданского общества могут проводить там кампанию такого масштаба и инклюзивности без руководства и поддержки органов государственной власти, как минимум неубедительна», — сказал он.
Продолжающееся блокирование Лачинского коридора не является единичным случаем, это в очередной раз свидетельствует о системном насилии, возглавляемом властями Азербайджана, целью которого является подвергнуть народ Нагорного Карабаха этнической чистке. Маргарян подчеркнул, что если Азербайджан заинтересован в независимой оценке экологической ситуации, то следует рассмотреть возможность направления миссии ООН по установлению фактов для изучения вопроса.
Заявления Азербайджана о том, что он урегулировал нагорно-карабахский конфликт и даже отменил название территории, населенной армянами на протяжении тысячелетий, являются ярким свидетельством наличия признаков целенаправленной политики геноцида. Маргарян рассматривает продолжение участия международного сообщества как единственно возможный способ гарантировать права и безопасность народа Нагорного Карабаха.
«Мы призываем Совет Безопасности ООН предпринять шаги, чтобы потребовать от Азербайджана полного соблюдения положений трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года и немедленно и безоговорочно снять блокаду Лачинского коридора, устранив все препятствия для безопасной и надежной организации транспортного сообщения, а также развернуть в НК, Лачинском коридоре миссию по установлению фактов для оценки местной гуманитарной ситуации, обеспечения беспрепятственного доступа агентств ООН в гуманитарных целях в НК. Армения призывает Совет Безопасности выполнить свой долг по поддержанию международного мира и безопасности, принять надлежащие меры и безоговорочно осудить агрессивные действия Азербайджана, которые представляют собой экзистенциальную угрозу народу Нагорного Карабаха, его праву жить свободно и с достоинством, не опасаясь репрессий извне", - заключил представитель Армении.