Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը փակել է անձամբ Նիկոլ Փաշինյանը. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը փակել է անձամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նշել է, որ եռակողմ համաձայնագրերի ստորագրումից և դրանց իրականացման մեկնարկից հետո ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն սկսեցին ակտիվ միջամտել գործընթացին։
«Պուտինը, այլ ոչ Մակրոնը կարևոր դեր խաղաց Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև եռակողմ համաձայնագրի ձեռքբերման գործում: Այն բանից հետո, երբ այդ համաձայնագրերը սկսեցին կյանքի կոչվել, ստեղծվեցին երթուղիների ապաշրջափակման և սահմանազատման մեխանիզմներ, այն ժամանակ եվրոպացիներն ու ամերիկացիները սկսեցին ակտիվորեն ներգրավվել այս գործընթացում»,-ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով, 2020 թվականի նոյեմբերին և դրան հաջորդած փաստաթղթերում Ղարաբաղի տարածքը նկարագրվել է որպես ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի գոտի, և երեք երկրների ղեկավարների միջև եղել է ըմբռնում, որ բանակցություններ են ընթանում կարգավիճակի թեմայի շուրջ. դեռ պետք է շարունակել, որպեսզի վերջնականապես համաձայնեցնեն այդ հարցը:
«Պատկերացրեք մեր զարմանքը, երբ 2022 թվականի աշնանը Մակրոնը Պրահայում անցկացրեց եվրոպական քաղաքական հանրության համաժողովը... և հանդիպման ժամանակ նրանք հաստատեցին մի փաստաթուղթ, որտեղ ասվում էր, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ համաձայն Ալմաթիի հռչակագրի: Սա նշանակում էր Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը որպես ինքնավար մարզ Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում։ Մենք չգիտեինք, որ նման հայտարարություն է պատրաստվում, և երբ դա արվեց, արեցինք մեր եզրակացությունը, որ հաղորդեցինք Բաքվում, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը փակվել է, փակվել անձամբ Հայաստանի վարչապետի կողմից»,-ասաց ՌԴ ԱԳ նախարարը:

Лавров: Вопрос о статусе Нагорного Карабаха закрыт лично Николом Пашиняном
Вопрос о статусе Нагорного Карабаха закрыт лично премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
Он отметил, что после подписания трехсторонних договоренностей и начала их реализации ЕС и США стали активно вмешиваться в процесс.
«Путин, а не Макрон сыграл важную роль в достижении трехстороннего соглашения между Арменией, Азербайджаном и РФ: после того, как эти соглашения стали осуществляться, были созданы механизмы по разблокированию маршрутов и по делимитации именно тогда европейцы и американцы стали активно внедряться в этот процесс»,
По словам Лаврова, в  документах, которые были подписаны в ноябре 2020 года и в последующих, территория Карабаха была охарактеризована, как зона российского миротворческого контингента и было понимание между лидерами трех стран, что на тему статуса еще предстоит продолжить переговоры, чтобы окончательно этот вопрос согласовать: « Каково же было наше удивление, когда осенью 2022 года в Праге Макрон проводил конференцию европейского политического сообщества... и на встрече одобрили документ, в котором было сказано, что Азербайджан и Армения признают территориальную целостность друг друга в полном соответствии с Алматинской декларацией. Это означало признание Нагорного Карабаха автономной областью в рамках Азербайджанской ССР. Мы не знали, что такое объявление готовится, и когда оно прозвучало, мы сделали вывод, о чем сообщили в Баку: что вопрос о статусе Карабаха закрыт, закрыт лично премьер-министром Армении » - заявил он.