«Լազարյան ակումբ»-ի խորհուրդը վրդովեցուցիչ է համարում Կոնստանտին Զատուլինի՝ ՀՀ մուտքի արգելքը
«Լազարյան ակումբի» խորհուրդը Հայաստան ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի մուտքի արգելքը վրդովեցուցիչ արարք է համարում։ Այս մասին ասվում է «Լազարյան ակումբ»-ի խորհրդի հայտարարության մեջ։
«Ռուս-հայկական հարաբերությունների պատմական անցյալն ու ներկան» թեմայով Երեւանում ռուս-հայկական միջազգային «Լազարյան ակումբի» հինգերորդ նիստի նախօրեին մեր ակումբի կազմակերպիչ, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինին, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ղեկավարության հանձնարարությամբ, հայտարարվել է, որ նրա ժամանումը Հանրապետություն «անցանկալի է»։ «Լազարյան ակումբի» խորհուրդն այս արարքը վրդովեցուցիչ է համարում եւ՛ ձեւով, եւ՛ բովանդակությամբ։
Մենք կարիք չունենք ապացուցելու, որ Կոնստանտին Զատուլինը Հայաստանի մեծ բարեկամն է ու ռուս եւ հայ ժողովուրդների բարեկամության ակտիվ կողմնակիցը, ով երբեք չի փոխել իր համոզմունքները։ Այս մասին առանց չափազանցության գիտեն աշխարհի բոլոր հայերը։ Հենց Զատուլինն է հասել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչմանը Ռուսաստանում. նրա զեկույցի համաձայն՝ դեռ 1995 թվականին նման որոշում է կայացրել Ռուսաստանի առաջին Պետդուման։ Նրա ելույթները, ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների, երկար տարիներ ազդել են Ռուսաստանում հասարակական կարծիքի ձեւավորման վրա, եւ Արցախի Հանրապետություն նրա այցերն ու աջակցությունը պատճառ են դարձել նրան 2010 թվականին հարեւան Ադրբեջանում «պերսոնա նոն գրատա» հռչակելու համար։ Կոնստանտին Զատուլինը միշտ ակտիվորեն պայքարել է չճանաչված հանրապետության բնակչության կյանքի եւ բարեկեցության համար, ինչը արտացոլվել է, օրինակ, համավարակի գագաթնակետին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային վարակի դեմ պատվաստումների կազմակերպմամբ, որն իրականացվել է ակումբի կողմից հավաքագրված միջոցներով:
Հայաստան մուտքի արգելքի մասին Կոնստանտին Զատուլինին հայտարարվել է ի պատասխան հոկտեմբերի 28-ին ակումբի նիստում ելույթ ունենալու համար Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակին եւ փոխխոսնակին, արտաքին գործերի նախարարին հղած հրավերներին։ Ինքնին աննախադեպ է, որ նամակը ստորագրել է Ազգային ժողովի պաշտոնյան, թեեւ Հայաստան ռուսաստանցի խորհրդարանականների մուտքն արգելելու սովորույթ մինչ այժմ գոյություն չի ունեցել։ Ամեն ինչ արված է այնպես, որ վերեւում գտնվող մարդկանց պաշտպանեն այս խայտառակ որոշումից, թեեւ Նիկոլ Փաշինյանի «Հայկական ժամանակ» «ընտանեկան» թերթում Զատուլինի արգելքի մասին հայտարարությունը ամբողջովին մատնում է իրական ոգեշնչողին։
Եթե որեւէ մեկը կասկածներ ուներ, ապա այժմ միանգամայն պարզ է, որ փորձելով խափանել ռուս-հայկական հարաբերությունների քննարկումը, որպեսզի «Լազարյան ակումբ»-ի ռուսաստանցի անդամների ձայնը Հայաստանում չլսվի, հանրապետության իշխանությունները գնում են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների դավաճանության ուղով։ Ինչը զարմանալի չէ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերին դավաճանելու արդեն իսկ որդեգրած կուրսը։
«Լազարյան ակումբ»-ի խորհուրդը հայտարարում է, որ ակումբի նշված թեմայով երեւանյան նիստը, ինչպես հայտարարվել է, տեղի կունենա հոկտեմբերի 28-ին «Էլիտ Պլազա» բիզնես կենտրոնի «Մանթաշեւ» սրահում (Երեւան, Մովսես Խորենացու 15)։ Ակումբի ռուսաստանցի անդամները նիստին կարող են մասնակցել առցանց ռեժիմով՝ Մոսկվայի «Россия Сегодня» մամուլի կենտրոնի նախագահական սրահից։ Մեկնարկը Երեւանի ժամանակով ժամը 10:00-ին, որը համապատասխանում է Մոսկվայի ժամանակով 9:00-ին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Совет "Лазаревского клуба" считает возмутительным запрет Константина Затулина на въезд в РА
Совет "Лазаревского клуба" считает запрет на въезд Константина Затулина в Армению "возмутительной выходкой". Об этом говорится в заявлении Совета, опубликованного 26 октября.
Отметим, что накануне проведения в Ереване пятого заседания Международного российско-армянского "Лазаревского клуба" на тему: "Историческое прошлое и настоящее русско-армянских отношений" организатору Клуба – депутату Госдумы России Константину Затулину по поручению руководства Национального Собрания Республики Армения объявлено, что его приезд в республику "нежелателен".
"Совет "Лазаревского клуба" считает эту выходку возмутительной и по форме, и по содержанию. Нам нет нужды доказывать, что Константин Затулин – большой друг Армении и активный сторонник дружбы между русским и армянским народами, никогда не менявший своих убеждений. Об этом, без преувеличения, знают армяне во всем мире", - говорится в заявлении.
Члены Совета "Лазаревского клуба" напоминают, что именно Затулин добился признания в России Геноцида армян в Османской Империи. По его докладу в 1995 году Государственная Дума первого созыва приняла такое решение.
А его выступления в защиту прав армян Нагорного Карабаха в течение многих лет оказывали влияние на формирование общественного мнения в России.
"Приезды и поддержка Республики Арцах стали поводом для объявления Затулина в 2010 году персоной нон-грата в соседнем Азербайджане. Он всегда активно боролся за жизнь и благополучие населения Карабаха, что выразилось, например, в организации им вакцинации Нагорного Карабаха от коронавирусной инфекции, проведенной в разгар пандемии на собранные Клубом средства", - отмечается в заявлении.
По мнению членов Совета, данное решение беспрецедентно, ведь никакого запрета на въезд в Армению российским парламентариям до сих пор не существовало: "Письмо подписано чиновником Национального Собрания. Все сделано так, чтобы выгородить из этого позорного решения людей повыше, хотя анонс запрета Затулину в "семейной" газете Никола Пашиняна "Айкакан Жаманак" выдает настоящего вдохновителя с головой. Теперь совершенно ясно, что делая попытку сорвать обсуждение русско-армянских отношений, власти республики идут по пути предательства отношений с Россией. Что не удивительно, учитывая уже взятый властями Армении курс на предательство армян в Нагорном Карабахе".
В то же время Совет Лазаревского клуба заявляет, что заседание Клуба в Ереване, как и было объявлено, пройдет 28 октября в зале "Манташев" бизнес-центра "Элит плаза". Российские члены Клуба смогут принять участие в заседании в онлайн-режиме из Президентского зала пресс-центра МИА "Россия Сегодня" в Москве.
Совет Международного "Лазаревского клуба" опубликовал заявление в связи с попыткой сорвать обсуждение русско-армянских отношений в Ереване.