Կշարունակենք քննարկումները սահմանազատման հարցով հանդիպումը կազմակերպելու շուրջ. ԱԳՆ
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մեկնաբանել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հարցով հանձնաժողովի հանդիման չկայացման հանգամանքը` նշելով, որ հանդիպումը կազմակերպելու շուրջ քննարկումները շարունակվում են։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ գերատեսչությունները, համաձայն Բրյուսելում երկու երկրների ղեկավարների պայմանավորվածության, հայտնել էին սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցով հանձնաժողովի կառուցվածքի հաստատման մասին: Թե ովքեր են ընդգրկված այդ հանձնաժողովի կազմում, հայտնի չէ: Սակայն, Հայաստանի արտգործնախարարը հայտարարել էր, թե երկկողմ այդ հանձնաժողովն մայիսի 16-17-ին Մոսկվայում առաջին նիստն է անցկացնելու, որը, սակայն, այդպես էլ տեղի չունեցավ, հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Հանձնաժողովի անդամների հանդիպման չեղարկումը Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը «պատճռապանել է տեխնիկական դետալներով»:
«Մենք կշարունակենք այս հանդիպումը կազմակերպելու շուրջ մեր քննարկումները։ Կան որոշ տեխնիկական մանրամասներ, որոնք կողմերը պետք է համաձայնեցնեն: Եվ հուսով եմ, որ առաջիկա օրերին կամ շաբաթներին հանդիպումը, ի վերջո, կկայանա», - Բրյուսելում մայիսի 18-ին հայտնել է Միրզոյանը` պատասխանելով լրագրողի հարցին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին և Հայաստան կողմի ներկայացրած առաջարկներին` նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից այս կետերի վերաբերյալ դրական «արձագանք չենք լսել»:
«Մենք ի սկզբանե ասել ենք, որ Ադրբեջանի առաջարկած կետերում հայկական կողմի համար անընդունելի ոչինչ չկա, սակայն այդ կետերը չեն հասցեագրում հավանական և ակնկալվող խաղաղության պայմանագրի ողջ օրակարգը և առկա խնդիրների ամբողջական շրջանակը։ Եվ այս առումով մեզ համար կարևոր է քննարկել իրավունքների և անվտանգության հարցերը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։
Մենք կարծում ենք, որ կարևոր է շարունակել խաղաղության պայմանագրի շուրջ այս բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի համաձայն։ Մինչ այժմ մենք Ադրբեջանի կողմից այս կետերի վերաբերյալ դրական արձագանք չենք լսել։ Բայց դուք գիտեք, որ ջանքեր են գործադրվում այդ բանակցությունները հնարավոր դարձնելու համար։ Այնպես որ, ես կարող եմ միայն ընդգծել մեր պատրաստակամությունը և մեր հանձնառությունը՝ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ունենալու համար: Բայց դա ունենալու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի պատրաստակամությունը», - հավաստիացրել է նախարար Միրզոյանը:

Продолжим обсуждения по организации встречи по вопросу делимитации: МИД РА
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян прокомментировал несоcтоявшуюся встречу Комиссии по делимитации между Арменией и Азербайджаном, отметив, что обсуждения по организации встречи продолжаются.
МИД Армении и Азербайджана, согласно договоренности глав двух стран в Брюсселе, сообщили об утверждении структуры Комиссии по делимитации и пограничной безопасности. Кто входит в эту комиссию, неизвестно. Глава внешнеполитического ведомства РА заявил, что комиссия 16-17 мая проведет в Москве первое заседание, которое, однако, так и не состоялось, сообщают в МИД Армении.
Отмену встречи министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян объяснил «техническими причинами»: «Мы продолжим наши обсуждения по организации этой встречи. Есть некоторые технические детали, которые стороны должны согласовать. И я надеюсь, что встреча в ближайшие дни или недели, в конце концов, состоится»,- заявил Мирзоян 18 мая в Брюсселе, отвечая на вопросы журналистов.
Обратившись к началу переговоров по мирному договору с Азербайджаном и предложениям, представленным Арменией, министр отметил, что Ереван не слышал положительного «отклика» со стороны Баку на свои предложения.
«Мы изначально говорили, что в предложенных Азербайджаном пунктах для армянской стороны нет ничего неприемлемого, однако эти пункты не отражают всю повестку вероятного и ожидаемого мирного договора и весь круг существующих проблем. И в этом плане для нас важно обсудить вопросы прав и безопасности жителей Нагорного Карабаха, а также его статус.
Мы считаем, что важно продолжать переговоры по мирному договору в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и в соответствии с его мандатом. До сих пор мы не слышали положительного ответа Азербайджана по этим пунктам. Но вы знаете, что предпринимаются усилия для того, чтобы эти переговоры стали возможными. Так что я могу только подчеркнуть нашу готовность и нашу приверженность миру и стабильности в нашем регионе. Но для этого необходима готовность обеих сторон», - заверил министр Мирзоян.