Կրեմլը մեկնաբանել է Փելոսիի այցը ՀՀ․ Այն ամենը, ինչը ոչ թե խոսքով, այլ գործով է, ոչ պոպուլիստական, այլ իրականում, կարելի է ողջունել
Ռուսաստանը կողջունի այն քայլերը, որոնք փաստացի տանում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակի կարգավորմանը։ Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի այցը Երևան, գրում է Regnum գործակալությունը։
«Այն ամենը, ինչը ոչ թե խոսքով, այլ գործով է, և ոչ բարձրաձայն, ոչ պոպուլիստական, այլ իրականում, անաղմուկ ու գործնական, կարող է նպաստել հարաբերությունների կարգավորմանը, սահմանին իրավիճակի կայունացմանը, այս ամենը կարող է ողջունելի լինել»,- ասել է Պեսկովը։
Նա հավելել է, որ ժամանակի ընթացքում պարզ կդառնա, թե արդյոք այնպիսի բարձր մակարդակի գործողությունները, ինչպիսին է Փելոսիի այցը Հայաստան, իրականում կարող են նպաստել այս կարգավորմանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 17-ից 19-ը Փելոսին գտնվում էր Հայաստանում, որտեղ հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

РФ приветствует все, что способствует нормализации - Песков о визите Пелоси в Армению
Россия готова приветствовать визит спикера палаты представителей США Нэнси Пелоси в Армению, если он будет реально способствовать стабилизации ситуации на армяно-азербайджанской границе. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"Все, что не на словах, а на деле, и не громко, не популистски, а в реальности тихо и по-деловому может способствовать нормализации отношений, стабилизации ситуации на границе, это все может приветствоваться. Могут ли в реальности способствовать этой нормализации такие громкие действия и заявления? Посмотрим, со временем это все будет понятно", - сказал Песков.
Спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси пробыла в Армении два дня и провела переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, спикером парламента Аленом Симоняном. Она также посетила мемориальный комплекс "Цицернакаберд", где почтила память жертв Геноцида армян в Османской империи.
Это был первый визит спикера Палаты представителей Конгресса США с момента обретения Арменией независимости. В составе высокопоставленной американской делегации были конгрессмены Фрэнк Паллоне, Анна Эшу, Джеки Спиер.