Կրեմլում հայտարարել են, որ կշարունակեն ՀԱՊԿ-ի թեմայով Հայաստանի հետ երկխոսությունը
Ռուսաստանը կշարունակի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) թեմայով Հայաստանի հետ երկխոսությունը: Նման հայտարարություն է արել Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքերը, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը Հայաստանի օրակարգից դուրս չի եկել:
«Ընդհանուր առմամբ, ՀԱՊԿ-ն անդամ երկրների շրջանում հեղինակություն ունի, ցույց է տալիս իր արդյունավետությունը տարբեր իրավիճակներում: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի վարչապետի հայտարարությանը, ապա մենք կշարունակենք երկխոսությունը մեր հայ ընկերների հետ։ Մենք նրանց հետ կխոսենք նաև ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը մեր հետագա մասնակցության թեմայով», - Կրեմլի խոսնակի խոսքերն է մեջբերում Газета պարբերականը։
Պեսկովը հավելել է, որ ՀԱՊԿ-ն ունի հետագա զարգացման ներուժ։
ՀՀ վարչապետն այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարել էր, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է դե-յուրե որոշում կայացնել ՀԱՊԿ-ում անդամությունը դադարեցնելու կամ սառեցնելու վերաբերյալ, բայց դա տեղի կունենա միայն այն պարագայում, երբ արձանագրենք, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս է գալիս Հայաստանից»։

Песков: Россия продолжит диалог с Арменией по поводу ее членства в ОДКБ
Пресс-секретарь Дмитрий Песков прокомментировал заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что страна может выйти из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Господин Песков назвал ОДКБ авторитетной и эффективной организацией и отметил, что Россия продолжит диалог с Арменией по этому вопросу.
«В целом ОДКБ — это организация, которая имеет свой авторитет среди государств-членов. Организация, которая ранее уже демонстрировала свою эффективность в различных ситуациях. И организация, которая с нашей точки зрения имеет серьезный потенциал в дальнейшему развитию. Что касается заявления премьер-министра Армении, то, безусловно, мы будем продолжать наш диалог с нашими армянскими друзьями, будем говорить с ними и по тематике нашего дальнейшего совместного участия в деятельности ОДКБ»,— сказал он «Ъ FM» во время пресс-колла.
Господин Никол Пашинян сказал, что миссия ОДКБ не действует на территории Армении, поскольку не фиксирует, в каких пределах находится граница республики. О том, что Ереван готов разместить миссию ОДКБ по армяно-азербайджанской границе, господин Пашинян говорил в апреле. Тогда армянский премьер подчеркнул, что ОДКБ «имеет обязательства» перед Арменией в сфере безопасности, как и Армения перед ОДКБ.