Հավաքական Արևմուտքը փորձում է Հայաստանը պոկել Ռուսաստանից, և դրանում նրա շահերը համընկնում են Թուրքիայի շահերի հետ. ռուս փորձագետ
"Հայաստան ու Ռուսաստան ՝ այս երկու բառերում կարևոր իմաստ կա։ Չնայած որոշ անհարթություններին, դրանք կարևոր պատմական հարաբերություններ են, որոնք հիմնված չեն բացառապես նյութական շահի վրա։ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները պետք է պահպանել եւ զարգացնել, դրանք կենսական նշանակություն ունեն երկու ժողովուրդների համար"։ Այս մասին այսօր "Իրավիճակը Հարավային Կովկասում և ռուս-հայկական համագործակցության հեռանկարները" թեմայով հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարեց ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Միխեևը։
Ընդ որում, ինչպես ընդգծել է փորձագետը, Հայաստանում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում որոշ հարցեր են առաջացել։ Միխեևի կարծիքով ՝ հավաքական Արևմուտքը փորձում է Հայաստանը պոկել Ռուսաստանից և այն վերածել խաղալիքի՝ սեփական շահերն առաջ մղելու համար։ "Հատկանշական է, որ այս հարցում Արևմուտքի և Թուրքիայի շահերը համընկնում են", - հավաստիացրեց փորձագետը: Նա նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանում մտահոգված են Հայաստանում արևմտյան ազդեցության օջախների առկայությամբ։
Միաժամանակ, ինչպես նշեց Միխեեւը, Կրեմլում, այնուամենայնիվ, Փաշինյանին համարում են իրենց գործընկերը, ինչի մասին վկայում են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունները: "Կրեմլում չեն կասկածում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում, եւ այդ մասին բազմիցս հայտարարվել է", - նշել է Միխեեւը:
Իր հերթին Եվրասիական տնտեսական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ: "Բայց կան որոշակի ուժեր, որոնք շահագրգռված են Հայաստանը Մոսկվայի և Արևմուտքի շահերի բախման թատերաբեմ դարձնելու մեջ։ Հայաստանի իշխանությունները պետք է կանխեն նման փորձերը", - ընդգծեց փորձագետը։
Ընդ որում, նա նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ավանդաբար բարեկամական բնույթ են կրում, ինչի մասին վկայում է այն փաստը, որ ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնիհն շատ ռուսաստանցիներ տեղափոխվել են Հայաստան: "Պաշտոնական տվյալներով ՝ Հայաստանում գրանցվել է 65 հազար ռուսական ընկերություններ։ Եվ մենք ուրախ ենք դրա համար։ Մենք նրանց ասում ենք. "Բարի գալուստ Հայաստան": Նրանք պետք է իմանան այդ մասին", - եզրափակեց փորձագետը։

Коллективный Запад пытается оторвать Армению от России, и в этом его интересы совпадают с интересами Турции: российский эксперт
«Армения и Россия - в этих двух словах есть важный смысл. Несмотря на некоторую шероховатость, это важные исторические отношения, не основанные исключительно на материальной выгоде. Отношения между Арменией и Россией необходимо сохранять и развивать – это жизненно важные отношения для двух народов». Об этом сегодня во время телемоста на тему «Ситуация на Южном Кавказе и перспективы российско-армянского сотрудничества» выразил российский политолог Сергей Михеев.
При этом, как подчеркнул эксперт, с приходом в Армении к власти Никола Пашиняна в отношениях с Россией стали возникать некоторые вопросы. По мнению Михеева, коллективный Запад пытается оторвать Армению от России и превратить ее в игрушку для продвижения собственных интересов. «Примечательно, что в этом вопросе интересы Запада и Турции совпадают»,- заверил эксперт. Он также заявил, что в России обеспокоены наличием очагов западного влияния в Армении.
При этом, как заметил Михеев, в Кремле все же считают Пашиняна своим партнером, о чем свидетельствуют заявления российского лидера Владимира Путина. «В Кремле не сомневаются в том, что отношения с Арменией носят стратегический характер, и об этом многократно заявлялось»,- отметил Михеев.
В свою очередь, координатор Евразийского экпертного клуба Арам Сафарян заявил, что Армения заинтересована в дальнейшем развитии отношений с Россией. «Но есть определенные силы, заинтересованные в превращение Армении в арену столкновения интересов Москвы и Запада. Власти Армении должны предотвратить подобные попытки»,- подчеркнул эксперт.
При этом он заметил, что армяно-российские отношения традиционно носят дружеский характер, о чем свидетельствует тот факт, что в свете украинского кризиса многие россияне переехали в Армению. «По официальным данным, в Армении было зарегистрировано 65 тысяч компаний из России. И мы рады им всем. Мы говорим им: «Добро пожаловать в Армению». Они должна знать об этом»,- заключил эксперт.