Կոչ ենք անում ՌԴ խաղաղապահ ուժերին խստագույնս հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և հետաքննել Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող բոլոր դեպքերը․ ԱԳՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տևական ժամանակ է, ինչ գրեթե ամեն օր կեղծ լուրեր է տարածում Լեռնային Ղարաբաղում՝ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, ԼՂ պաշտպանության բանակի կողմից հրադադարի խախտումների վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Հատկանշական է, որ ՌԴ խաղաղապահների կողմից հրապարակվող տեղեկատվական նյութերում արձանագրվել են հրադադարի` միայն ադրբեջանական կողմից խախտումներ:
Հաշվի առնելով արդեն իսկ ավանդական դարձած ադրբեջանական փորձը՝ ուժի կիրառման հերթական գործողություններն իրականացնելուց առաջ ապահովել դրանց «տեղեկատվական նախապատրաստումը» և ապագա գործողությունների պատասխանատվությունն արհեստականորեն ի սկզբանե վերագրել մյուս կողմին՝ առկա են լրջագույն մտահոգություններ, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ի հեճուկս իր իսկ կողմից ստանձնած բոլոր պարտավորությունների, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում հերթական ագրեսիվ գործողությունների և էթնիկ զտումների իրականացման համար:
Կոչ ենք անում ՌԴ խաղաղապահ ուժերին խստագույնս հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և հետաքննել Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող բոլոր դեպքերը՝ հանրայնորեն ներկայացնելով իրերի ողջ դրությունը:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, որը ևս կարող է հավաստի և անկողմնակալ տեղեկատվություն տրամադրել ինչպես կողմերի միջև շփման գծում իրավիճակի վերաբերյալ, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ ապօրինի անցակետ տեղադրելու միջոցով Լաչինի միջանցքի գործունեության խաթարման, Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի և էլեկտրական էներգիայի մատակարարումներն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիներին և գյուղատնտեսական տեխնիկան ադրբեջանցի զինվորականների կողմից թիրախավորելու միջոցով:
Հայաստանի Հանրապետությունը վստահ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրումը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով հրատապ է և անհետաձգելի և միջազգային հանրությանը կոչ է անում աջակցել այս գործընթացին»:

МИД Армении предупреждает о возможности новой военной агрессии со стороны Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха
Уже длительное время, как Министерство обороны Азербайджана, в ежедневном режиме распространяет ложные сведения о, якобы, нарушениях режима прекращения огня со стороны Армии обороны Нагорного Карабаха в зоне ответственности российских миротворцев. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Армении. «Примечательно, что в информационных материалах, публикуемых российскими миротворцами, зафиксированы нарушения режима прекращения огня только с азербайджанской стороны.
Учитывая уже ставший традиционным азербайджанский опыт по обеспечению «информационной почвы» для очередных действий по применению силы, с самого начала искусственно перелагая ответственность за будущие действия на другую сторону, есть серьезнейшие опасения того, что военно-политическое руководство Азербайджана, вопреки всем взятым на себя обязательствам, подготавливает почву для очередных агрессивных действий и этнических чисток в Нагорном Карабахе.
Призываем российские миротворческие силы строго следить за соблюдением режима прекращения огня и расследовать все озвучиваемые Азербайджаном заявления, публично представляя положение дел. В то же время Республика Армения подтверждает свою позицию о необходимости направления в Нагорный Карабах международной миссии по сбору фактов, которая также может предоставить достоверную и беспристрастную информацию как о ситуации на линии соприкосновения сторон, так и о гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, вызванном в результате нарушения деятельности Лачинского коридора по причине незаконного установления Азербайджаном КПП с нарушением норм заявления от 9 ноября 2020 года, блокированием поставок природного газа и электрической энергии в Нагорный Карабах, обстрела граждан, осуществляющих сельскохозяйственные работы, и сельскохозяйственной техники.
Республика Армения уверена, что адресация вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма актуальна и неотложна, и призывает международное сообщество содействовать этому процессу»,- говорится в заявлении.