Կխստացվեն կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող միջոցառումները․ վարչապետի մոտ հանձնաժողովի նիստ է կայացել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Մեր այն սպասումը և կանխատեսումը, թե նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակն առնվազն մեկ տարի տևելու է, ըստ էության արդարացան և արդարանում են, և հիմա ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսը շարունակում է տարածվել: Նոր հանգամանքը, որ ի հայտ է եկել, պատվաստանյութերի կիրառումն է, և մենք այսօր կքննարկենք այս պահին կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը Հայաստանում և մեր անելիքները, մասնավորապես՝ պատվաստման քաղաքականությունը, պատվաստանյութերի ձեռքբերման առումով մեր պայմանավորվածությունները, հետագա քայլերը»:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է Հայաստանում համաճարակային իրավիճակը՝ նշելով, որ այսօրվա դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 190741 դեպք, որից 172096-ը՝ առողջացած, 3476-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 14287 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 842817 թեստավորում: Վիճակագրական տվյալներ են ներկայացվել վարակի վերարտադրողության ցուցանիշի, դեպքայնության աճի, մահճակալային ֆոնդի զբաղվածության և առկա հիվանդանոցային կարողությունների վերաբերյալ: Նախարարը նշել է, որ նշված ցուցանիշների վերջին 7 օրվա համեմատականը մտահոգիչ է, Հայաստանում կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ և վերահսկողական միջոցառումները չխստացնելու պարագայում կվատթարանա:
Ա. Ավանեսյանն անդրադարձել է Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման գործընթացին, որի շրջանակում երեկ՝ մարտի 28-ին, Հայաստան է ներկրվել պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը՝ 24 հազար դեղաչափ: Այն նախատեսված է ռիսկային խմբերի շրջանում, կամավորության սկզբունքով, կորոնավիրուսի դեմ պատվաստելու համար: Ներկրված պատվաստանյութի արդյունավետության և անվտանգության տվյալները համապատասխանում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության սահմանած չափանիշներին: Զեկուցվել է նաև Covid-19 դեմ պատվաստանյութի հաջորդ խմբաքանակների ձեռքբերման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
Նիստում քննարկվել են կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու ուղղությամբ առաջնահերթ անելիքները: Վարչապետն առաջարկել է աշխատանքները կազմակերպել հետևյալ ուղղություններով՝ պատվաստման շարունակական գործընթաց, դիմակների կրման մակարդակի բարձրացում, վերահսկողական միջոցառումների խստացում և հիվանդանոցային ներուժի ավելացում: Այս կապակցությամբ քննարկվել են մի շարք առաջարկներ, այդ թվում՝ պատվաստանյութերի այլ տեսակների ձեռքբերման առնչությամբ: Արծարծվել են հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում կանխարգելիչ միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Ընդգծվել է, որ պետք է աշխատանքներն իրականացնել կորոնավիրուսի նախորդ ճգնաժամային շրջաններում կիրառած սկզբունքների և փորձի հիման վրա:
Վարչապետը հանձնարարել է ակտիվացնել տեսչական ստուգումները, հատկապես փակ տարածքներում և հանրային տրանսպորտում, շարունակել հանրային լայն իրազեկումը դիմակի կրման մշակույթը տարածելու ուղղությամբ և կենտրոնանալ պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակների ձեռքբերման աշխատանքների վրա:

В Армении будут усилены мероприятия по предотвращению распространения коронавируса
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения.
Как сообщает пресс-служба правительства, в своей речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Наш прогноз о том, что эпидемия коронавируса нового типа продлится не меньше года, сбылся, и коронавирус продолжает до сих пор распространяться во всем мире. Появилось новое обстоятельство - использование вакцин, и сегодня мы обсудим текущую ситуацию с коронавирусом в Армении и наши дальнейшие действия, в частности, политику вакцинации, наши договоренности о приобретении вакцин, дальнейшие шаги”.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила эпидемическую ситуацию в Армении, отметив, что на сегодняшний день подтверждено 190741 случай заболевания коронавирусной инфекцией, из которых 172096 случаев выздоровели, а 3476 случаев имели летальный исход. В настоящее время лечение от коронавируса проходят 14 287 пациентов. Всего было проведено 842817 тестов. Были представлены статистические данные о показателе воспроизводимости инфекции, росте заболеваемости, занятости коечного фонда и доступной вместимости больниц. Министр отметила, что сравнение показателей последних 7 дней вызывает беспокойство, ситуация с эпидемией коронавируса в Армении остается напряженной и ухудшится, если не будут ужесточены контрольные мероприятия.
Аванесян коснулась процесса приобретения вакцины против Covid-19, в рамках которого вчера, 28 марта, в Армению была импортирована первая партия вакцины - 24 тысячи доз. Эта партия предназначена для добровольной вакцинации от коронавируса среди представителей групп риска. Данные об эффективности и безопасности импортированной вакцины соответствуют стандартам, установленным Всемирной организацией здравоохранения. Было также доложено, что ведутся работы по приобретению следующих партий вакцины против Covid-19.
В ходе заседания были обсуждены первоочередные меры по предотвращению распространения коронавируса. Премьер-министр предложил организовать работу по следующим направлениям: непрерывный процесс вакцинации, повышение уровня ношения масок, ужесточение контрольных мероприятий, повышение больничного потенциала. В этой связи был обсужден ряд предложений, включая приобретение других типов вакцин. Были обсуждены вопросы, связанные с профилактическими мерами в общеобразовательных учебных заведениях. Было подчеркнуто, что должны быть проведены работы на основе принципов и опыта, приобретенных в ходе предыдущих кризисных этапов коронавируса.
Премьер-министр поручил усилить инспекционные проверки, особенно в закрытых территориях и общественном транспорте, продолжить информирование населения о распространении культуры ношения маски, сосредоточиться на приобретении новых партий вакцин.