Խորհրդարանը վավերացրեց Հայաստանում ԵՄ առաքելության կարգավիճակի մասին համաձայնագիրը
Ազգային ժողովը վավերացրեց «ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև Հայաստանում ԵՄ առաքելության (ՀԵՄԱ) կարգավիճակի մասին» համաձայնագիրը:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 57 պատգամավոր, դեմ` 0, ձեռնպահ` 27:
Համաձայնագիրը կարգավորում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեությունը՝ տարածվելով առաքելության և նրա անձնակազմի վրա և նախանշելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առաքելության գործառույթները։ Առաքելության գործունեությունը կարգավորվում է ոչ միայն ՀՀ արևելյան սահմանների կայունության ապահովման, այլև ԵՄ-Հայաստան քաղաքական հարաբերությունների մերձեցման արագընթաց գործընթացների տեսանկյունից։
Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ առաքելությունը, այդ թվում՝ դրա բաղադրատարրերը, ստորաբաժանումները, գլխամասային գրասենյակները և անձնակազմը մաքսային և հարկային հարցերում Հայաստանի Հանրապետության իրավասու գերատեսչությունների կողմից դիտարկվելու են որպես դիվանագիտական կարգավիճակ ունեցող ներկայացուցչություն։
Համաձայնագրով հստակեցվում են նաև Հայաստանում ԵՄ առաքելության բնականոն գործունեության ապահովմանն ուղղված պատկան մարմինների գործառույթները, Հայաստանի տարածքում սահմանի հատման, տեղաշարժի ընթացակարգերի, առաքելությանը տրվող արտոնություններն ու անձեռնմխելիությունը, ինչպես նաև քրեական իրավազորությունը, անվտանգությունը, տեղեկությունների հասանելիությանն առնչվող այլ հարցեր։

Парламент ратифицировал соглашение о статусе миссии ЕС в Армении
Национальное собрание РА ратифицировало Соглашение между Республикой Армения и Европейским Союзом о статусе миссии Европейского Союза в Армении (EUM).  Проект был принят 57 голосами «за», 0 «против» при 27 воздержавшихся.
Соглашение регулирует деятельность миссии ЕС в Армении, охватывая миссию и ее персонал, а также уточняя функции миссии на территории Республики Армения. Деятельность миссии регулируется не только с точки зрения обеспечения стабильности восточных границ Армении, но и с точки зрения быстрых процессов сближения политических отношений ЕС-Армения.
Миссия ЕС в Республике Армения, включая все ее компоненты: подразделения, штаб-квартиру и персонал, будет рассматриваться компетентными органами Республики Армения как представительство с дипломатическим статусом в таможенных и налоговых вопросах.
Соглашение также определяет функции соответствующих органов, направленные на обеспечение  деятельности миссии ЕС в Армении, процедуры пересечения границы и передвижения по территории Армении, привилегии и иммунитет, предоставленные миссии, а также правовую юрисдикцию, безопасность и другие вопросы, связанные с доступом к информации.