«Խաղաղության խաչմերուկը» կարող է ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի կարևոր նախադրյալ դառնալ․ Բուրիչ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Բուրիչի այցը Հայաստան և կարևորել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵԽ 2023-2026 թթ Գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքին ու Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչմանը միտված քայլերին: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունն ու քաղաքական կամքի առկայությունը: Վարչապետն անդրադառնալով Եվրոպայի խորհրդի հետ գործակցության հարուստ օրակարգին՝ կարեւորել է ԵԽ-ի դերը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց խնդիրների հասցեագրման և միջազգային աջակցության ցուցաբերման գործում։
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հավելել Եվրոպայի խորհրդի և ՀՀ կառավարության սերտ գործակցությունը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի խոսքով՝ Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարությունն արդյունավետ կերպով է կյանքի կոչում բարեփոխումները տարբեր ուղղություններով:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններին: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները: Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի կարեւոր նախադրյալ դառնալ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից օժանդակության հետագա քայլերին վերաբերող հարցեր:

Генсек СЕ похвалила проект правительства Армении «Перекресток мира»
Премьер-министр приветствовал визит госпожи Бурич в Армению и подчеркнул важность сотрудничества с Советом Европы. На встрече был затронут ход выполнения плана действий Армения-СЕ на 2023-2026 годы и шаги, направленные на претворение в жизнь повестки демократических реформ в Армении. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул приверженность правительства Армении и наличие политической воли. Коснувшись насыщенной повестки дня сотрудничества с Советом Европы, премьер-министр подчеркнул роль СЕ в решении проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и оказании международной поддержки.
Генеральный секретарь Совета Европы поблагодарила за теплый прием и добавила, что Совет Европы и правительство Армении тесно сотрудничают, в том числе в направлении осуществления институциональных реформ в Армении. По словам Марии Пейчинович Бурич, в период, полный вызовов для Армении, правительство РА эффективно претворяет в жизнь реформы в различных направлениях.
Были затронуты события, происходящие в регионе, процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений, возможности разблокирования региональных транспортных инфраструктур. Премьер-министр Пашинян представил проект правительства Армении «Перекресток мира» и его принципы. генеральный секретарь Совета Европы отметила, что проект «Перекресток мира» может стать важной предпосылкой для армяно-азербайджанского мирного процесса.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, дальнейших шагов международного сообщества по оказанию помощи в их решении.