«Հայաստան-Սփյուռք փոխհարաբերությունների ամրապնդում, հայապահպանություն և հայրենադարձություն՝ Հայաստան։
Սփյուռքահայության հետ կապված՝ Հայաստանի կառավարության առաքելությունը պետք է լինի աշխարհասփյուռ հայերի համախմբումը, Հայաստան-Սփյուռք կապի ամրապնդումն ապահովելը, ինչպես նաև աշխարհասփյուռ հայության՝ դեպի Հայաստան հայրենադարձության նպաստելն ու աջակցելը:
Հայաստանի ղեկավարը՝ գերագույն հրամանատարը, պարտավոր է ոչ միայն պաշտպանել Հայաստանում բնակվող յուրաքանչյուր քաղաքացու, այլ նաև ամբողջ Սփյուռքում բնակվող յուրաքանչյուր հայ մարդու, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու իրավունքները:
Հայաստանի ղեկավարը պետք է կոչ անի բոլոր սփյուռքահայերին՝ ժամ առաջ վերադառնալ Հայաստան և Արցախ՝ մշտական բնակություն հաստատելու Հայաստանում և Արցախում՝ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Արցախում ազատվելով բոլոր հարկերից:
«Հայրենադարձություն՝ Հայաստան»-ի գլխավոր նպատակը կլինի այն, որ Սփյուռքում բնակվող հայ ընտանիքները վերադառնան և կառչեն Հայոց Սուրբ հողից և կայանան Հայոց Սուրբ հողի վրա:
Հայաստանի կառավարությունը պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնի Ջավախքին և ջավախահայությանն այնպես, ինչպես Արցախին և արցախահայությանը»,- գրել է նա։

Основные положения Национального плана Хачика Асряна по построению военно-социальной Армении
Председатель партии «Армянские Орлы. Единая Армения» Хачик Асрян  продолжает представлять основные положения Национального плана  по построению военно-социальной Армении.
«Укрепление взаимоотношений Армения-Диаспора, сохранение армянской идентичности и репатриация в Армению.
Миссия правительства Армении, связанная с армянами из диаспоры, должна заключаться в объединении армян всего мира, обеспечении и укреплении связей Армения-Диаспора, а также содействию в продвижении и поддержке репатриации армян всего мира в Армению.
Руководитель Армении - Верховный главнокомандующий, обязан защищать не только права каждого гражданина проживающего в Армении, но и права каждого армянина, проживающего в диаспоре, гражданина Республики Армения.
Руководитель Армении должен призвать всех армян диаспоры как можно раньше вернуться в Армению и Арцах, на постоянное жительство в Армению и Арцах, избавившись от всех налогов в Арцахе, в течение последующих 5 лет.
Основная цель «Репатриации в Армению» будет заключаться в том, чтобы армянские семьи, проживающие в диаспоре, вернулись, цеплялись за Святую Землю Армении и состоялись на Святой Земле Армении.
Правительство Армении должно уделять особое внимание Джавахку, армянам Джавахка, так же, как Арцаху, армянам Арцаха»,-написал он.