Կգրանցվի ընկերություն, որի բաժնետոմսերը բաշխվելու են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև.  Կոստանյանը մանրամասներ է ներկայացրել «Թրամփի ուղի» նախագծից
Կգրանցվի ընկերություն, որի բաժնետոմսերը բաշխվելու են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև. Կոստանյանը մանրամասներ է ներկայացրել «Թրամփի ուղի» նախագծից
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը որոշ մանրամասներ է բացահայտել «Թրամփի ուղի» նախագծի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կոստանյանը թեմային անդրադարձել է իրանական IRNA գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Կոստանյանը մասնավորապես հայտարարել է՝ «Թրամփի ուղի» նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է, որ Հայաստանում կգրանցվի ընկերություն, որի բաժնետոմսերը կբաշխվեն Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև, բայց դա չի նշանակում ԱՄՆ անվտանգային ներկայություն տարածաշրջանում:
Ստորև կարող եք կարդալ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալի ամբողջական հարցազրույցը.
-Բարի կեսօր, պարոն փոխնախարար։ Շատ շնորհակալ եմ այս հնարավորության և այն ժամանակի համար, որ հատկացրել եք մեզ Թեհրան կատարած Ձեր  շատ կարևոր այցի ընթացքում։ Ես կցանկանայի հարցնել երկկողմ հարաբերությունների, Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունների ներկա վիճակի վերաբերյալ Ձեր գնահատականների, ինչպես նաև դրանց զարգացման և ընդլայնման ներուժի մասին։
-Հայաստանի անկախությունից ի վեր Իրանն ու Հայաստանը՝ որպես երկու ազգեր, ունեցել են շատ լավ, իսկապես բացառիկ հարաբերություններ։ 1991 թվականից ի վեր մեր երկկողմ կապերը կայուն զարգանում են։ Այսօր մեր երկու երկրների, մեր ղեկավարների և մեր կառավարությունների միջև հարաբերությունները շատ յուրահատուկ են և մեծ նշանակություն ունեն մեզ համար: Ես կարծում եմ, որ այս հարաբերությունները ռազմավարական բնույթի են, և վստահ եմ, որ նախագահ Փեզեշքիանի՝ Երևան կատարելիք այցը դրանք կբարձրացնի ավելի բարձր մակարդակի։
Այս հարաբերություններն ընդգրկում են համագործակցության լայն շրջանակ՝ քաղաքականությունից մինչև տնտեսություն: Վերջին տարիներին մենք զգալի արդյունքների ենք հասել առևտրի ոլորտում և մեր կառավարությունների միջև հավակնոտ նպատակներ ենք սահմանել՝ նախ հասնել 1 միլիարդ դոլարի առևտրային շրջանառության, ապա ձգտել 3 միլիարդ դոլարի: Իրանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները իսկապես եզակի են, և մենք դրանք դիտարկում ենք շատ ավելին, քան պարզապես էներգետիկ կամ քաղաքական ոլորտներում համագործակցությունն է, քանի որ լավ հարևանի հետ հարաբերություններ ունենալը մեզ համար առաջնահերթություն է: Այս առաջնահերթությունն արձանագրված է մեր կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում, և կարող եմ ասել, որ կառավարության գործողությունների ծրագրում սահմանված քաղաքականությունն ու չափանիշները հաջողությամբ իրականացվում են։
-Ինչպես գիտեք, Վաշինգտոնում Երևանի և Բաքվի միջև համաձայնագրից  հետո այս հարցը Իրանում լրատվամիջոցների գլխագրերում էր։ Կցանկանայի հարցնել այս թեմայի վերաբերյալ։ Ձեր կարծիքով ի՞նչ ազդեցություն կունենա այս համաձայնագիրը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա։
-Շնորհակալություն հարցի համար։ Կարծում եմ, որ այս պատմական զարգացումը ոչ միայն Իրանում հայտնվեց գլխագրերում, այլև ամբողջ աշխարհում։ Մեզ համար կարևոր է լսել եղբայրական երկրների, հատկապես Իրանի արձագանքներն ու կարծիքները։ Մենք գնահատում ենք Իրանի արտաքին գործերի նախարարության հավասարակշռված հայտարարությունը, ինչպես նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարարի և նախագահի հետագա հայտարարությունները։ Կարծում եմ, որ մենք այժմ մտնում ենք հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նոր դարաշրջան, որտեղ երկու երկրներն ու նրանց առաջնորդները բացահայտորեն հաստատել են իրենց հանձնառությունը խաղաղությանը։ Սա դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն մեր երկկողմ հարաբերությունների, այլև տարածաշրջանային դինամիկայի վրա՝ քաղաքականությունից մինչև տնտեսություն։
Ադրբեջանի հետ մեր առանցքային համաձայնագրերից մեկը տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների վերաբացման մասին է՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ լիակատար փոխադարձ հարգանքով։ Գործնականում սա նոր դռներ կբացի Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթուղային համագործակցության համար, այդ թվում՝ Նախիջևան-Ջուլֆա երկաթուղային գծի միջոցով, ինչը կնշանակի Իրանի երկաթուղային հասանալիություն դեպի Հայաստան և, ի վերջո, դեպի Սև ծով։
-Ինչպե՞ս եք տեսնում Իրանի տեղը այս հավասարման մեջ: Եվ ինչպիսի՞ն է առաջ շարժվելու հարցում «3+3»-ի նման տարածաշրջանային մեխանիզմների դերի վերաբերյալ Երևանի տեսակետը։
Իրանի դերի վերաբերյալ՝ հատկապես Իրանի կողմից առաջարկված «3+3» տարածաշրջանային մեխանիզմի շրջանակներում, պետք է ասեմ, որ Հայաստանն այս հարթակի աշխատանքներին մասնակցել է առաջին իսկ հանդիպումից՝ սկզբում փոխնախարարների մակարդակով, իսկ ավելի ուշ՝ նախարարների մակարդակով: Մենք կարծում ենք, որ այս երկխոսության ձևաչափը կարող է հարմար հարթակ հանդիսանալ տարածաշրջանային նախագծերի, մասնավորապես կապի նախագծերի քննարկման համար: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին զարգացումները և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների վերաբացման սկզբունքային համաձայնությունը նոր գլուխ են բացել երկխոսության համար, այդ թվում՝ «3+3» ձևաչափով: Նախարարական վերջին հայտարարության համաձայն՝ հաջորդ հանդիպումը պետք է անցկացվի կա՛մ Երևանում, կա՛մ Բաքվում, և մենք նաև նկատի ունենք ադրբեջանական կողմի հետ երկկողմ խորհրդակցությունները:
-Հաշվի առնելով Վաշինգտոնի դերը այս համաձայնագրում, ո՞րն է Երևանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում Միացյալ Նահանգների կամ որևէ երրորդ կողմի ներկայության վերաբերյալ: Եվ ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ Միացյալ Նահանգները բացասական դեր չի խաղա տարածաշրջանային երկրների դեմ:
-Այս համաձայնագրի և Միացյալ Նահանգների դերի շուրջ Թեհրանի մտահոգությունների վերաբերյալ պետք է ասեմ, որ սա երեկ և այսօր մեր քննարկումների հիմնական թեմաներից մեկն էր, և որ այդ զգայունությունները հաշվի են առնվել «Թրամփի ուղի» անունով հայտնի կապի նախագծի վերաբերյալ նախնական բանակցություններում:
Այս նախագծի որոշ մանրամասներ արդեն որոշվել և համաձայնեցվել են, որոնք ես կիսել եմ իրանական կողմի հետ, և ես պատրաստ եմ դրանց մասին հրապարակային հայտարարել: Նախատեսվում է, որ Հայաստանում կգրանցվի ընկերություն, որի բաժնետոմսերը կբաշխվեն Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև, բայց դա չի նշանակում ԱՄՆ անվտանգության ներկայություն տարածաշրջանում: Մենք հասկանում ենք, որ սա իրանական կողմի հիմնական մտահոգություններից մեկն է եղել, և ես կարծում եմ, որ այս մտահոգությունը հասցեագրվել է։
Մեզ համար Իրան-Հայաստան սահմանի և դրա անցակետերի անխափան և անխոչընդոտ գործունեությունը ապրանքների և ուղևորների տեղաշարժի համար ռազմավարական նշանակություն ունի, և մենք այս առումով որևէ խոչընդոտ չենք սպասում: Հաղորդակցության ուղիների բացումը՝ ներառյալ երեք նոր նախագծերը, կիրականացվի երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հիման վրա, ինչն ինքնին ևս մեկ երաշխիք է։
-Արդյո՞ք Հայաստանը չի կիսում այն մտահոգությունը, որ ԱՄՆ ներկայությունն այս տարածաշրջանում կարող է հանգեցնել տարածաշրջանային տերությունների և Վաշինգտոնի միջև իշխանության համար պայքարի։
-Մեր ընդհանուր դիրքորոշումը հաղորդակցության ուղիների բացման վերաբերյալ ուրվագծվել է ՀՀ վարչապետի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ։ Մենք կարծում ենք, որ այս բացումը չպետք է հանգեցնի նոր աշխարհաքաղաքական սահմանափակումների, այլ պետք է ծառայի որպես վստահության ամրապնդման միջոց աշխարհաքաղաքական տերությունների միջև։ Գործնականում ԱՄՆ բաժնետոմսերը Հայաստանում գրանցված ընկերությունում օգուտ կբերեն ԱՄՆ-ին, Իրանը կշահի Սև ծովին հասանելիություն ստանալուց, և մենք կկարողանանք կապվել Ռուսաստանի հետ Ադրբեջանի երկաթուղային գծով։ Մենք հույս ունենք, որ այս փոխադարձ տնտեսական փոխկախվածությունը կծառայի որպես համագործակցության կամուրջ, այլ ոչ թե խոչընդոտ։
-Ես ստացել եմ իմ հաջորդ հարցի պատասխանի մի մասը Ձեր նախորդ պատասխաններում, բայց, հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, ես կցանկանայի հարցնել՝ արդյոք Թեհրանի մտահոգությունը և այն կարևորությունը, որը նա տալիս է Հայաստանի հետ իր կարճ, բայց նշանակալի և պատմական սահմանին, Երևանը հաշվի է առնում  բանակցություններում։
-Թեհրանի հիմնական մտահոգություններից մեկը Իրան-Հայաստան պատմական սահմանն է։ Մենք գնահատում ենք այս սահմանը և շնորհակալ ենք վերջին տարիներին Իրանի քաղաքական աջակցության համար այս հարցում: Այս դիրքորոշումը մեզ համար նույն կարևորությունն ունի, ինչ Իրանի համար, և այն ոչ մի դեպքում չի փոխվի: Մենք անհրաժեշտ երաշխիքներ ենք տվել իրանական կողմին։ Ներկայում մենք լայնածավալ նախապատրաստություններ ենք իրականացնում նախագահ Փեզեշքիանին Երևանում ընդունելու համար: Ես կարծում եմ, որ այս պատմական և երկար սպասված այցը կամրապնդի մեր երկու երկրների քաղաքական մտերմությունը և կբացի տնտեսական համագործակցության նոր ուղիներ։
-Կարո՞ղ եք ասել, թե համագործակցության քանի փաստաթուղթ կստորագրվի այս այցի ընթացքում։
-Մենք ակնկալում ենք, որ երկու երկրների միջև կարևոր փաստաթղթեր կստորագրվեն՝ չնայած որոշ մանրամասներ այժմ գաղտնի ենք պահում։
-Նախագահ Փեզեշքիանի՝ Հայաստան այցին ընդառաջ ես կցանկանայի խնդրել ձեզ ուղերձ հղել Իրանի ժողովրդին։
-Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդը խորը հարգանք ունեն Իրանի առաջնորդի, կառավարության և ժողովրդի նկատմամբ: Մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունեն և երբեք չեն լինի աշխարհաքաղաքական սակարկումների առարկա։ Մենք գնահատում ենք այս հարաբերությունները, որոնք հազարամյակների պատմություն ունեն, և մենք դրանք պետք է ավելի ամուր և դիմակայուն վիճակում փոխանցենք ապագա սերունդներին։ Սա է իմ կառավարության համոզմունքն ու ուղերձը։ Շնորհակալություն։

Будет зарегистрирована компания, акции которой будут распределены между Арменией и США - Костанян представил подробности проекта «Дорога Трампа»
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян раскрыл некоторые подробности проекта «Дорога Трампа».
Как сообщает «Арменпресс», Костанян затронул эту тему в интервью иранскому агентству IRNA.
Костанян, в частности, отметил, что в рамках проекта «Дорога Трампа» планируется зарегистрировать в Армении компанию, акции которой будут распределены между Арменией и США, однако это не означает присутствия сил безопасности США в регионе.
Ниже вы можете прочитать полное интервью заместителя министра иностранных дел Армении.
- Добрый день, господин заместитель министра. Большое спасибо за эту возможность и за время, которое Вы уделили нам во время Вашего очень важного визита в Тегеран. Я хотел бы спросить Вас о Вашей оценке двусторонних отношений, текущего состояния отношений между Ираном и Арменией, а также потенциала их развития и расширения.
- С момента обретения Арменией независимости Иран и Армения, как два государства, поддерживали очень хорошие, поистине исключительные отношения. С 1991 года наши двусторонние связи стабильно развиваются. Сегодня отношения между нашими странами, нашими лидерами и нашими правительствами являются особенными и имеют для нас большое значение. Я считаю, что эти отношения носят стратегический характер, и уверен, что предстоящий визит президента Пезешкиана в Ереван выведет их на более высокий уровень.
Эти отношения охватывают широкий спектр сотрудничества – от политики до экономики. В последние годы мы добились значительных результатов в сфере торговли и поставили перед нашими правительствами амбициозные цели - сначала достичь товарооборота в 1 миллиард долларов, а затем стремиться к 3 миллиардам долларов. Отношения Армении с Ираном поистине уникальны, и мы рассматриваем их как нечто большее, чем просто сотрудничество в энергетической или политической сферах, поскольку отношения с добрым соседом являются для нас приоритетом. Этот приоритет закреплён в программе нашего правительства на 2021–2026 годы, и я могу сказать, что политика и стандарты, изложенные в плане действий правительства, успешно реализуются.
– Как Вы знаете, после соглашения между Ереваном и Баку в Вашингтоне этот вопрос оказался в заголовках иранских СМИ. Я хотел бы задать Вам вопрос на эту тему. Какое влияние, по Вашему мнению, это соглашение окажет на региональную безопасность и стабильность?
– Спасибо за вопрос. Думаю, что это историческое событие оказалось в центре внимания СМИ не только в Иране, но и во всем мире. Нам важно услышать реакцию и мнение братских стран, особенно Ирана. Мы высоко ценим взвешенное заявление МИД Ирана, а также последующие заявления министра иностранных дел и президента Ирана. Я считаю, что мы вступаем в новую эру в армяно-азербайджанских отношениях, где обе страны и их лидеры открыто подтвердили свою приверженность миру. Это окажет положительное влияние не только на наши двусторонние отношения, но и на региональную динамику, от политики до экономики.
Одно из наших ключевых соглашений с Азербайджаном – это возобновление работы коммуникаций в регионе при полном взаимном уважении суверенитета, юрисдикции и территориальной целостности стран. На практике это откроет новые возможности для железнодорожного сотрудничества между Арменией и Ираном, в том числе посредством железнодорожной линии Нахичевань-Джульфа, что будет означать железнодорожный выход Ирана к Армении и, в конечном итоге, к Черному морю.
– Каким Вы видите место Ирана в этом уравнении? И каково мнение Еревана о роли региональных механизмов, таких как «3+3», в продвижении вперёд?
- Что касается роли Ирана, особенно в рамках предложенного Ираном регионального механизма «3+3», должен сказать, что Армения участвует в работе этой платформы с самой первой встречи, сначала на уровне заместителей министров, а затем и на уровне министров. Мы считаем, что этот формат диалога может стать подходящей площадкой для обсуждения региональных проектов, в частности, коммуникационных. Недавние события между Арменией и Азербайджаном и принципиальная договорённость о возобновлении работы региональных коммуникаций открыли новую главу для диалога, в том числе в формате «3+3». Согласно последнему заявлению министров, следующая встреча должна состояться либо в Ереване, либо в Баку, и мы также имеем в виду двусторонние консультации с азербайджанской стороной.
– Учитывая роль Вашингтона в этом соглашении, какова позиция Еревана относительно присутствия США или какой-либо третьей стороны в регионе? И какие существуют гарантии того, что США не сыграют негативную роль против стран региона?
– Что касается обеспокоенности Тегерана этим соглашением и ролью США, должен сказать, что это было одной из главных тем наших обсуждений вчера и сегодня и что эти деликатные моменты были учтены в ходе предварительных переговоров по проекту соединения, известному как «Дорога Трампа».
Некоторые детали этого проекта уже определены и согласованы, я поделился ими с иранской стороной и готов опубликовать их. Предполагается, что в Армении будет зарегистрирована компания, акции которой будут разделены между Арменией и США, но это не означает присутствия США в сфере безопасности в регионе. Мы понимаем, что это было одним из главных опасений иранской стороны, и я считаю, что эти опасения были учтены. Для нас бесперебойное и беспрепятственное функционирование ирано-армянской границы и её контрольно-пропускных пунктов имеет стратегическое значение для перемещения товаров и пассажиров, и мы не ожидаем никаких препятствий в этом отношении. Открытие путей сообщения, включая три новых проекта, будет осуществляться на основе суверенитета и юрисдикции стран, что само по себе является ещё одной гарантией.
– Разве Армения не разделяет опасений, что присутствие США в этом регионе может привести к борьбе за власть между региональными державами и Вашингтоном?
– Наша общая позиция по вопросу открытия коммуникаций была изложена в инициативе премьер-министра Армении «Перекрёсток мира». Мы считаем, что это открытие не должно привести к новым геополитическим ограничениям, а должно служить средством укрепления доверия между геополитическими державами. На практике, доля США в компании, зарегистрированной в Армении, принесёт пользу США, Ирану – выход к Чёрному морю, а мы сможем соединиться с Россией через железную дорогу Азербайджана. Мы надеемся, что эта взаимозависимость в экономической сфере станет мостом к сотрудничеству, а не препятствием.
– Часть ответа на мой следующий вопрос я получил в Ваших предыдущих ответах, но, учитывая важность проблемы, хотел бы спросить, учитывает ли Ереван в ходе переговоров обеспокоенность Тегерана и то значение, которое он придаёт своей короткой, но важной исторической границе с Арменией.
– Одна из главных обеспокоенностей Тегерана – это ирано-армянская историческая граница. Мы ценим эту границу и благодарны Ирану за политическую поддержку в этом вопросе в последние годы. Эта позиция так же важна для нас, как и для Ирана, и не изменится ни при каких обстоятельствах. Мы предоставили иранской стороне необходимые гарантии. В настоящее время мы активно готовимся к встрече президента Пезешкиана в Ереване. Уверен, что этот исторический и долгожданный визит укрепит политическое сближение наших двух стран и откроет новые возможности для экономического сотрудничества.
— Могли бы Вы сообщить, сколько документов о сотрудничестве будет подписано в ходе этого визита?
— Мы ожидаем подписания важных документов между двумя странами, хотя некоторые подробности пока держим в секрете.
— В преддверии визита президента Пезешкиана в Армению я хотел бы попросить Вас передать послание иранскому народу.
— Правительство и народ Армении глубоко уважают лидера, правительство и народ Ирана. Отношения между нашими странами имеют для нас стратегическое значение и никогда не станут предметом геополитического торга. Мы ценим эти отношения, имеющие тысячелетнюю историю, и должны передать их будущим поколениям более прочными и устойчивыми. В этом убеждение и послание моего правительства. Спасибо.