Կարևորում ենք ՌԴ խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը՝ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման նպատակով. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով Արցախի Նորշեն գյուղի մերձակայքում վիրավորվել է Արցախի պաշտպանության բանակի 6 զինծառայող։
«Ադրբեջանական կողմը շարունակել է հրադադարի խախտումները նաև այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ՝ գնդակոծելով Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան:
Արձանագրում ենք, որ ադրբեջանական կողմից մեկ շաբաթվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտման երկրորդ լուրջ միջադեպն է, որի արդյունքում տուժում են քաղաքացիական և զինվորական անձինք:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ դիպուկահար կրակոցից սպանվել էր քաղաքացիական անձ Արամ Տեփնանցը․ ՀՀ ԱԳՆ համապատասխան հայտարարության մեջ հստակ նշված էր այդ հանցագործությունը պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։
Կարևորում ենք ՌԴ խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը՝ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և հետագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Ереван строго осуждает очередное нарушение режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана
МИД Армении строго осуждает грубое нарушение режима прекращения огня 14 октября со стороны ВС Азербайджана, в результате чего в окрестностях села Норшен Арцаха были ранены 6 военнослужащих Армии обороны.
В сообщении МИД РА, в частности, говорится, что азербайджанская сторона продолжила нарушать режим прекращения огня и сегодня - 15 октября в северо-восточном направлении Арцаха, обстреляв санитарную машину Армии обороны. «Констатируем, что это второй случай нарушения режима прекращения огня за текущую неделю со стороны Азербайджана. В результате этих инцидентов страдают как мирные жители, так и военнослужащие. Напомним, что 9 октября во время осуществления сельскохозяйственных работ близ арцахского города Мартакерт снайперским выстрелом был убит Арам Тепнанц.
МИД РА в своем заявлении подчеркнул необходимость надлежащего расследования этого преступления и привлечения виновных к ответственности. Мы придаем важность реализации необходимых шагов для безоговорочного соблюдения режима прекращения огня и предотвращения подобных инцидентов в дальнейшем при посредничестве миротворческих сил РФ»,- говорится в заявлении.