Կառավարությունը Գագիկ Ծառուկյանի ծխախոտի բիզնեսին 16․5 մլրդ դրամի արտոնություն կտա
Գագիկ Ծառուկյանն ընդլայնում է իր բիզնես գործունեությունը նաև ծխախոտի արտադրության ոլորտում։ ԲՀԿ ղեկավար, Փաշինյանի երբեմնի սուր քննադատ ու վարչապետի հրաժարականը պահանջող Ծառուկյանին այս բիզնեսում հաջողությունների հասնելու համար կառավարությունն արտոնություն կտա։
«Մուլտի Տաբակ» ՍՊ ընկերությունը նախատեսում է ծխախոտի արտադրության հումք ներկրել` Կոտայքի մարզի գործարանում ծխախոտ արտադարելու համար։ Արտադրությունը սկսելու համար նախատեսում է 162.6 մլրդ դրամի ապրանքներ ներկրել, որոնց մաքսատուրքը կազմում է 16․5 մլրդ դրամ։ Ծառուկյանն այժմ դիմել է կառավարությանը, որպեսզի իրեն ազատեն մաքսատուրքից։
Ըստ որոշման նախագծի՝ գործարարին կառավարությունը չի մերժի։ Հայաստանի միլիարդատեր գործարար Գագիկ Ծառուկյանը 16․5 մլրդ դրամը չի ցանկանում պետբյուջե վճարել և որպես հիմնավորում ներկայացնում է այն, որ ծխախոտի արտադրության շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել 59 մլրդ դրամի ներդրում։ Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ստեղծել 100 նոր աշխատատեղ՝ 350 հազար դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։ «Մուլտի Տաբակ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2019 թվականին և, ըստ Ծառուկյանի ներկայացրած հայտարարագրի, 100 տոկոսով պատկանում է վերջինիս։
Նշենք, որ ավելի վաղ կառավարությունը Ծառուկյանին պատկանող մեկ այլ ընկերության՝ «Օնիրա քլաբ»-ի համար 5,6 միլիարդ դրամի փոխհատուցում էր տվել պետական բյուջեից։ Այս ընկերությունը կազմակերպում է «Շանգրի լա» խաղատան աշխատանքերը։

Правительство Армении предоставило Гагику Царукяну очередную привилегию в размере 16,5 млрд. драмов
Правительство Армении на сегодняшнем заседании рассмотрело вопрос «Об удовлетворении заявки, представленной обществом с ограниченной ответственностью «Мульти табак» для пользования тарифной привилегией освобождения от ввозной таможенной пошлины на технологическое оборудование, их составные и комплектующие части, сырье и (или) материалы, ввозимые в рамках инвестиционной программы, осуществляемой в приоритетной сфере».
Сырье, импортируемое компанией «Мульти табак», планируется использовать для производства табака. Производство будет осуществляться в Котайкской области РА. Как отмечается в проекте, в рамках программы планируется осуществить инвестиции в размере 59 млрд. драмов.
В рамках инвестиционной программы планируется создать 100 новых рабочих мест со средней месячной зарплатой в 350 тыс. драмов. Стоимость товаров, представленных для получения льготы, составляет 162,6 млрд. драмов. Льгота по освобождению от таможенной пошлины оценивается в 16,5 млрд драмов. Решение было принято.