Կա վտանգ, որ Թուրքիան կփորձի որոշակի ապակայունացում մտցնել մեր տարածաշրջանում. Աբրահամյան
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանը Արցախի ուղղությամբ տարբեր բնույթի սադրանքների է գնում։ Դրանք դրսևորվում են հրադադարի խախտումներով՝ որքան հասկանում եմ, դեռ որ միայն հրաձգային զենքերից, ապատեղեկատվության չափաբաժնի մեծացմամբ և այլն։ Այս մասին գրում է ԱԺ "Պատիվ ունեմ" խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
"ՌԴ-ն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մակարդակի բարձրացմամբ փորձելու է Ադրբեջանին առավելագույնս կանխատեսելիության դաշտում պահել, սակայն Թուրքիայի շունչն Ադրբեջանի թիկունքում ավելացնում է սահմանային միջադեպերի և, առհասարակ, հրադադարի խախտումների հավանականությունը։
Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ Թուրքիան ունի հստակ հակառուսական դիրքորոշում և ՌԴ ծավալած օպերացիային ի պատասխան փոքր մասշտաբի սադրանքներմ Արցախի և ՀՀ-ի ուղղությամբ բացառելի չեն։
Այստեղ խնդիրը նույնիսկ Ադրբեջանի ցանկությունը չէ, կա վտանգ, որ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ փորձ կարվի որոշակի ապակայունացում մտցնել մեր տարածաշրջանում՝ ստիպելով ՌԴ-ին լրացուցիչ ջանք և ռեսուրս մշտապես ապահովել Հարավային Կովկասում։
Ի դեպ, այս վտանգը կա նաև այն տարածաշրջաններում, որտեղ ՌԴ-ն ակտիվ ազդեցության պայքարի մեջ է Թուրքիայի կամ այլ դերակատարների հետ։
Այնպես որ ՀՀ-ում և Արցախում զգոնությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն կա և սա առաջին հերթին վերաբերվում է հատկապես ներքին և արտաքին անվտանգությունը ապահովող կառույցներին",- գրել է պատգամավորը Facebook-ի իր էջում։

Есть опасность того, что Турция попытается внести некоторую дестабилизацию в наш регион: Абрамян
За последнюю неделю Азербайджан идет на провокации различного характера в направлении Арцаха. Они проявляются с нарушениями режима прекращения огня, насколько я понимаю, пока только из стрелкового оружия, увеличением дозировки дезинформации и так далее. Об этом пишет депутат от парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Повышением уровня отношений с Азербайджаном Россия попытается удержать Баку в поле максимально предсказуемости, однако дыхание Турции за спиной Азербайджана увеличивает вероятность пограничных инцидентов и нарушений режима прекращения огня в целом.
Относительно ситуации вокруг Украины у Турции есть четкая антироссийская позиция, и в ответ на развернутую РФ операцию провокации в направлении Арцаха и Армении вполне вероятны.
Здесь проблема даже не в желании Азербайджана, есть опасность того, что по инициативе Турции будет предпринята попытка внести некоторую дестабилизацию в нашем регионе, заставив РФ постоянно обеспечивать дополнительные усилия и ресурсы на Южном Кавказе.
Кстати, эта опасность существует и в тех регионах, где РФ находится в борьбе за активное влияние с Турцией или другими игроками.
Так что в Армении и Арцахе есть необходимость повышения бдительности, и это в первую очередь касается структур, обеспечивающих внутреннюю и внешнюю безопасность», - написал депутат на своей странице в Facebook.