Իսրայելը հետաձգել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քվեարկությունը
Իսրայելի կառավարությունը հետաձգել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի վերաբերյալ խորհրդարանական քվեարկությունը: Այս մասին հայտնում է JNS-ը՝ վկայակոչելով անանուն իսրայելցի պաշտոնյայի:
Շաբաթվա վերջին Քնեսեթը կմեկնի ամառային արձակուրդ և նիստ չի գումարի մինչև հոկտեմբերի 27-ի ազգային ընտրությունները:
Այսպիսով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը կարող է քննարկվել արդեն խորհրդարանի նոր կազմի կողմից:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարի մամուլի քարտուղարը, որն անցյալ ամիս նախարարների կաբինետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջարկ էր ներկայացրել, կիրակի օրը չի պատասխանել լրագրողների զանգերին եւ հաղորդագրություններին՝ խնդրելով մեկնաբանել իրավիճակը:
Ավելի վաղ նախաձեռնության առաջմղման մասին որոշումը հավանության էր արժանացել Իսրայելի կառավարության կողմից, իսկ ինքը՝ Սաարը հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ՛՛բարոյական և պատմական պարտականություն է՛՛:
Հունիսի 28-ին Իսրայելի կառավարությունը միաձայն հավանություն է տվել Բանաձևը խորհրդարանի հաստատմանը ուղարկելուն:
Հաղորդագրություններում նշվում էր, որ Իսրայելը կարող է դառնալ Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած 35-րդ երկիրը:

Израиль отложил голосование по признанию Геноцида армян
Правительство Израиля отложило парламентское голосование по резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи». Об этом сообщает JNS со ссылкой на неназванного израильского чиновника.
В конце недели Кнессет уйдет на летние каникулы и не будет заседать до национальных выборов 27 октября: таким образом, вопрос признания геноцида может быть рассмотрен уже новым составом парламента.
Пресс-секретарь министра иностранных дел Израиля Гидеона Саара, который в прошлом месяце представил предложение о признании геноцида армян в кабинете министров, в воскресенье не ответил на звонки и сообщения журналистов с просьбой прокомментировать ситуацию.
Ранее решение о продвижении инициативы было одобрено израильским кабмином, а сам Саар заявил, что признание Геноцида армян является «моральным и историческим долгом».
28 июня правительство Израиля единогласно поддержало направление резолюции на утверждение в парламент. В сообщениях отмечалось, что Израиль мог бы стать 35-й страной, официально признавшей Геноцид армян.