Իսրայելի ոստիկանությունն ու վերաբնակները կրկին փորձում են գրավել «Կովերի պարտեզ» թաղամասի տարածքը. տեսանյութ
Իսրայելի ոստիկանությունն ու վերաբնակները կրկին փորձում են գրավել Երուսաղեմի հայկական «Կովերի պարտեզ» թաղամասի տարածքը: Այս մասին հայտնում են թաղամասի պաշտպանները X-ի (նախկին Twitter-ի) իրենց էջում։
«Սա հայկական սեփականության զավթման հերթական անօրինական փորձն է», - ասվում է հաղորդագրության մեջ, որն ուղեկցվում է տարածքի պաշտպանների և քաղաքի իրավապահ մարմինների բախման տեսագրությամբ:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Երուսաղեմի հայ համայնքը 2023 թվականի նոյեմբերի 5-ից շուրջօրյա և առանց հանգստյան օրերի պաշտպանում է իր սեփականությունը:
«Այգու փրկության շարժումը կոչ է անում բոլոր միջազգային կազմակերպություններին ճնշում գործադրել Իսրայելի կառավարության վրա ՝ թույլ չտալու համար իրավիճակ, որը վտանգում է հայերի 1700 - ամյա ներկայությունը Սուրբ Երուսաղեմ քաղաքում», - ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ ։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հուլիսին Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը պայմանագիր էր կնքել իսրայելական ընկերության հետ ՝ նրան իրավունք տալով կառուցել «Կովերի պարտեզ» հատվածում լյուքս դասի հյուրանոց ՝ մի քանի պատմական շենքերի քանդման իրավունքով։ Պատրիարքարանը չեղարկել է գործարքը հայ համայնքի, ինչպես նաև պաղեստինյան ինքնավարության իշխանությունների բողոքներից հետո:
Դրանից հետո հայ համայնքի վրա հարձակումներ են սկսվել, վերջին հարձակումը տեղի է ունեցել 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ին, երբ մոտ 30 զինված անձինք հարձակվել են տեղամասի վրա ՝ մարմնական վնասվածքներ հասցնելով այնտեղ հերթապահող մի քանի հայ ակտիվիստների, այդ թվում ՝ քահանային և ճեմարանի ուսանողներին։

Израильская полиция вновь пытается захватить территорию армянского квартала  "Коровий сад" в Иерусалиме
Израильская полиция вновь пытается захватить территорию армянского квартала "Коровий сад" в Иерусалиме
Израильская полиция и переселенцы вновь пытаются захватить территорию армянского квартала "Коровий сад" в Иерусалиме. Об этом сообщают защитники квартала на своей странице в X (бывший Twitter).
"Это очередная незаконная попытка захвата армянской собственности", - говорится в сообщении, которое сопровождено видеосюжетом столкновения защитников  территории с правоохранительными органами города. Источник напоминает, что армянская община Иерусалима с 5 ноября 2023 года круглосуточно и без выходных защищает свою собственность. Только за последние 150 дней ее представители столкнулись со шквалом безнаказанных нападений.
"Движение за спасение сада призывает все международные организации оказать давление на правительство Израиля, чтобы разрешить эту
ситуацию, которая ставит под угрозу 1700-летнее присутствие армян в священном городе Иерусалим", - подчеркивается в сообщении.
Напомним, что в июле 2021 года Армянская патриархия Иерусалима подписала договор с израильской компанией, дав ей право построить на
участке "Коровьего сада" отель класса люкс, с правом сноса нескольких исторических зданий.  Патриаршество отменило сделку после протестов армянской общины, а также властей палестинской автономии. После этого на армянскую общину начались нападения, последняя атака произошла 28 декабря 2023 года, когда около 30 вооруженных лиц напали на участок, нанеся телесные повреждения нескольким активистам-армянам, дежурившим там, в том числе священнику и студентам семинарии.