Իսրայելի արտգործնախարարը Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման մասին բանաձև կներկայացնի կառավարությանը․ TOI
Իսրայելի արտգործնախարար Գիդեոն Սաարը ծրագրում է կիրակի օրը նախարարների կաբինետին առաջարկել բանաձև՝ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու մասին, գրում է The Times of Israel պարբերականը՝ հղում անելով երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը։
«Այս քայլը, անշուշտ, կհարուցի դիվանագիտական հակառակորդ Թուրքիայի դժգոհությունը։ Հայերը վաղուց են ձգտում 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած սպանությունների միջազգային ճանաչմանը որպես ցեղասպանություն, որոնց հետևանքով, առկա տվյալներով, զոհվել է շուրջ 1,5 միլիոն նրանց հայրենակից։ Թուրքիան, որը Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ պետությունն է, վճռականորեն մերժում է այն պնդումը, որ հայերի զանգվածային սպանությունները, բանտարկությունները և բռնի տեղահանությունները հավասարազոր են եղել ցեղասպանության։ Իսրայելը երկար ժամանակ խուսափում էր այդ սպանությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչելուց՝ հարցի դիվանագիտական զգայունության պատճառով, սակայն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի օրոք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կտրուկ վատթարացումը, որը բազմիցս մեղադրել է Իսրայելին Գազայում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ, վերջին տարիներին ստիպել է նրան որոշակի քայլեր ձեռնարկել ճանաչման ուղղությամբ»,- նշվում է լրատվամիջոցի հրապարակման մեջ։
«Չնայած ծավալուն և աներկբա պատմական փաստաթղթերի առկայությանը՝ Հայոց ցեղասպանությունը մնում է ժխտման և նսեմացման կազմակերպված արշավի առարկա, ներառյալ պատմության դասագրքերի մանիպուլյատիվ վերաշարադրումը՝ առաջին հերթին Թուրքիայի կողմից,- ասված է առաջարկին կից Իսրայելի ԱԳՆ բացատրական տեքստում։- Այս բարոյական և պատմական պարտավորության լույսի ներքո՝ Իսրայելի կառավարությանն առաջարկվում է ճանաչել հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին։ Բացի դրանից, հաշվի առնելով Հայոց ցեղասպանության արհավիրքները քողարկելու, նսեմացնելու կամ ժխտելու շարունակական փորձերը, առաջարկը կոչ է անում դատապարտել այդ իրադարձությունների վերաբերյալ պատմական ճշմարտությունը խեղաթյուրելու բոլոր փորձերը»։

TOI: Глава МИД Израиля планирует предложить кабинету министров резолюцию об официальном признании Геноцида армян
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар планирует в воскресенье предложить кабинету министров резолюцию об официальном признании Геноцида армянского народа в последние годы существования Османской империи, сообщает The Times of Israel со ссылкой на внешнеполитическое ведомство страны.
«Этот шаг, несомненно, спровоцирует дипломатического соперника Турции. Армяне давно добиваются международного признания убийств в начале 20-го века, в результате которых, по имеющимся сведениям, погибло около 1,5 миллионов их соотечественников, геноцидом. Турция — государство—правопреемник Османской империи - решительно отвергает утверждение о том, что массовые убийства, тюремное заключение и принудительная депортация армян были приравнены к геноциду. Израиль долгое время избегал признания этих убийств геноцидом из-за дипломатической деликатности вопроса, но резкое ухудшение отношений с Турцией при президенте Реджепе Тайипе Эрдогане, который неоднократно обвинял Израиль в геноциде в Газе, заставило его в последние годы предпринять определенные шаги в направлении признания», - отмечается в публикации СМИ.
«Несмотря на обширную и недвусмысленную историческую документацию, Геноцид армян остается предметом организованной кампании отрицания и преуменьшения, включая манипулятивное переписывание учебников истории, в первую очередь Турцией, - говорится в пояснительном тексте МИД Израиля к предложению. - В свете этого морального и исторического обязательства правительству Израиля предлагается признать геноцид, совершенный против армянского народа в последние годы существования Османской империи. Кроме того, учитывая продолжающиеся попытки затуманить, преуменьшить или отрицать зверства Геноцида армян, предложение призыва