Իրանը չի կարող ձեռնպահ մնալ Արցախի հարցում դիրքորոշում արտահայտելուց. Միրզոյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 18-ին հանդիպեց Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Աբբաս Զոհուրիին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Իրանին դիտարկում է որպես բարեկամ երկիր և վստահելի գործընկեր: Անդրադարձ կատարելով արցախյան հակամարտությանը՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ կրակի դադարեցման մասին նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունից հետո անհրաժեշտ է կյանքի կոչել ամրագրված պայմանավորվածությունները:
Որպես առաջնահերթություն՝ օր առաջ իրականացնել ռազմագերիների և այլ գերեվարված անձանց շուտափույթ փոխանակումը «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Խորհրդարանի խոսնակը նաև հավելեց, որ հակամարտությունը չի կարող վերջնականապես լուծված համարվել, քանի դեռ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում չի կարգավորվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ արցախահայերի ինքնորոշման իրավունքը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց, որ Իրանը չի կարող ձեռնպահ մնալ Արցախի հարցում դիրքորոշում արտահայտելուց՝ հաշվի առնելով նաև տարածաշրջանային այլ պետությունների ակտիվ ներգրավվածությունը հօգուտ ադրբեջանական կողմի թե՛ ռազմական գործողությունների փուլում, թե՛ դրան հաջորդած ժամանակահատվածում:
Դեսպան Զոհուրին հայտնեց, որ իրանական կողմը ողջունում է Արցախում կրակի դադարեցման մասին համաձայնության ձեռքբերումը և վերահաստատեց ԱԳ նախարար Զարիֆի նախկինում հնչեցրած տեսակետն առ այն, որ ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը պիտի շուտափույթ լուծում ստանա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին միջխորհրդարանական կապերն առավել աշխուժացնելու, երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման և հատկապես Սյունիքում համատեղ տնտեսական գործունեության ծավալման վերաբերյալ մի շարք հարցեր:

Иран не может воздерживаться от выражения своей позиции по Арцаху - спикер НС
18 февраля спикер Национального Собрания РА Арарат Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Аббаса Зохури.
Как сообщает пресс-служба парламента, приветствуя гостя Мирзоян отметил, что считает Иран дружественной страной и надежным партнером.
Касаясь арцахского конфликта, спикер парламента отметил, что необходимо выполнять закрепленные договоренности трехстороннего заявления о прекращении огня . В приоритетном порядке скорейшее осуществление обмена военнопленными и другими пленными по принципу «всех на всех». Спикер также добавил, что конфликт нельзя считать окончательно разрешенным до тех пор, пока вопрос о статусе Арцаха (Нагорного Карабаха), праве арцахских армян на самоопределение не будет решен в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Мирзоян подчеркнул, что Иран не может воздерживаться от выражения своей позиции по арцахскому вопросу, учитывая активное участие других государств региона на азербайджанской стороне как во время, так и после боевых действий.
Посол Зохури сказал, что иранская сторона приветствует соглашение о прекращении огня в Арцахе, и подтвердил сделанное ранее заявление министра иностранных дел Зарифа о том, что вопрос о возвращении военнопленных должен быть решен как можно скорее.
В ходе встречи стороны обсудили также ряд вопросов, касающихся активизации межпарламентских связей, активизации экономических отношений между двумя странами и особенно расширения совместной экономической деятельности в Сюнике.