Իրանն աջակցում է «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի իրագործմանը
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն աջակցում է Հայաստանի կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի իրագործմանը։
Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպանությունը՝ անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է Իրանը վերաբերվում Հայաստանի կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն աջակցում է «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի իրագործմանը, քանի որ մենք կողմնակիցն ենք տարածաշրջանի ներսում կապերի ընդլայմանը։ Մենք երթուղիների ապաշրջափակման ցանկացած նախագծի գլխավոր նախապայման ենք համարում երկրների ինքնիշխանության իրավունքը։ Մենք ողջունում ենք այն նախագիծը, որը նպաստում է տարածաշրջանի տնտեսական դինամիկ կապերի համակարգում Հայաստանի դերակատարության հնարավորության ստեղծմանը»,- նշել են Իրանի դեսպանությունից։
Մյուս կողմից Իրանը գտնում է, որ Հայաստանի Հյուսիս-Հարավ հաղորդակցային ուղղության ամրապնդումը մեծ կարևորություն ունի, քանի որ այն Պարսից ծոց-Սև ծով ռազմավարական տարանցիկ միջանցքի ակտիվացման միջոցով երկու կարևոր մայրցամաքների և խոշոր տնտեսությունների միջև կապի հաստատման գործում արդյունավետ կերպով ապահովում է Հայաստանի զարգացումը և դերակատարությունը։
Հետևաբար, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հայտարարել է այս առանցքի զարգացման գործում իրանական ընկերությունների մասնակցության պատրաստակամության մասին։ Մեր տեսակետն այն է, որ այս պատմական ուղին պետք է հնարավորինս ամրապնդել։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ողջունում է ցանկացած նախագիծ և նախաձեռնություն, որը կարող է ամրապնդել Հայաստանի Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի ռազմավարական կշիռը։
«Խաղաղության խաչմերուկ»  նախագիծը, հաշվի առնելով արևելք-արևմուտք կապի դյուրացումը, նոր հնարավորություններ է ստեղծում տարածաշրջանի զարգացման համար և կարող է խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման երաշխիք դառնալ տարածաշրջանի բնակչության համար: Տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման պահանջներից մեկը, անշուշտ, հարևանների միջև կապերի զարգացումն է»,- նշել են Իրանի դեսպանությունից։

Иран поддерживает реализацию программы «Перекресток мира»
Исламская Республика Иран поддерживает реализацию предложенной правительством Армении концепции «Перекресток мира».
Об этом сообщило посольство Ирана в Армении, отвечая на вопрос «Арменпресс», как Иран относится к предложенному правительством Армении проекту «Перекресток мира».
«Исламская Республика Иран поддерживает реализацию концепции «Перекрестка мира», так как мы поддерживаем расширение связей внутри региона. Право суверенитета стран мы считаем основной предпосылкой любого проекта по разблокированию маршрутов. Мы приветствуем проект, который способствует созданию возможности для Армении играть свою роль в системе динамичных экономических связей в регионе», - заявили в посольстве Ирана.
Иран считает, что усиление коммуникативного направления Армении Север-Юг имеет большое значение, поскольку оно эффективно обеспечивает развитие и роль Армении в установлении связи между двумя важными континентами и крупными экономиками посредством активизации направления Персидский залив - Черноморский стратегический транзитный коридор.
Следовательно, Исламская Республика Иран заявила о готовности иранских компаний участвовать в развитии этой оси. Наша точка зрения состоит в том, что этот исторический путь должен быть максимально укреплен. Исламская Республика Иран приветствует любые проекты и инициативы, которые могут усилить стратегический вес дороги Север-Юг Армении.
Проект «Перекресток мира», с учетом облегчения коммуникаций Восток-Запад, создает новые возможности для развития региона и может стать гарантией мира, безопасности и процветания для населения региона. Одним из требований для установления стабильного мира в регионе является, конечно же, развитие отношений между соседями», - подчеркнули в посольстве Ирана.